معرفی کتاب

معرفی کتاب

کتاب: ریزعادت‌ها

کتاب: ریزعادت‌ها

نویسنده: استفن گایز


مترجم: نحله رحمانیاندرباره کتاب:در بخشی از کتاب ریزعادت‌ها: عادت‌های کوچک، نتایج بزرگ (Mini habits smaller habits bigger results) می‌خوانید:


کانال‌های ارتباطی مغز مسیرهای عصبی هستند، این مسیرهای عصبی شبیه مسیرهایی هستند که در دنیای واقعی وجود دارد.


در اینجا توضیح خواهیم داد که این مسیرها چگونه کار می‌کنند: زمانی که مسیر عصبی اختصاص داده‌ شده به یک عادت توسط یک فکر یا نشانه‌ی بیرونی هدف واقع می‌شود، یک ‌بار الکتریکی در طول مسیر عصبی مغز شما به جریان می‌افتد و این انگیزه یا فکر در شما شکل می‌گیرد که به یک رفتار عادتی و همیشگی مشغول شوید. به‌ عنوان‌ مثال، اگر هر روز بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب دوش بگیرید، یک مسیر عصبی مرتبط با آن رفتار خواهید داشت. از خواب برمی‌خیزید، «نورون‌های دوش گرفتن» فعال می‌شوند و شما مانند مردگان زامبی و بی اندکی تفکر به سمت حمام روانه می‌شوید. بسته به نوع عادت خوب یا بد، این جادوی افسونگر یا نفرین شوم، داشتن عادت است. هر چه یک عادت ریشه‌دارتر شود مسلما مسیر عصبی که به آن اختصاص دارد قطورتر و مستحکم‌تر می‌شود. بی‌نظیر است!


آشنایی با این اطلاعات باعث می‌شود هدف ما ساده و شفاف شود. ما قصد داریم با ایجاد تکرار، مسیرهای عصبی خاص بسازیم و آن را مستحکم کنیم. در آستانه‌ی قدم گذاردن در این راه انجام این کار آسان به نظر می‌رسد، اما این‌ طور نیست، ما ناچاریم برای دستیابی به آن بر محدودیت‌های فطری بشر فائق آییم. شما در خواهید یافت بسیاری از استراتژی‌های متداول مربوط به عادت این محدودیت‌های محرز را مد نظر قرار نمی‌دهند، انعطاف‌ ناپذیری آن را دست‌ کم می‌گیرند، یا سخنان مبهم و بی‌تأثیری مانند «کار سختی پیش رو دارید، اما باید آن را بپذیرید.» ایراد می‌کنند و شما به‌ واسطه‌ی نداشتن طرحی جامع جهت کنترل و اداره‌ی این محدودیت‌ها، از خستگی و آشفتگی در عذاب خواهید بود؛ و حتی اگر در ابتدای راه بسیار هیجان‌ زده و مشتاق باشید، خیلی زود تسلیم خواهید شد. آیا می‌توان گفت من تا حدی ضد انگیزه هستم؟ بله چون انگیزه به مدت ده سال باعث شکست من شد؛ اما بعدا به این موضوع می‌پردازیم.
#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/2390

کتاب: جنس دوم

نویسنده: سیمون دوبووار


مترجم: قاسم صنعوی


درباره کتاب:


سیمون دوبووار در کتاب جنس دوم به بررسی کاملی از روند شکل گیری شخصیت اجتماعی و رتبه‌بندی زن در طول تاریخ می‌پردازد. نگاه دوبوواردر این کتاب-مقاله فقط تاریخی محض نیست و از منظر زیست شناسی – روانشناسی – اجتماعی – فلسفی نیز به مسئله چگونگی کهتر شدن مقام زن از مرد پرداخته است. این که چرا از ابتدای تاریخ مرد عنان برتری به دست گرفت و زن به عنوان جنس دوم نقش خود را پذیرفت.


کتاب جنس دوم در دو جلد نوشته شده است.


جلد اول از در سه قسمت اصلی نوشته شده است:


سرنوشت

تاریخ

اسطوره

جلد دوم نیز در چهار قسمت اصلی نوشته شده است:


شکل‌گیری

موقعیت

توجیه‌ها

به سوی رهایی

پس از نظر دوبووار هم فمینیست تا زمانی جنبش درستی است که برای مبارزه و تغییر وضعیت زنان در جامعه باشد و درآینده که تمام این مبارزات به ثمر نشست و زن به جایگاه درست خود نایل شد حتی خود او هم آنتی فمینیست است! این مسیله بسیار قابل تعمق است. همه ما باید به یاد داشته باشیم که جنبش فمینیست تنها مبارزه‌ای برای احقاق حقوق است و کینه‌جویی و انتقام نیست و انسانیت بسیار مسیله‌ای ارزشمندتر و فراتر از جنسیت صرف است. اما اینکه امروزه جایگاه زن در جامعه چگونه است و لازم بودن مبارزه‌های فمینیستی، در جای جای جهان متفاوت است و بحثی مجزا می‌طلبد.


بریده ای از کتاب:

گفته شده که زنان به معنای واقع فاقد احساس عدالت هستند و بیشتر از احساسشان فرمان می‌برند تا از وجدان‌شان… اما نه طبیعت آنان، بلکه آموزش و زندگی اجتماعی است که این تفاوت را سبب می‌شود.


در حقیقت زن‌ها هرگز ارزش‌های زنانه را در برابر ارزش‌های مردانه علم نکرده‌اند: بلکه مردها هستند که با تمایل به حفظ امتیازهای مردانه، به ابداع این تقسیم پرداخته‌اند؛ مردها قصد خلق قلمروی زنانه – سلطه زندگی و حالیت – را نداشته‌اند مگر برای این که زن را در آن بند بدارند.


#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/2377

کتاب: جنس دوم
کتاب: مامان و معنی زندگی

کتاب: مامان و معنی زندگی

نویسنده: آروین د. یالوم


مترجم:  سپیده حبیب


درباره کتاب:

کتاب مامان و معنی زندگی اثر اروین د. یالوم، شش داستانِ روان درمانی را که چهار مورد از آن‌ها کاملا واقعی و براساس تجربیاتِ شخصیِ نویسنده است برای ما بازگو می‌کند.


اروین د. یالوم، نویسنده کتاب مامان و معنی زندگی یکی از مشهورترین روانپزشکان و معرفانِ قویِ مکتب اگزیستانسیال، مفاهیمِ و دلهره‌های اصلیِ این فلسفه از جمله پوچی، مرگ، انزوا و… را در این شش داستان گنجانده است.


درست مانند کتاب هنگامی که نیچه گریست، یالوم در این کتاب هم به طور غیر مستقیم، قصد دارد تاثیرِ شگرفِ اگزیستانسیال و درک ابعادِ مختلف هستی انسان را بر روی درمان، در قالب داستان به خوردِ مخاطب بدهد. و حقیقتا که چقدر هم در این کار ماهر است.

مامان و معنی زندگی آنقدر واقعی است، که به ما تجربه هرکدام از دلهره‌های هستی، از جمله:


از ترس از دست دادن عزیزان

انکارِ مرگ

سوگواری

پوچی

تنهایی

و…

را به ما می‌دهد. انگار که در هر جلسه روانکاوی، این ما هستیم که با هرکدام از این ضعف‌هایمان، روبروی دکتر یالوم می‌نشینیم، و با او هم صحبت می‌شویم. درک می‌شویم و درک کردنِ متقابل را یاد می‌گیریم.


قسمت‌هایی از متن کتاب :

ولی تو متوجه نشدی، مامان. ما باید از هم جدا بشیم، نباید همدیگه رو به زنجیر بکشیم. انسان شدن این‌جوریه.


در اصل هر آدمی تو دنیا تنهاست. این سخت است. ولی این جوریه دیگه و ما باید با این مسئله روبه‌رو بشیم.


نیچه گفته است ما نیازمند هنریم تا حقیقت هلاکمان نکند.


ما موجوداتی در جست‌و‌جوی معنا هستیم که باید با دردسر پرتاب شدن به دنیایی که خود ذاتا بی‌معناست کنار بیاییم.


می‌دانم احساس خوبی نسبت به خونه‌ات، پاهات و پوستت نداری. ولی این‌ها «تو» نیستند. این‌ها فقط چیزایی «درباره‌ی» تو هستند، نه «تو»ی اصلی و حقیقی. به اصل خودت نگاه کن. آنجا چه چیزی را می‌خواهی تغییر بدهی؟


بعضى افراد، ‏سراسر زندگى را جنگى کین‌خواهانه می‌بینند که باید در آن پیروز شد.#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/2367

کتاب: ۱۹۸۴
نویسنده: جورج اورول


مترجم: حمیدرضا بلوچدرباره کتاب:

کتاب ۱۹۸۴ در سال های اخیر به عنوان یک کتاب برجسته در محافل ادبی جهان بسیار مورد توجه بوده و نویسنده آن را در ردیف نویسندگان سرشناس ادبیات انگلیس قرار داده است. کتاب برجسته عصر – لقبی است که مطبوعات موثر انگلیس پس از انتشار کتاب ۱۹۸۴ به آن داده اند.


کتاب ۱۹۸۴ یک رمان تخیلی محسوب می شود که در رد نظام‌های تمامیت‌خواه (توتالیتر) و کمونیسم نوشته شده است.

دنیای حیرت‌انگیز و ترسناکی که جرج اورول در رمان خود به تصویر کشیده از سه کشور بزرگ، مقتدر و بی‌رحم تشکیل شده است که دائما در باهمدیگر در جنگ هستند:


اوشینیا

اوراسیا

ایستیشیا

داستان کتاب ۱۹۸۴ در لندن، یکی از شهرهای بزرگ اوشینیا اتفاق می‌افتد.

در کشور اوشینیا مردم بیش از حد به کار گرفته می‌شوند، غذا به اندازه کافی نیست، آدم ها هویت ندارند، عشق و علاقه و احساس بین افراد ممنوع شده است، ساختمان‌ها به غیر از ساختمان‌های دولتی همه پوسیده و مخروبه هستند، موشک‌ها و خمپاره‌ها ناگهان منفجر می‌شوند و…

شخصیت اصلی کتاب ۱۹۸۴ وینستن اسمیت است که در وزارت حقیقت کار می‌کند. وینستن تنها زندگی می‌کند و با اینکه کارمند حزب است از آن تنفر دارد و بنابر یک سری از حوادث و اتفاقات که در کتاب نقل شده است، می‌داند که حزب، حیقیقت و باورهای مردم را تحریف می‌کند.


در ادامه کسی که وینستن از او می‌ترسید و همواره فکر می کرد او یک پلیس است یعنی جولیا وارد داستان می‌شود. جولیا رابطه‌ای مخفیانه‌ با وینستن ایجاد می‌کند و آن ها بعد از آشنایی متوجه می شوند که هر دو از حزب متنفر هستند. داستان کتاب وقتی هیجان‌انگیزتر و جدی‌تر می شود که اوبراین آن ها را به خانه خود دعوت می کند و… (همه چیزهایی که خواندید قسمت بسیار کوچکی از اتفاقات و حوادث کتاب ۱۹۸۴ بود و خیلی از موارد کتاب فاش نشده است.)
#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/2351

کتاب: ۱۹۸۴
کتاب: مسئله اسپینوزا

کتاب: مسئله اسپینوزا
نویسنده: آروین د. یالوم


مترجم: حسین کاظمی یزدی


درباره کتاب:کتاب مسئله اسپینوزا ، واقعیت و خیال را در داستانی روانکاوانه و فلسفی به نحوی فراموش‌نشدنی در هم می‌آمیزد.


اروین یالوم که روانکاوی با علایق فلسفی است، در این رمان به شرح زندگی و فلسفه، متفکر نامدار قرن هفدهم، «باروخ اسپینوزا»، و داستان تکفیر و اخراج او از جامعه یهودی می‌پردازد و همزمان با آن تأثیر تفکر اسپینوزا را در نظریه‌پرداز آلمان نازی «آلفرد روزنبرگ» دنبال می‌کند که پرونده‌ای را در دوره نازی‌ها تحت عنوان کتاب مسئله اسپینوزا دنبال می‌کرده است.


داستان در فصل‌های این رمان به‌طور متناوب بین دوره طلایی آمستردام قرن هفدهم و آلمان دوره نازی، طی می‌شود و یالوم در این میان به واکاوی در لایه‌های درونی زندگی این دو مرد مرموز که با فاصله ۳۰۰ سال از هم زندگی می‌کرده‌اند، می‌پردازند.


باروخ اسپینوزا، فیلسوف هلندى، یکى از بزرگترین خردگرایان غرب همچنین زمینه ساز ظهور نقد مذهبى بود.


پدرش در کودکى او را به کنیسه می سپارد تا آداب و دانش یهودى را بیاموزد. در حالیکه همه گمان میکنند، ذهن درخشان و هوش سرشار او، آینده اى ناب در قالب یک خاخام را برایش رقم مى زند او شروع به قضاوت فلسفى آموزه هاى یهود مى کند.


این حرکت او سبب سست شدن بنیان هاى قدرت خاخام ها در جامعه ى یهود مى شود، بنابراین بلافاصله از سوى جامعه ى یهود تکفیر و طرد مى شود.


بریده‌ای از کتاب:

من بنده ى خدایى هستم که چگونگى و حتى انجام دادن پرستش خودش را از ما نمى خواهد. به من اجازه دهید تا به شیوه ى خودم به خداوند عشق بورزم.


مهم این نیست به چى اعتقاد دارى یا میگى به چى اعتقاد دارى؛ مهم نحوه ى زندگى کردنته.


شما فکر مى کنید که خدا مثل ما فکر مى کند و نیازمند چاپلوسى است و اگر از دستورهایش پیروى نکنیم از ما انتقام مى گیرد؟ چنین عیب و نقصى چگونه مى تواند در وجودى کامل موجود باشد؟ این صرفا نحوه ى حرف زدن کسانى است که کتاب مقدس را نوشته اند.


#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/2336

کتاب: : اتاقی از آن خود
نویسنده: ویرجینیا وولف


مترجم: صفورا نوربخش


درباره کتاب:

ویرجینیا وولف از تاثیرگذارترین‌های ادبیات است. وقتی برای اولین بار لیست ۱۰۰۱ کتابی که قبل از مرگ باید خوانده شوند تنظیم شد، ۹ کتاب از وولفدر لیست وجود داشت.

وولف در انگلستان، در خانواده‌ای کاملا پدرسالار متولد شده بود، خانواده‌ای که به تمام کلیشه‌های جنسیتی عهد ویکتوریا باور داشت. وولف با این که نمی‌توانست به مدرسه برود، در خانه تحصیل کرد و بعدها به لطف کتابخانه‌ی شخصی پدرش –لسلی استیون، منتقد و مورخ- توانست به مطالعات خود ادامه دهد. هرچند که انتظار خانواده از ویرجینا این بود که مثل تمام دختران نجیب‌زاده و شریف یک ازدواج حساب شده و مناسب داشته باشد و همسری و مادری کند.

واز آنجایی که ما حالا “خانم دالووی” و “اتاقی از آن خود” را داریم که ورق بزنیم، می‌توانید حدس بزنید که وولف چقدر به سنت خانوادگی وفادار ماند.

زمانی که ویرجینیا وولف “اتاقی از آن خود” را نوشتفمینیسم جنبشی نوپا و مفهومی جدید بود.

وولف در این کتاب دست روی سوال حساسی می‌گذارد: چرا به تعداد نویسنده و شاعران مرد، نویسنده و شاعر زن مطرح نداریم؟

و ذهن دغدغه‌مندش را آزاد می‌گذارد که مسئله را کنکاش کند. سبک سیال و روان و داستان‌گونه‌ی وولف برای دست و پنجه نرم کردن با واقعیتی که در پی آن است، عالی عمل می کند. برای وولف مرز چندانی بین داستان و واقعیت وجود ندارد(شاید برای هیچ نویسنده‌ی بزرگی وجود ندارد). به آسانی از طریق داستان با واقعیت رودررو می‌شود، واقعیت دست نیافتی را رام، و تفسیر می‌کند. و در نهایت نتیجه‌گیری موجزی می‌کند:


برای سرودن شعر و نوشتن داستان لازم است پانصد پوند در سال و اتاقی از آن خود داشته باشید.


حتی جایی از کتاب وولف برای روشن کردن موقعیت زن نویسنده در عصر ویکتوریایی مثالی می‌زند که مشهور است. برای شکسپیر خواهری به نام جودیتتصور می‌کند. و ما را با سرنوشت دختری که استعدادی برابر با شکسپیر دارد، در خانواده‌ای مثل خانواده‌ی شکسپیر به دنیا آمده و همان فکر خلاق و دغدغه‌مند را دارد (موازی با ویلیام شکسپیری که پسر است) آشنا می‌کند.


کتاب اتاقی از آن خود را می‌توانید برای آشنا شدن با نقد فمینیستی در ادبیات بخوانید. می‌توانید محض خاطر ویرجینیا وولف بودن نویسنده‌اش بخوانید(کلاس دارد). می‌توانید بخوانیدش چون راحت خوانده می‌شود و کم حجم است. یا هم بخوانیدش فقط چون خواندنش لذت‌بخش است.

و بله، خواندنش لذت‌بخش است. خیلی زیاد.


#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/2323

کتاب: : اتاقی از آن خود
کتاب: درمان شوپنهاور

کتاب: درمان شوپنهاور

نویسنده: آروین د.یالوم


مترجم: سپیده حبیب


درباره کتاب:

یالوم در رمان درمان شوپنهاور تصور می‌کند فیلسوف معاصری به نام فیلیپ که فردی منزوی و به نوعی شبیه شوپنهاور است، به یکی از گروه‌های درمانی روان‌درمانگر مشهوری به نام جولیوس وارد می‌شود که خود به دلیل رویارویی ناگهانی با سرطان – و مرگ خویش – به مرور دوباره‌ی زندگی و کارش نشسته است.


زبان یالوم زبانی شیرین و ساده است اما مسائل که به آن‌ها پرداخته شامل تمام وجوه علمی است. تاکید یالوم در اکثر آثاری که من از او خوانده‌ام بر ارتباط اصیل انسان‌هاست. ارتباط آن‌ها با دنیای فردی و اجتماعی و همین طور تاثیر اندیشه‌ها در این ارتباطات. به همین دلیل یالوم به موازات آن به اهمیت فیلسوفان و اندیشه‌های آن‌ها پرداخته است. او معتقد است فلاسفه به نحوی درمان‌گر هستند، ولی درمان‌گرانی که شیوه‌ای تلخ دارند و این روان‌پزشکان هستند که بایست کمی از تلخی آن بکاهند. آن طور که به نظر می‌رسد فیلسوف مورد علاقه یالوم نیچه است. حتی کتاب درمان شوپنهاور نیز در ادامه این علاقه و تحقیق در مورد کتاب وقتی نیچه گریست نگاشته شده است. فیلسوفی که مورد توجه پدر علم روان کاوی «فروید» و نیچه بزرگ بوده هر چند بعد از ستایش‌های بسیار ، نیچه شدیدا علیه او شده، که در بخشی از چنین گفت زرتشت، از زبان زرتشت بیان می‌کند: همین بود زندگی، پس یک بار دیگر! و برخلاف شوپنهاور طرفدار درگیر بودن با زندگی بود و نه کناره گیری از آن.


در این کتاب هم چون آثار قبل با دو سرگذشت موازی اما در زمان‌های مختلف مواجهیم. داستانی در حال که با فردی مواجه هستیم که نمونه‌ی زنده شوپنهاور در حال حاضر است و بخش‌هایی نیز که نویسنده به زندگی و افکار شوپنهاور پرداخته است.


بریده ای از کتاب:

هر نفسی که فرو می‌بریم، مرگی را که مدام به ما دست‌اندازی می‌کند، پس می‌زند… . در نهایت این مرگ است که باید پیروز شود زیرا از هنگام تولد، بخشی از سرنوشت ما شده و فقط مدت کوتاهی پیش از بلعیدن طعمه‌اش، با آن بازی می‌کند. با این همه، ما تا آنجا که ممکن است، با علاقه‌ی فراوان و دلواپسی زیاد به زندگی ادامه می‌دهیم، همان‌جور که تا آنجا که ممکن است طولانی‌تر در یک حباب صابون می‌دمیم تا بزرگتر شود، گرچه با قطعیتی تمام می‌دانیم که خواهد ترکید. (کتاب درمان شوپنهاور – صفحه ۱۵)


زندگی چیز رقت‌آوری‌ست. من تصمیم گرفته‌ام همه‌ی عمرم را صرف تفکر درباره‌ی آن کنم. (کتاب درمان شوپنهاور – صفحه ۴۸)


#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/2313

کتاب: رهایی از زندان ذهن

نویسنده: کاترینسوتکر و متیو مک کی


مترجم: ساره حسینی عطار و امید خواجه محمودآبادیدرباره کتاب:


وقتی که از خواب بیدار می‌شوید، ذهن شما سفر خود را آغاز می‌کند. مثل اینکه در اتومبیلی نشسته‌اید که ذهن شما رانندۀ آن است. گاه با سرعتی سرسام‌آور رانندگی می‌کند و گاهی حتی نمی‌تواند از پارکینگ خارج شود. گاهی شما را به مقصد می‌رساند و گاه به بیراهه.


«رهایی از زندان ذهن» نوشته کاترین سوتکر و متیو مک‌کی کتابی است برای این‌که شما را با قدرت تاثیر افکار و کنترل ذهنتان آشنا کند. موضوع این کتاب رسیدن به آرامش و رصدکردن ذهن است. در این اثر می‌خوانید که ۵ نوع فکر وجود دارد که شما باید آنها را تشخیص دهید و بعد از آن بیاموزید که چگونه افکارتان را از سویی به سویی دیگر تغیر دهید.


در فصل دوم کتاب با قدرت افکار خود آشنا خواهید شد و یادخواهید گرفت که این افکار چگونه عمل می‌کنند و چه نتیجه‌ای دربرخواهندداشت.


و در فصل سوم رصد کردن افکار را فراخواهیدگرفت. این که چگونه بی‌آن‌که در افکار غرق شوید بتوانید آنها را رصد کنید و از اثرات افکار مخرب مصون بمانید.


این کتاب، چشم شما را به روی حقایق باز خواهد کرد و همچنین راه‌های جدید و خلاقانه‌ای برای سفر روزانه‌ای که با ذهنتان دارید، به شما معرفی خواهد کرد.


بریده ای از کتاب:

افکار دست و پاگیر

افکار دست و پاگیر، قضاوت‌ها و محکوم‌کردن خود یا دیگران هستند. یک صحنۀ دم دستی وجود دارد که آن‌را در بسیاری از فیلم‌ها دیده‌اید. صحنه‌ای که در آن یک سگ، پاچۀ شلوار کسی را گرفته است و آن‌را ول نمی‌کند. آن فرد سعی می‌کند با تکان دادن پایش، سگ را دور کند، اما بی‌نتیجه است و سگ محکم‌تر می‌چسبد. این همان کاری است که افکار دست و پاگیر با شما انجام می‌دهند. پاچۀ ذهن شما را با دندان تحقیر، توهین و سرزنش محکم می‌گیرند. “

وظیفۀ اصلی ذهن ما تفکر است. ذهن ما، این کار را مدام و بی‌وقفه انجام می‌دهد. بعضی از این افکار، منطقی و بعضی دیگر بی‌منطق هستند. بعضی از افکار به حل مشکلات کمک می‌کنند و بعضی نیز با ایجاد ترس، عملکرد ما را مختل می‌کنند. گاهی افکارمان ما را به سمت دریای موفقیت سوق می‌دهند و زمانی کشتی زندگی‌مان را به گِل می‌نشانند. “#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/2302

کتاب: رهایی از زندان ذهن
کتاب: فلسفه‌ای برای زندگی

کتاب: فلسفه‌ای برای زندگی
رواقی زیستن در دنیای امروزی


نویسنده: ویلیام اروین


مترجم: محمد یوسفی


درباره کتاب:


ویلیام اروین، فیلسوف امریکایی است.


اروین، ارجاع به فلسفه‌های باستان را نویدبخش یافتن فلسفه‌ای برای زندگی دانسته و بنا بر دیدگاه‌های خود که درباره آنها توضیحاتی هم ارائه می‌کند، فلسفه زندگی رواقیون را به عنوان یکی از بصیرت‌بخش‌ترین فلسفه‌ها انتخاب کرده و به تحلیل آموزه‌های آن می‌پردازد.


این روزها فلسفه به تخصصی دانشگاهی تبدیل شده اما در روزگار باستان فیلسوفان معتقد بودند که هدف اصلی فلسفه، یافتن راهکاری برای سعادتمندانه زیستن است.


ویلیام اروین هدفش از نوشتن این کتاب را چنین بیان می کند:«هدفم این است که این فلسفه را در زندگی‌ام به کار ببندم و دیگران را هم به پیروی از آن تشویق کنم. به گمان من فیلسوفان رواقی باستان ما را به هر دوی این تلاش‌ها دعوت کرده‌اند، اما تأکید اصلی‌شان بر ضرورت مطالعه فلسفه رواقی به این دلیل است که آن را در زندگی مان به کار ببندیم».


زنون، نخستین فیلسوف رواقی، عادت داشت که درس‌های فلسفه‌اش را در رواقی پر نقش و نگار آموزش دهد. از این رو، این مکتب فلسفی نام «رواقی» به خود گرفت.


اخلاق مهم ترین بخش فلسفه رواقی است. دغدغه اصلی رواقیون فضیلت‌مندانه زیستن و در نتیجه زندگی خوب بود.


فلسفه رواقی در ۱۴۰ میلادی از یونان به روم باستان هجرت کرد.


رومی‌ها پس از پذیرفتن مکتب رواقی آن را با نیازهای خودشان وفق دادند. نخست آن که به منطق و فیزیک توجه کمتری نشان دادند. هدف اصلی اخلاق رواقی یونانی، کسب فضیلت بود. اما رومی‌ها به آن «کسب آرامش» را افزودند.


اپیکور عقیده داشت:«فیلسوفی که رنجی از انسانی نمی‌زداید، هرچه می‌گوید، مهمل است. دارویی که درمان نکند به هیچ دردی نمی‌خورد؛ ‌به همین قیاس فلسفه‌ای هم که رنجی از روان آدمی نکاهد، به هیچ کاری نمی‌آید».


«فلسفه‌ای برای زندگی» در چهار بخش نوشته شده است. در بخش نخست نویسنده به توصیف زایش و سرآغاز فلسفه پرداخته است.


در فصل‌های دوم و سوم به توضیح بایدها و نبایدهای زندگی رواقی پرداخته می‌شود.


در فصل چهارم از مکتب رواقی در برابر انتقادهای مختلف دفاع می‌شود و روانشناسی رواقی در پرتو یافته‌های علم جدید مورد ارزیابی مجدد قرار می‌گیرد.


#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/2290

کتاب: جسارتهایی درباب عشقنویسنده: آلن دوباتن


مترجم: گلی امامی
درباره کتاب:

کتاب جستارهایی در باب عشق با عنوان اصلی Essays in love اثر برجسته و شناخته شده‌ی آلن دوباتن است که با نگاهی فلسفی موضوع عشق را زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد.


یکی از هنرهای آلن دوباتن این است که یک موضوع را انتخاب می‌کند و از نظر ادبیات، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و فلسفی تحلیل می‌کند و توضیح می‌دهد که هر کدام از این موارد چه بازتاب‌‌هایی دارند و سرانجام، عاقبت کار به کجا می‌انجامد.


برای پشت جلد کتاب جستارهایی در باب عشق قسمتی جالب و پرکشش که ممکن است هر نوع مخاطبی را جذب خودش بکند از متن کتاب انتخاب شده است:


الیاس کانِتی می‌گوید: «دیدن ورای آدم‌ها آسان است، ولی ما را به جایی نمی‌رساند.» به عبارت دیگر چه آسان و چه بی‌فایده در افراد عیب می‌یابیم. آیا وقتی عاشق می‌شویم بعضاً به این دلیل نیست که، حتی به بهای کوری خودمان در این فرایند و آن لحظه خواسته‌ایم، دیدن ورای آدم‌ها را نفی کنیم؟ اگر بدبینی و عشق دو گزینه متقابل باشند، آیا عاشق شدن ما به این دلیل نیست که می‌خواهیم از موضع ضعف بدبینی، نجات یابیم؟ آیا در هر «عشق در نگاه اول» نوعی گزافه‌پردازی نسبت به خصوصیات معشوق وجود ندارد؟ نوعی گزافه‌پردازی که ما را از منفی‌نگری معمول‌مان منفک می‌کند و تمرکز و نیرویمان را معطوف کسی می‌کند که چنان باورش داریم که هرگز حتی خود را چنین باور نداشته‌ایم. (کتاب جستارهایی در باب عشق – صفحه ۲۰)#مهرتان_ماندگار

کتاب: جسارتهایی درباب عشق
کتاب: دختر بابا؛ موهبت‌ها و مصیبت‌های دختر بابا بودن

کتاب: دختر بابا؛ موهبت‌ها و مصیبت‌های دختر بابا بودن
نویسنده: مورین مورداک

مترجم: ساره سرگلزاییدرباره کتاب:کتاب  «دختر بابا؛ موهبت‌ها و مصیبت‌های دختر بابا بودن» توسط «مورین مورداک» نوشته شده است. در کتاب مذکور به بررسی روابط میان پدر و دختر پرداخته شده است، مسئله‌ای که امروزه از اهمیت آن کاسته شده و کمتر کسی به آن توجه می‌نماید. اگر دختر و یا پدر دختری هستید، کتاب دختر بابا؛ موهبت‌ها و مصیبت‌های دختر بابا بودن را از دست ندهید. نویسنده در کتاب مذکور به روایت سرنوشت تلخ چنین دخترانی (دختر بابا) پرداخته است، دخترانی که در دهه‌های سوم و چهارم زندگی خود با یک واقعیت بسیار دردناک مواجه می‌شوند: آن‌ها نتوانسته‌اند در طول زندگی خود روابط صمیمی برقرار کنند و به دنبال آن خودشان را از نعمت مادر شدن محروم کرده‌اند.

به طور حتم دختر بابا بودن علاوه بر مزیت‌های خود، خسارات جبران‌ناپذیری نیز به دختران وارد می‌کند که در این کتاب به تشریح آن‌ها پرداخته شده است. نکته قابل‌توجه در خصوص این کتاب آن است که در بخش‌های مختلف کتاب شاهد اطلاعاتی هستیم که نویسنده آن را با مصاحبه و روانکاوی از افراد مختلف به دست آورده است.


خلاصه‌ای از کتاب دختر بابا؛ موهبت‌ها و مصیبت‌های دختر بابا بودن:


از آنجایی که دختر بابا همواره از گذشته تا به امروز مورد لطف و محبت پدر خودش بوده، فکر می‌کند که فرد خاصی است و انتظار دارد که دیگران نیز همانند پدرش به او محبت کنند. او به گونه تربیت شده که هیچ درکی از محدودیت‌ها ندارد و اگر به یکی از خواسته‌های او بنا به هر دلیلی پاسخ منفی داده شود، همچنان بر خواسته خود پافشاری می‌کند. دختر بابا هیچ درکی از سازش و توافق دو طرفه ندارد، زیرا از کودکی تا به امروز هر کاری را خواسته بدون هیچ محدودیتی به انجام رسانده است. او هرگز یاد نگرفته که برای ایجاد یک رابطه صمیمی باید مهارت گوش کردن به صحبت دیگران را بلد باشد و به همین دلیل نیز همیشه در این زمینه با مشکل روبروست. دختر بابا همواره از پدرش در انجام دادن امور خود تقلید می‌کند و به گونه‌ای او را به عنوان الگوی رفتاری خود برگزیده است، بنابراین او همواره کارهایی سنگین‌تر و بزرگ‌تر از توانایی‌اش برمی‌دارد، فردی کمال‌گراست و نمی‌تواند آسیب‌های احتمالی را تاب بیاورد. او می‌خواهد در زندگی همانند پدرش باشد و فکر می‌کند که به این روش می‌تواند بیشتر در دل پدر خود جا باز کند.


قسمتی از کتاب دختر بابا؛ موهبت‌ها و مصیبت‌های دختر بابا بودن:


شیوه‌های پدری کردن انواع مختلفی دارد و هر یک از آن‌ها مسائل و عقده‌های مخصوص به خود را دارد. در این میان شیوه پدر خوب حداقل پیچیدگی را دارد، چنین پدری دخترش را بدون هیچ چشمداشتی دوست می‌دارد و به او کمک می‌کند که به بانویی خودکفا تبدیل شود و هنگامی‌که در کنار مردان قرار می‌گیرد بتواند خودش باشد.


نوع دیگر پدر غایب است. این شیوه مشکلاتی را در پیش دارد. چنین پدری از لحاظ عاطفی از دخترش فاصله می‌گیرد، از او غافل است و یا از دنیا رفته است. در تمام این موارد گویی پدر، دخترش را رها کرده و باعث شده دخترش به لحاظ احساسی آسیب‌پذیر شود و همواره در ولع عشق باشد. نوع دیگر پدر نازپرور است، چنین پدری همیشه طوری با دخترش رفتار می‌کند که انگار او کودک است، هر چه دخترش درخواست می‌کند در اختیارش قرار می‌دهد و انگار می‌خواهد با چنین رفتارهایی وابستگی دخترش را به خودش تضمین کند. پدر منفعل پدری است که از نقش سرپرست و رهبر خانواده کناره‌گیری می‌کند و از آنجایی که دختر چنین پدری مجبور است خودش پاسخ همه سوالاتش را بیابد، دیگر برای منبع قدرت احترامی قائل نیست. پدر اغواگر پدری است که رابطه‌ای اروتیک با دخترش دارد و اگر دخترش را مورد سوءاستفاده جنسی قرار ندهد، از خلال پیوندی تلویحی و ضمنی دخترش را به گونه‌ای نامناسب به خودش وابسته می‌سازد.


#مهرتان_ماندگار

کتاب: آدمهای سمی
نویسنده: لیلیان گلاس


مترجم: دکترنهضت صالحیان (فرنودی)

مینا فتحی (عرفانیان)درباره کتاب:


محتوای این کتاب در دو بخش کلی دسته‌بندی شده است. قسمت اول شامل آزمون تشخیص و شناسایی افراد سمی و دسته‌بندی افراد سمی به سی نوع متفاوت است، که شما را قادر به تشخیص افراد سمی اطرافتان می‌کند. همچنین با مطالعه‌ی این بخش شما تا حدی در می‌یابید که چرا این افراد این‌گونه‌اند. در بخش دوم، به شما ده فن آموخته می‌شود تا با به‌کارگیری آنها قادر باشید به شکل مؤثر با یک فرد سمی مقابله کنید و دیگر ناچار به درون‌ریزی احساسات منفی خود نباشید. همچنین شما بعد از مطالعه و به‌کارگیری این کتاب قادر خواهید بود روابط خود را با یک فرد سمی بهبود بخشید یا برای همیشه او را از دایره‌ی معاشران خود کنار بگذارید. مطالعه‌ی این کتاب می‌تواند اشک به چشمان شما بیاورد یا حتی باعث خنده‌ی شما شود زیرا این مطالب شما را به یاد تجربیات تلخ خود در برخورد با چنین افرادی می‌اندازد. نهایتا این کتاب طوری تدوین و طراحی شده که به شما کمک کند از خود فرد بهتری بسازید و خود نیز برای دیگران یا خود فردی سمی نباشید. با دانستن اینکه چگونه افراد سمی اطراف خود را هدایت کنید و چگونه از تشویش و فشار عصبی خود بکاهید و چگونه از گفتار مؤثرتری استفاده کنید، در روابط شغلی و کاری خود نیز فردی موفق‌تر خواهید بود. دانستن اینکه چگونه با افراد منفی در اطراف خود برخورد کنید و چگونه خود را از انرژی‌های منفی آنها در امان نگه دارید باعث بالارفتن اعتمادبه‌نفس شما می‌شود و درنتیجه احساس کامیابی بیشتری خواهید کرد.


#مهرتان_ماندگار

کتاب: آدمهای سمی
کتاب: تسلی بخشیهای فلسفه

کتاب: تسلی بخشیهای فلسفهنویسنده: آلن دوباتن


مترجم: عرفان ثابتیدرباره کتاب:

کتاب تسلی بخشی های فلسفه شامل شش بخش است که هر بخش در مورد یک فیلسوف و یک راه حل در مواجهه با مشکلی در زندگی است.


شش بخش کتاب شامل موارد زیر است:


تسلی بخشی در مواجهه با عدم محبوبیت –سقراطتسلی بخشی در مواجهه با کم پولی – اپیکورتسلی بخشی در مواجهه با ناکامی – سنکاتسلی بخشی در مواجهه با ناتوانی و نابسندگی – مونتنیتسلی بخشی قلب شکسته – شوپنهاورتسلی بخشی در مواجهه با سختی ها – نیچه


تسلی‌ بخشی‌ های‌ فلسفه‌ یکی‌ از آخرین‌ آثار آلن‌ دوباتن‌ است‌ که‌ تاکنون‌ بیش‌ از دویست‌ هزار نسخه‌ از آن‌ در سراسر جهان‌ به‌ فروش‌ رفته‌ است‌.


با خواندن‌ این‌ کتاب‌ از سقراط‌ می‌آموزیم‌ که‌ عدم‌ محبوبیت‌ را نادیده‌ انگاریم‌.


اپیکور بی‌ پولی‌ ما را چاره‌ می‌کند.


سنکا به‌ ما کمک‌ می‌کند تا بر احساس‌ یأس‌ و ناامیدی‌ غلبه‌ کنیم‌.


مونتنی‌ راهنمای‌ مناسبی‌ برای‌ درمان‌ ناکارآیی‌های‌ ماست‌.


عشاق دلشکسته‌ می‌توانند با خواندن‌ آثار شوپنهاور تسلی‌خاطر یابند.


کسانی‌ که‌ در زندگی‌ با سختی‌های‌ زیادی‌ روبرو هستند با نیچه‌ همذات‌پنداری‌ خواهند کرد.
این کتاب بیشتر از آنکه بیانی فلسفی با کلماتی قلمبه سلمبه داشته باشد زندگی پنج فیلسوف را رودر روی باورهایشان قرار میدهد تا به ما در مقابله با مشکلات زندگی کمک کند.


تا به ما بگوید اپیکور لذت طلب از چه لذت میبرد؟


تا بگوید تفسیر مونتنی از علم و خرد چیست؟


تا بگوید سقراط و شوپنهاور از چه روی مطرود بودند؟


یا چرا نیچه سختی را پلکانی برای آرامش میدانست؟


مسلما برای کسانی که فلسفه را بصورت جدی دنبال میکنند کتاب چیز زیادی نخواهد داشت.


قسمت های خواندنی کتاب


وقتی عشق ما را در هم شکسته ، تسلی بخش است که بشنویم خوشبختی هرگز جزئی از برنامه نبوده است. فقط یک اشتباه مادرزادی وجود دارید، و آن این است که می پنداریم زندگی می کنیم تا خوشبخت باشیم… تا زمانی که بر این اشتباه مادرزادی پافشاری کنیم جهان پر از تناقض به نظرمان می رسد؛ زیرا در هر قدمی، در مسائل کوچک و بزرگ، مجبوریم این امر را تجربه کنیم که جهان و زندگی قطعا به منظور حفظ زندگی سرشار از خوشبختی آرایش نیافته اند. به همین دلیل سیمای تقریبا همه افراد سالخورده حاکی از احساسی است که ناامیدی خوانده می شود.ممکن است دستیابی به خوشبختی دشوار باشد، ولی موانع آن عمدتا مالی نیستند.


#مهرتان_ماندگار


کتاب: من شدننویسنده: اروین دی یالوم


مترجم: حسین کاظمی یزدیدرباره کتاب:

کتاب من شدن با عنوان فرعی خاطرات یک روان‌پزشک و با عنوان اصلی Becoming Myself زندگی‌نامه اروین د. یالوم به قلم خودش است. در واقع این کتاب اتوبیوگرافی است. یالوم که درمانگر حرفه‌ای است و همیشه زندگی دیگران را واکاوی می‌کند، در این کتاب شخصیت خودش را واکاوی می‌کند و عمیق‌ترین جنبه‌های زندگی‌اش را با مخاطب به اشتراک می‌گذارد.

یالوم فرزند پدر و مادری از یهودیان روس‌تبار است که به آمریکا مهاجرت کردند. او در محله‌ متوسط رو به پایین در واشنگتن بزرگ شد و تصمیم داشت از محیطش فراتر رود. یالوم وارد دانشکده پزشکی استنفورد شد و بعد از رو آوردنش به داستان‌نویسی در تمام دنیا شهرت یافت.

کتاب با یک احساس گناه شدید از سوی یالوم آغاز می‌شود. در اولین صفحات کتاب نویسنده به درمان خودش می‌پردازد و کاری را انجام می‌دهد که ۵۰ سال به بیمارانش توصیه می‌کرد انجام دهند. او از خودش می‌خواهد چشمانش را ببندد و رویایی که در ذهن دارد بازسازی کند و آن را بنویسد. در همین صفحات اول کتاب است که خواننده جذب کتاب و متوجه صداقت نویسنده می‌شود. خواننده همچنین متوجه می‌شود که صرفا با زندگی‌نامه یالوم روبه‌رو نیست و همچنان می‌تواند درس‌های روان‌درمانی یاد بگیرد.

پشت جلد کتاب من شدن – خاطرات یک روان‌پزشک آمده است:


یالوم از کارهای انقلابی‌اش در روان‌درمانی گروهی می‌گوید، از اینکه چطور توانست بهترین مجری روان‌درمانی اگزیستانسیال شود که شیوه‌ای است اخذ شده از حکمت متفکران بزرگ تاریخ. او الهام‌هایش را برای نوشتن کتاب‌های مهمی از جمله دژخیم عشق و وقتی نیچه گریست، آشکار می‌کند، کتاب‌هایی که روان‌شناسی و فلسفه را در هم می‌آمیزند تا به نگاه جالب جدیدی به وضعیت انسانی برسد. من شدن با در هم بافتن داستان‌های خاطره‌انگیزترین بیماران با قصه‌های شخصی عشق و افسوس، خوانندگان را به تکنیک درمانی یالوم، روند نوشتن‌اش و زندگی خانوادگی‌اش نزدیک می‌کند.#مهرتان_ماندگار

کتاب: من شدن
کتاب عصر آفرینان

کتاب عصر آفرینان

(بزرگترین رهبران کسب و کار قرن بیستم )


نویسنده : آنتونی مایو ، نیتین نوریا


 مترجم : امیر توفیقی


 درباره کتاب :

یکی از ویژگی های اصلی و برجستۀ انسانی که به زعم بسیاری از دانشمندان یکی از تمایزات اصلی حیوان وانسان نیز تلقی می شود، این است که بر خلاف سایر حیوانات که جنبۀ ذاتی و فطری وجودشان قدرتمند تراست و علم یا به اصطلاح مهارت هایی که در وجودشان هست از روی غریزه بوده و موهبت الهی در وجودشان است، انسان ها دارای قدرت یادگیری فوق العاده ای هستند و علم و شناخت انسان بیش از آن که غریزی باشد، اکتسابی است. انان می بیند و می آموزد، می شنود و می آموزد، لمس می کند و می آموزد، و از همه مهم تر، تجربه می کند و می آموزد. مهم ترین روش شناختی انسان، تجربه هایی هستند که شاید در بسیاری موارد، حواس پنج گانه نیز بر آنها اثر گذار هستند و در مجموع تصویری را به مغز انسان می دهند که انسان با توجه به قوۀ عاقلانه ای که در وجودش به ودیعت نهاده شده است، آنها را تحلیل کرده و از روی آن به الگوسازی وجودش به ودیعت نهاده شده است، آن را تحلیل کرده و از روی آن به الگو سازی وجودش به ودیعت نهاده شده است، آن را تحلیل کرده و از روی آن به الگوسازی می پردازد؛ الگوهایی که بر تصمیم ها و واکنش های آتی او به صورت های خودآگاه و ناخودآگاه اثر می گذارند.

کتاب حاضر حاصل یکی از عظیم ترین پروژه های تحقیقاتی دانشکدۀ کـسب و کار هاروارد است که به بررسی بافت حاکم بر هر دهه از قرن بیستم در ایالات متحده می پردازد و سپس به معرفی مدیران، رهبران، و کارآفرینان شاخص هر دهه پرداخته وعملکردهای آنها و تصمیمات اساسی شان را با توجه به شرایط حاکم بر هر دوره تشریح می نماید. خواندن این کتاب دو نتیجه در بردارد. یکی آن که این کتاب تحلیلی است بر رخدادهای مهم قرن بیستم از منظر امور کـسب وکار وبنابراین خواندن آن می تواند دید خوانندۀ کتاب را بازتر کرده و او را در جریان تاریخ معاصر کـسب وکار ایالات متحده – به عنوان کشورهای که بی تردید بیشترین اثرگذاری را طی این قرن بر اقتصاد جهان داشته است – قرار دهد. دیگر آن که با مطالعۀ این کتاب ارزشمند، فارغ از زمان ومکان رخ دادن اتفاقات، خواننده در جریان زندگی کـسب و کار و اقدامات جاودانۀ تعدادی از بزرگ ترین و تاریخ سازترین مدیران، رهبران، و کارآفرینان قرن بیستم قرار می گیرد که هر کدام از آنها می توانند منبع سرشاری از الهام باشند وبینش های درخوری را در ذهن پویای خوانندۀ کتاب به وجود آورند.


#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/2210

کتاب: کشف حکمت اتفاقات


نویسنده: رابرت اچ هوپک


مترجم: ساره سرگلزاری
متن پشت جلد کتاب:
هیچ چیز تصادفی نیست. وقتی شما خواندن این کتاب را به پایان رساندید متوجه می‌شوید از کنار هیچ رویدادی نباید ساده گذشت.


در پس رویدادهایی که ما آن را ساده می‌انگاریم و آن را خوب و بد ارزیابی می‌کنیم و آدم‌هایی که در زندگی ما ورود می‌کنند حکمتی عظیم که خارج از تصور ماست نهفته است.


این کتاب، با زبانی کاملا ساده و کاربردی و با ذکر داستان‌هایی واقعی در فضاهای عاشقانه، محیط کار و ... به شما می‌گوید که چگونه به کشف حکمت اتفاقات زندگی‌تان بپردازید.بخشی از سخن ناشر (سهیل رضایی) :
پدیده همزمانی را کارل گوستاو یونگ وارد ادبیات روان‌شناسی کرد. او در یکی از جلسات مشاوه‌اش در حال شنیدن خواب یکی از مراجعانش بود که وی اشاره به نوعی سوسک طلایی‌رنگ می‌کند که در خوابش آن را دیده است و سعی دارد شکل و شمایل آن را برای یونگ توضیح دهد و در همین حین یونگ صدای ظریفی را در کنار پنجره‌اش می‌شوند و نگاه خود را به آن سمت برمی‌گرداند و سوسکی را می‌بیند که تقلا می‌کند به داخل بیاید. به مراجع اشاره می‌کند و می‌گوید: «این شکلی بود؟» و مراجع با بهت جواب می‌دهد: «دقیقا همین سوسک بود!»


این تجربه یونگ برای شروع ادراک همزمانی است ولی برای شرح آن نیاز به تجارب و تبین بیشتری است که این کتاب به یقین اثری فاخر در این حوزه است؛ چون شما را به درک جالبی از اثر همزمانی در انتخاب شغل، ازدواج و سایر موضوعات بنیادی زندگی رهنمون می‌سازد، و پرده‌ای را از مقابل دیدگان ما کنار می‌زند که حداقل سود آن بیداری است که در طول زندگی روزمره سخت می‌توانیم آن را پیدا کنیم، و نیازمند آن هستیم که با دقت و هوشیاری بیشتر به رخدادهای زندگی‌مان نظر بیاندازیم.نسخه صوتی این کتاب هم ارائه شده است.#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/2196

کتاب: کشف حکمت اتفاقات
 کتاب: زندگی درصدف خویش گهر ساختن است

کتاب: زندگی درصدف خویش گهر ساختن است


نویسنده: دکتر علی صاحبی
اگر به دنبال مسیری برای تعیین اهداف و قدم برداشتن به سوی یک زندگی پویا و کارآمد هستید، این اثر ارزنده و مفید شما را در این امر یاری می‌نماید. کتاب زندگی در صدف خویش گهر ساختن است یکی از کتاب های کاربردی با متنی ساده و روان از دکتر علی صاحبی می‌­باشد.


دکتر علی صاحبی دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران گذراند و در رشته روان شناسی بالینی از دانشگاه نیوساوت ولز سیدنی درجه دکترا گرفت. درجه فوق دکترای خود را در اختلالات وسواس از کلینیک اختلالات اضطرابی دانشگاه سیدنی دریافت کرد. دوره­ های رسمی «شناخت درمانی» را زیر نظر آلبرت آلیس گذراند و گواهی رسمی «طرحواره درمانی» را از جفری یانگ گرفت. در سال ۲۰۰۶ به جنبش روان شناسی مثبت نگر تئوری انتخاب و مؤسسه واقعیت درمانی ویلیام گلسر پیوست. اکنون نیز مربی ارشد و عضو هیئت علمی این مؤسسه است. در سال ۲۰۰۸ با دریافت مجوز رسمی از دکتر ویلیام گلسر، مرکز آموزش واقعیت درمانی ایران را بنیانگذاری کرد.


ایجاد تغییرات مثبت در خود و اصلاح و بهبود وضعیت زندگی یکی از خواسته های دائمی انسان بوده و هست. همه ی ما در طول زندگی متوجه این امر میشویم که روش‌های قدیمی و یا اهداف تعیین شده ما را درجهت رسیدن به زندگی مطلوبمان هدایت نمی کند. از این جهت تصمیم به تغییر در سبک و سیاق زندگی برای رسیدن به زندگی دلخواه خود می­‌گیریم. در عین حال باید به این نکته توجه کنیم که تغییر وضعیت موجود به مطلوب امری­ بسیار ساده است ولی نه آسان. در واقع تفاوت بسیاری بین ساده بودن کاری و آسان بودن آن وجود دارد؛ هرنوع تغییر در زندگی فردی و خانوادگی امری­ ساده و شدنی می‌باشد ولی این تغییر به آسانی انجام نمی‌شود بلکه نیازمند به کارگیری عوامل درونی بسیاریست. اگر لزوم ایجاد تغییر در زندگی تان را حس کرده‌اید و خواهان رسیدن به نتیجه مطلوب خود هستید، این کتاب را مطالعه و دستوراتش را در زندگی روزمره خود اجرا کنید. این کتاب با ارائه روشهای جدید شما را برای دستیابی به اهداف تازه یاری می‌کند.


بخشی از متن کتاب


موفقیت و شکست ما در فرآیند فعالیت های حرفه­‌ای، اقتصادی، تحصیلی و اجتماعی؛ به دلیل توانمندی یا ناتوانمندی و داشتن مهارت و تحصیلات یا نداشتنش نیست. بلکه به دلیل منش و روشی است که برای رسیدن به اهدافمان انتخاب می­‌کنیم. ۹۵ درصد آنچه در زندگی به دست می‌­آوریم، “دانستن” این است که چه می‌­خواهیم؟ کسانی که نمی‌­دانند واقعا چه می‌خواهند یا می‌دانند اما نمی‌دانند از چه راهی وارد شوند، دستاورد شگرفی نخواهند داشت. اگر ندانیم چه می­‌خواهیم، باید در پس چه باشیم و اگر به موقعیتی دست یافتیم، از کجا بدانیم خواسته واقعیمان همان بوده­ است. اگر به دنبال عملکرد خوب و موثرید باید فن و هنر هدف چینی را بدانید. هدف چینی مهم ترین چیزی است که هرکس در تمام عمرش می‌تواند و باید انجام دهد.#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/2183

کتاب: زن بودننویسنده: تونی گرنت


مترجم: فروزان گنجی زادهدرباره کتاب:کتاب زن بودن بیان چگونگی دور شدن زنان جوامع صنعتی و مدرن معاصر و راهکار جستجوی عشق از سرشت و فطرت طبیعی خود است. تونی گرنت نویسنده کتاب با تأکید بر نقش ابزاری زن در جوامع سرمایه‌داری کلان، ضمن انتقاد از شعارهای جنبش فمنیستی و انقلاب جنسی پیامد و تأثیر آن را بر روح و روان زن و انحطاط خانواده نشان می‌دهد. نویسنده چهارگونه شخصیت در جهان معاصر را برای زن تصویر می‌کند؛ زن مادونا، آمازون، مادر و معشوقه و سپس به بررسی دقیق هریک از این ابعاد می‌پردازد او معتقد است زن امروزی به صورت یک زن آمازون درآمده که از طبیعت ملایم و لطیف خود دور افتاده است و اکنون نیازمند است تا زنانگی گم شده‌اش به ویژه جنبه‌های مادر، مادونا و معشوقه شخصیتش را باز یابد وی در نهایت زنی را کامل می‌داند که در طول دوره حیاتش همه جنبه‌های روانی خود را تجربه کند و در هم بیامیزد.

تونی گرنت جنبه مادونای شخصیت زن را جنبه‌ای می‌داند که «بازتابنده محسنات کامل زنانه از لحاظ بردباری، وقار و وفای به عهد» است. چنین زنی در پی رقابت با مردان نیست. او در زندگی ترجیحا مرد را به سوی عظمت و موفقیت سوق می‌دهد و بی‌هیج قید و شرطی از تلاش‌های وی در جستجوی کسبب خرسندی و موفقیت حمایت می‌کند.


بخشی از مقدمه تونی گرنت در کتاب زن بودن:

زن بودن چیزی به مراتب بیش از مؤنث بودن است. زنانگی در طول اعصار همواره پیچیده در رمز و راز بوده است، چنانکه این رازآلودگی حتی در میان عالمان و دانشمندان نیز مسحور و متحیر کننده است. می‌گویند زیگموند فروید در اواخر زندگی‌اش از پاسخگویی به این پرسش که «زنان چه می‌خواهند؟» مأیوس شد. در سال ۱۹۳۲، یکی از شاگردانش به نام سی. جی. یونگ می‌نویسد: «در میان پیشگامان، این نتیجه که مردان عملا هیچ درکی از روانشناسی زنان چنانکه هست ندارند. امری مسلم و قطعی است ولی مایه شگفتی بیشتر پی‌بردن به این نکته است زنان هم خود را نمی‌شناسند».#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/2169

کتاب: زن بودن
کتاب: ترجیح میدهم که نه

کتاب: ترجیح میدهم که نه


نویسنده: هرمان ملویل

مترجم: کاوه میرعباسیدرباره کتاب:


کتاب «ترجیح می‌دهم که نه» دربردارندۀ داستان «بارتلبی محرّرِ» هرمان ملویل و سه جستار فلسفی دربارۀ آن است.


ژیل دلوز، فیلسوف فرانسوی در مقاله خود با عنوان «بارتلبی، یا یک فرمول» به این داستان هرمان ملویل پرداخته‌است.


«ژاک رانسیر» در مقاله‌دوم با عنوان «دلوز، بارتلبی و فرمول» به بررسی و تشریح بیشتر نظر دلوز دربارۀ این داستان پرداخته‌است.


مقالۀ سوم این کتاب، «بارتلبی، یا در باب حدوث» است که در آن جورجو آگامبن وجوه دیگری از این داستان را بررسی کرده‌است.


«بارتلبی محرر» داستان مردی است که می‌تواند به‌راحتی و باخونسردی «نه» بگوید. او فردی است که برای کار تحریر یا رونویسی در یک دفتر ثبت اسناد استخدام شده‌است و رفتاری متفاوت و خاص دارد. او در برابر بسیاری از درخواست‌هایی که از او می‌شود تنها یک پاسخ دارد: «ترجیح می‌دهم که نکنم.»


ژیل دلوز دربارۀ این داستان نوشته‌است:


«معنای این داستان صرفاً آن چیزی است که می‌گوید. همان چیزی که تحت‌اللفظی می‌گوید و تکرارش می‌کند: «ترجیح می‌دهم نکنم.» این فرمولِ شوکتِ این داستان است که هر خوانندۀ شیدایی، به نوبۀ خود، تکرارش می‌کند. مردی تکیده و رنگ‌پریده فرمولی را بیان کرده‌است که هر کسی را به جنون می‌کشاند.»


دلوز در بخش دیگری از مقاله‌ای که در همین کتاب منتشر شده‌است، می‌نویسند: «بارتلبی، نه استعاره‌ای برای نویسنده است و نه، به هیچ وجهی، نمادی از چیزی دیگر. بارتلبی متن است به شکلی خشونت‌آمیز کُمیک و امر کُمیک همیشه عینی یا تحت‌اللفظی است. این داستان مانند نوولت‌ها یا داستان‌های بلندِ کلایست، داستایفسکی، کافکا یا بکت است همراه با این داستان‌ها، تباری زیرزمینی و متشخص را شکل می‌‌دهد.»


هرمان ملویل در یکم اوت ۱۸۱۹ به دنیا آمد و در ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۱ در گذشت. رمان «موبی دیک» یا «نهنگ سفید» او از مهم‌ترین رمان‌های قرن نوزدهم به شمار می‌رود.


#مهرتان_ماندگار


کتاب چرا حال انسان امروزی خوب نیست!؟

نویسنده : مایکل روث


مترجم: فریبا مقدم


درباره کتاب:

«چرا حال انسان امروزی خوب نیست» نوشته‌ی دکتر مایکل روث است. این کتاب درباره ترمیم شأن و وقار ما به‌عنوان انسان و بازگرداندن زندگی خود به مرتبه کمالی است که حق ذاتی ما است.امید و التیام مضمون این کتاب را تشکیل می‌دهد.


ما مقام افتخارآمیز ذاتی‌مان را که به آن فراخوانده شده‌ایم از دست داده و ترک کرده‌ایم. این موضوع انکارناپذیر است. جامعه ما دیگر اجازه نمی‌دهد به خود نگاه کنیم و به نتیجه‌ای که دلخواه‌مان است دست یابیم. واضح است که انسان امروزی چنانچه یونگ می‌گوید در جست‌وجوی روح است. بنابراین زمان آن رسیده است که بازگشت کنیم؛ بازگشت به خود حقیقی‌مان. در این کتاب کوشش شده چگونگی این بازگشت را نشان داده شود.


این کتاب می‌خواهد خوانندگان را متقاعد کند که اشتباهی در کار است و ما بسیار پایین‌تر از مرتبه‌ای که برای انسان بودن منظور شده است زندگی می‌کنیم؛ درعین حال باید بدانیم با اینکه مشکل بسیار جدّی است، قابل‌اصلاح می‌باشد. نویسنده می‌خواهد ما را قانع کنم که همه‌مان به کمالِ روحی و روانی‌مان که آن را «عرصه زندگی» می‌نامم، دعوت شده‌ایم.


گفته شد مضمون این کتاب، امید است. اما به‌نظر می‌رسد بخش اول کتاب، این حقیقت را تکذیب می‌کند زیرا مانند گزارش پزشکی است که به‌تازگی به وجود توموری بدخیم در بدن شما پی برده است. دانستن آن خوش‌آیند نیست؛ اما ضروری است. خبر خوب آنکه توموری که ما را ــ هم به‌عنوان فرد و هم در بعد وسیع‌تر یعنی به‌عنوان جامعه ــ تهدید می‌کند، درمان‌ناپذیر نیست.


ما به‌خوبی می‌دانیم که مشکل‌مان چیست. تومور روحمان ــ هم در نوع فردی و هم در نوع جمعی ــ شناسایی و قرنطینه شده است. با تکیه بر یکی از متون معنوی و کهن ـکه شناخت ما از ظلمت معنوی را روشنایی می‌بخشد ــ و روان‌شناسی کارل گوستاویونگ که بر «سایه» نهاد ما گسترده می‌شود، کتاب مشکل را بررسی می‌کند.


#مهرتان_ماندگار


کتاب چرا حال انسان امروزی خوب نیست!؟
کتاب تا هفت خانه آن‌ورتر

کتاب تا هفت خانه آن‌ورتر


به کوشش: صابر ابر


درباره کتاب:

کتابی نفیس در چهارصد و سی و شش صفحه‌ی گلاسه

ارسال رایگان به سراسر ایران با امضای «صابر ابر»

این کتاب درباره‌ی صد زندگی‌ست؛ صد داستان، صد مادر، صد غذا، صد عشق؛ و صد تکه از ایران...

پروژه «تا هفت خانه آن‌وَرتر» با بهانه آشپزی، نگاهی ساده و بی‌پرده به هنری بزرگ دارد که کار هرکسی نیست؛ هنری که به‌سرعت در حال فراموشی است. نام این هنر زندگی است و بس!

در پروژه «تا هفت خانه آن‌وَرتر»، صد مادربزرگ ایرانی به نیابت از تمام مادران ایرانی از سراسر ایران انتخاب شده‌اند. آن‌ها میزبان می‌شوند و ما میهمان. ما یعنی تمام آن‌هایی که هنوز زندگی کردن را مقدم بر هر آنچه باید و هست، می‌دانند.

پروژه «تا هفت خانه آن‌وَرتر» در قالب چند قسمت مستند، یک کتاب دوزبانه فارسی و انگلیسی و یک نمایشگاه تجسمی شامل مجموعه‌ای از وسایل چندساله آشپزخانه‌های مادران ایرانی که با هنر هنرمندان معاصر ایرانی ادغام شده، در زمان‌های تعیین‌شده به مخاطبان ارائه خواهد شد که در این مرحله کتاب آماده عرضه شده است.

صابر ابر مدیر این پروژه در تشریح آن گفته در این پروژه صد مادربزرگ از شهرها و روستاهای مختلف ایران انتخاب شدند تا به بهانه آشپزی، روایت و قصه خود را از زندگی و نسلشان بازگو کنند. در مجموع به 30 شهر و روستای ایران در 14 استان سفر کردیم.  این کتاب به ما یادآوری می‌کند که می‌شود تنها شد. یادمان باشد تعداد بسیار زیادی مادر و مادربزرگ در آسایشگاه‌ها هستند که باید حواس‌مان به آن‌ها باشد. عمری آنها کنارمان بوده‌اند، حالا ما باید کنارشان باشیم.

این کتاب در چند رنگ‌ به چاپ رسیده است.#مهرتان_ماندگار


کتاب: کمونیسم رفت ما ماندیم و حتی خندیدیم

نویسنده: اسلاونکا دراکولیچ


مترجم: رویا رضوانی


درباره کتاب:

«کمونیسم رفت، ما ماندیم و حتی خندیدیم» روایت‌هایی گیرا و خواندنی و حاصل تجربه‌های شخصی اسلاونکا دراکولیچ( -۱۹۴۹ )، روزنامه نگار اهل کرواسی است. این کتاب، مشاهدات نویسنده از زندگی دوستان و آشنایانش در دیگر کشورهای اروپای شرقی تحت حکومت‌های کمونیستی است.


جذابیت اصلی کتاب در این است که دراکولیچ ماهرانه، تحلیل‌هایی تامل برانگیز و انتقادی را با جزئیات زندگی روزمره درهم می‌آمیزد: شگفتی دختربچه‌ای که برای اولین بار یک عروسک خارجی می‌بیند؛ نحوه شستن رخت‌ها در خانه؛ زندگی یک استاد دانشگاه در آپارتمانی تنگ و شلوغ بی‌هیچ حریم خصوصی؛ دیوارهای رنگ و رو رفته و ... .


دراکولیچ کمونیسم را چیزی فراتر از یک ایدئولوژی یا شکل حکومت می‌بیند. از دید او کمونیسم یک وضعیت ذهنی است که به این راحتی‌ها از ناخودآگاه جمعی کسانی که تحت این حکومت زندگی کرده‌اند زدوده نمی‌شود.


برای مردم دنیای کمونیسم شعار «امر شخصی، سیاسی است» به معنای واقعی کلمه صدق می‌کرد.


دراکولیچ که خود در یوگسلاوی بزرگ شده، می‌نویسد: «اینجا از همان اوایل جوانی می‌فهمید که سیاست مفهومی انتزاعی نیست، بلکه نیرویی است عظیم که بر زندگی روزمره مردم تاثیری تعیین کننده می‌گذارد... ما برای اینکه بتوانیم ادامه بدهیم، می‌بایست قلمروهایمان را تقسیم می‌کردیم و مرزی بین زندگی خصوصی و حوزه عمومی می کشیدیم. حکومت می‌خواست همه چیز عمومی باشد... اما هرچیز عمومی متعلق به دشمن بود».


این روایت‌های گاه تراژیک و گاه طنزآمیز بهتر از تحلیل‌های تئوریک، می‌تواند وضعیت سیاسی و ذهنیت‌ افراد در حکومت‌های استبدادی را برای ما به تصویر بکشد.


بریده هایی از کتاب:


” در این گوشه دنیا آدم را همین‌جور بار می‌آورند، جوری که خیال کنی تغییر غیرممکن است. جوری بارَت می‌آورند که از تغییر بترسی، که وقتی عاقبت اولین نشانه‌های تغییر آشکار شد، به آنها بدگمان باشی، از آنها بترسی، چون همیشه دیده‌ای که هر تغییری فقط وضع را بدتر کرده. “

” ما آن خویشاوندانِ تنگدست و نیازمندیم، آن بدوی‌های عقب‌مانده، آن جامانده‌ها ــ کندذهن‌ها، عقب‌نگه‌داشته‌شده‌ها، ناقص‌الخلقه‌ها، آس‌وپاس‌ها، ولگردها، انگل‌ها، حقه‌بازها، و هالوها. احساساتی و ازمدافتاده‌ایم، مثل بچه‌هاییم، بی‌خبریم، مشکل‌دار، ملودراماتیک، آب‌زیرِکاه، غیرقابل پیش‌بینی و به‌حساب‌نیامدنی. از آنهاییم که نامه‌ها را جواب نمی‌دهند، که موقعیت‌های خیلی خوب را از دست می‌دهند، که تا خرخره می‌نوشند، که وراجی می‌کنند، که روی پله دمِ در خانه‌هایشان می‌نشینند، که تاریخ تحویل کار یادشان می‌رود؛ بدقولیم، لاف‌زن، ناپخته، وحشتناک و بی‌نظم، از آنهایی که زود بهشان برمی‌خورَد، آنهایی که تا حد مرگ فحش بارِ هم می‌کنند، اما نمی‌توانند رابطه‌شان را با هم قطع کنند. آنهایی که خوب بار نیامده‌اند، “
کتاب: کمونیسم رفت ما ماندیم و حتی خندیدیم
کتاب پدر عشق وپسر

کتاب پدر عشق وپسرسید مهدی شجاعیدرباره کتاب:

کتاب پدر، عشق و پسر اثری دیگر از سید مهدی شجاعی است که در آن فرازهایی از زندگی حضرت علی‌اکبر بن الحسین علیهما السلام به تصویر کشیده می‌شود. وقایع از زاویه‌ی اول شخص و از زبان اسب آن حضرت «عقاب» روایت می‌شود و مخاطب راوی در داستان، لیلی بنت ابی‌مرّه مادر گرامی حضرت علی‌اکبر (ع) است. فصول کتاب با عنوان «مجلس» نامگذاری شده و داستان متشکل از ده است که در هر مجلس، عقاب با زبانی عاطفی و دلنشین، صحنه‌ای از زندگی حضرت علی‌اکبر(ع) را روایت می‌کند و مجالس پایانی، به شهادت حضرتش در کربلا اختصاص دارد. گفتنی است که هر برش از زندگی حضرت که در مجالس ده‌گانه نمایانده می‌شود، در انتهای هر مجلس به گونه‌ای به واقعه‌ی کربلا مربوط و منتسب می‌شود و بدین ترتیب، تمام مجالس رنگ عاشورایی خود را حفظ می‌کند. داستان از چگونگی رسیدن عقاب به حضرت علی‌اکبر شروع می‌شود و مجلس دوم تصویری از ولادت آن حضرت ارائه می‌دهد. مجالس بعدی به ماجراهای پیشنهاد امان از سوی سپاه عمر سعد به حضرت، سقایت ایشان برای اهل خیام قبل از حضرت عباس، صحنه‌های پوشاندن لباس رزم و راهی کردنشان به میدان توسط امام و … در انتهای کتاب، منابعی که نکات تاریخی از آنها استخراج و در متن داستان پرورانده شده، آمده است. در این کتاب می‌خوانیم: عجیب بود رابطه میان این پدر و پسر. من گمان نمی‌کنم در تمام عالم، میان یک پدر و پسر، این همه تعلق، این همه عشق، این همه انس و این همه ارادت حاکم باشد. من همیشه مبهوت این رابطه‌ام. گاهی احساس می‌کردم که رابطه‌ی حسین با علی‌اکبر فقط رابطه‌ی یک پدر و پسر نیست؛ رابطه‌ی یک باغبان با زیباترین گل آفرینش است، رابطه‌ی عاشق و معشوق است، رابطه‌ی دو انیس و همدل جدایی‌ناپذیر است. احساس می‌کردم رابطه‌ی علی‌اکبر با حسین، فقط رابطه‌ی یک پسر با پدر نیست؛ رابطه‌ی مأموم و امام است، رابطه‌ی مردید و مراد است، رابطه‌ی عاشق و معشوق است، رابطه‌ی محبّ و محبوب است و اگر کفر نبود می‌گفتم رابطه‌ی عابد و معبود است.
کتاب: سقای آب و ادب

نویسنده: سید مهدی شجاعیدرباره کتاب:

سقای آب و ادب، اثری است متفاوت از سید مهدی شجاعی؛ رمان و روایتی از زندگی حضرت عباس(ع)، که بعد از سال‌ها، اندک اندک جامه خلق پوشیده و در ظرف کتاب تقدیم مخاطبان شده است.

رمان به یقین متفاوت است با آثاری از همین قلم، هم از حیث فرم و هم از حیث نوع نگاه محتوایی.

اثر شامل ده فصل است: عباسِ علی. عباسِ ام‌البنین. عباسِ عباس. عباسِ سکینه. عباسِ مواسات. عباسِ زینب. عباسِ ادب. عباسِ حسین. عباسِ فرشتگان. عباسِ فاطمه.

در هر فصل رفت و برگشت روایی متعدد و متنوعی دیده می‌شود و در حرکتی سیال، راویان جای به هم می‌دهند و شکست‌ها به سرعت خوانش می‌افزاید و زوایایی جدید از مفهوم را روشن می‌کند. اما آن‌چه این کتاب را از حیث محتوا با دیگر آثار شجاعی متمایز می‌کند، بیشتر در فصل عباسِ فرشتگان به چشم می‌آید. در سایر فصول نویسنده دقیق و کامل بر اساس مستندات  تاریخی، به روایت زندگی حضرت عباس(ع) می‌پردازد؛ اما در فصل نهم، شجاعی شیوه‌ای جدید را پیش می‌گیرد، روایتی متفاوت با مضامینی که بیشتر استحسان اوست، مفاهیمی جدید و نگاهی نو به شخصیت حضرت عباس بن علی(ع).

این فصل چنین آغاز می‌شود:

پیش از آن‌که راوی این داستان، قدم به فصل پایان بگذارد، ما فرشتگان؛ فرشتگان هفت آسمان، بر خود فرض میشماریم که پا به میدان بگذاریم و پرده از رخسار حضرت ابوالفضائل برداریم. و ناگفته پیداست که این نه بدان معناست که ما قادریم پرده از اسرار حضرت ابوالفضائل برداریم. چرا که رخسار، جلوه‌ای از جلوات حضور عیان است و اسرار، جنس و جوهری از علوم در پرده و معارف پنهان. و فاصله میان این دو، فاصله میان زمین است تا آسمان. دلیل یا فلسفه حضورمان در این میدان را در سطور آتی در خواهید یافت، و امّا چرا این فصل را برای حضور انتخاب کردیم و در این مقطع از روایت داستان، وارد میدان شدیم!؟ پیش از این نیامدیم، چون امید یا انتظار یا توقع داشتیم که سایه و شبحی از رخسار حضرتش را در لابه‌لای خطوط داستان ببینیم ولی وقتی دیدیم که روایت رو به اتمام است بیرؤیت رخسار حضرت، و داستان در آستانه فصل پایان، ترسیدیم که مبادا نقطه ختم بر پایان داستان بنشیند و حرفهای اصلی و اصلیترین حرفها همچنان ناگفته بماند…


#

کتاب: سقای آب و ادب
کتاب عاشوراشناسی (پژوهشی درباره‌ هدف امام حسین (ع) )

کتاب عاشوراشناسی (پژوهشی درباره‌ هدف امام حسین (ع) )محمد اسفندیاریدرباره کتاب:

کتاب «عاشوراشناسی (پژوهشی درباره‌ هدف امام حسین (ع)» شامل سه فصل «هدف‌شناسی قیام»، «کوفه، انتخاب درست امام» و «دیدگاه گذشتگان» است. آن گونه که در نوشته پشت جلد هم آمده، «پاره‌ اول کتاب در پی تبیین و سنجش این نظریات و تحریر محل نزاع است. در پاره‌ دوم، نویسنده عهده‌دار اثبات این موضوع شده است که رفتن امام حسین به طرف کوفه، اگرچه به قصد تشکیل حکومت، انتخابی درست بود. پاره‌ سوم کتاب به دیدگاه اعلام شیعه درباره‌ هدف امام حسین، که تأیید نظر مختار نویسنده است، اختصاص دارد.»


اما دقیق‌ترین بررسی درباره متن را می‌توان مقدمه کتاب یافت که مؤلف می‌نویسد:


«کتاب حاضر عهده‌دار هدف‌شناسی از قیام امام حسین (ع) است. با اینکه تاکنون هزاران کتاب، به عربی و فارسی، درباره آن حضرت نوشته شده، این موضوع کمتر در کانون توجه بوده و در حدود ۵ کتاب مستقل درباره هدف امام از قیام فراهم آمده است. از این کتاب‌ها، یکی محل اختلاف است و بقیه محل اعتنا نیست. و اما کتاب حاضر چه سرگذشتی خواهد داشت، خدا داناست.


خواهیم گفت که گذشتگان به دلایلی متعدد، از بحث درباره هدف امام حسین(ع) خودداری ورزیدند. البته معاصران ما تا حدودی در پی جبران این کاستی بوده‌اند و برخی عهده‌دار تبیین اهداف آن حضرت شده‌اند؛ اما آنچه انجام گرفته، در برابر آنچه باید انجام گیرد، اندکی است از بسیاری و چنان برگی از کتابی.»


خواهیم گفت که هفت نظریه درباره هدف امام (هدف درجه دوم یا برنامه‌ها) وجود دارد: ۱. امتناع از بیعت (دفاع)، ۲. حکومت ـ شهادت، ۳. شهادت عرفانی، ۴. شهادت تکلیفی، ۵. شهادت فدیه‌ای، ۶. شهادت سیاسی و ۷. تشکیل حکومت.
کتاب حسین وارث آدمنویسنده: دکتر علی شریعتی


درباره کتاب:

کتاب حسین وارث آدم، مجموعه‌ای از سخنرانی‌ها و یادداشت‌های علی شریعتی است که در سال‌های ۱۳۴۹ و ۱۳۵۰ شمسی در مناسبت‌های مختلف ایراد شده است. این کتاب، هفت بخش و یک ضمیمه دارد:


حسین وارث آدم: این بخش که شامل مقدمه و متن اصلی است، توسط علی شریعتی در عاشورای ۱۳۴۹ش (۱۳۹۱ق) نوشته شده و پیش از چاپ به همراه سخنرانی‌های دیگر، به صورت مستقل هم انتشار یافته و در جلد ۱۹ از مجموعه آثار دکتر شریعتی هم آمده است. در انتخاب نام آن از زیارت وارث الهام گرفته شده است.مرتضی مطهری، انتقادات جدی و بنیادینی به این بخش وارد کرده است.

ثار: این بخش، از آخرین سخنرانی شریعتی در ماه محرم پیاده شده و مربوط به دی ۱۳۵۵ش است.

شهادت: این متن از سخنرانی علی شریعتی در اسفند ۱۳۵۰ش در حسینیه ارشاد پیاده شده و مطالبی هم از سوی او و پیش از چاپ به آن اضافه شده است.

پس از شهادت: این بخش، متن پیاده‌شده سخنرانی علی شریعتی در اسفند ۱۳۵۰ش است که در مسجد جامع نارمک ایراد شده است. او در این سخنرانی، تحت‌تاثیر کشته شدن ۱۰ تن از مبارزان مسلحانه با حکومت پهلوی، از جمله مسعود و مجید احمدزاده بوده است.

بحثی راجع به شهید:

بینش تاریخی شیعه: این بخش، متن پیاده‌شده سخنرانی در مسجد الجواد است که در شب ۱۴ اسفند ۱۳۴۹ ایراد شده و نام دیگر آن، «اسلام دین تاریخ» است.

انتظار مذهب اعتراض: این بخش، متن پیاده‌شده سخنرانی در حسینیه ارشاد، در ۸ آبان ۱۳۵۰ش است.

ضمیمه‌ها: این بخش حاوی دو مطلب است که اولی فلسفه تاریخ از دیدگاه اسلام نام دارد و سخنرانی آن در سال ۱۳۴۹ش در حسینیه ارشاد ایراد شده. مطلب دوم، متن مقدمه‌ای است که دکتر علی شریعتی بر کتاب حجر بن عدی، نوشته حسن اکبری مرزناک نگاشته است.


بریده‌ای از کتاب:

پس حسین سیاست مداری نیست که بخاطر شراب خواری و سگبازی یزید، با او درگیری پیدا کرده باشد و این حادثه غم انگیز اتفاق افتاده باشد! او وارث پرچم سرخی است که از آدم ، همچنان دست به دست، بر سر دست انسانیت می‌گردد و اکنون بدست او رسیده است.و او نیز این پرچم را دست به دست، به همه ی رهبران مردم و همه آزادگان عدالتخواه در تاریخ بشریت سپرده است و این است که، در آخرین لحظه ای که می رود تا بمیرد و‌ پرچم را از دست بگذارد، به همه ی نسل ها، در همه ی عصرهای فردا فریاد برمی آورد که:


“آیا کسی هست که مرا یاری کند؟”کتاب حسین وارث آدم
کتاب: مرگ فروشنده

کتاب: مرگ فروشنده


نویسنده: آرتور میلر

مترجم: عطالله نوریاندرباره کتاب:

کتاب مرگ فروشنده، نمایشنامه ای است نوشته ی آرتور میلر که از همان بدو انتشار در سال 1949، به یکی از برجسته ترین آثار تئاتر آمریکا تبدیل شد. آرتور میلر با خلق شخصیت ویلی لومان، فروشنده ی دوره گرد سالخورده ای که اکنون به سختی می تواند خرج زندگی اش را درآورد، تعریف جدیدی از قهرمان تراژیک به عنوان انسانی با آرزوهای بی نهایت بزرگ ولی غیرواقع بینانه ارائه کرد. ویلی لومان، سی و چهار سال است که به فروشندگی اشتغال داشته و اکنون در شصت سالگی به خاطر از دست دادن قدرت و سودمندی دوران جوانی به حاشیه رانده شده است. او بدون وجود هیچ افق امیدوارکننده ای از آینده، باید با شکست ها و ناامیدی های گذشته اش رو به رو شود. با گذشت داستان، ویلی دست به اقدام شجاعانه ای می زند اما آیا او یک قهرمان است یا آدم نادانی که فقط خود را فریب داده؟

ساختار مدرن، معنای عام و نیز متفاوت بودن روایت آن، چیزی است که مرگ فروشنده را برای همیشه در ذهن شما ماندگار خواهد کرد. شما می توانید با خواندن کتاب دید جدیدی نسبت به فیلم فروشنده پیدا کنید که آن نیز خالی از لطف نیست.
کتاب در ستایش بطالتنویسنده: برتراند راسل

مترجم: محمدرضا خانیدرباره کتاب:

 در ستایش بطالت نام مقاله ای است نوشتهء برتراند راسل  که به طور مستقل در کتابی با همین عنوان به چاپ رسیده است. راسل این مقاله را در سال ۱۹۳۲ نوشت و منتشر کرد. این مقاله همراه با مقالات دیگری از وی در حوزه ی فلسفه، جامعه شناسی و اقتصاد در سال ۱۹۵۳ نیز در کتابی با همین عنوان منتشر شد. این کتاب در مجموعه ی کلاسیک های راتلج در سال ۲۰۰۴ همراه با دیباچه ای از آنتونی گوتلیب و پیش درآمدی از هاوارد وودهاوس بازنشر شد.


راسل بر این عقیده است که اگر هر فرد فقط چهار ساعت در روز کار کند، هم بیکاری کاهش می یابد و هم بر حظ و شادی مردم به سبب افزایش فراغت افزوده می شود. آنتونی گوتلیب در پایان دیباچه ی مذکور می نویسد: «…تحقیقات قویّاً نشان می دهد که در یک جامعه ی مفروض در یک زمان مفروض، ثروتمندان شادترند. پاسخ این پارادوکس ظاهری در این نکته نهفته است که مردم در کل، می خواهند ثروتمندتر از هم ردیفانشان باشند. این ثروت نسبی است- و نه ثروت مطلق- که در شادی دخیل است. پس اگر یک فرد کمتر کار کند و کمتر از دیگران درآمد کسب کند احتمالاً کمتر خرسند و قانع می شود. ولی اگر همه ی افراد کمتر کار کنند و درآمدها هماهنگ شوند، نتیجه می تواند کاملاً متفاوت از آب در آید، و این فراغت بیشتر برای هر فرد دقیقاً همان چیزی است که راسل از آن دفاع می کند. در این مورد، و بسیاری موارد دیگر، برماست که یکبار دیگر به حرف های او گوش بسپاریم.»


راسل در این مقاله به تأثیر و چگونگی شکل گیری تفکری که کار زیاد را مایه ی ارزش و کرامت انسانی می داند می پردازد و آن را القای طبقات بالادست و مرفه جامعه به کارگران برمی شمارد. او در ابتدای مقاله اش می گوید: در سرتاسر اروپا، هر چند نه در آمریکا طبقه ی سومی هست محترم تر از هر طبقه ی کارگر. هستند کسانی که به واسطه ی مالکیت اراضی قادرند از دیگران پول بگیرند به سبب این موهبت که به آنها اجازه داده اند تا کار کنند. این ملاکان عاطل و باطل اند و لذا انتظار می رود من ایشان را ستایش کنم ولی متأسفانه بطالت آنها تنها به یمن سخت کوشی دیگران میسر می شود؛ در واقع منشاء مرام کار از منظر تاریخی همین میل ایشان به بطالتی فارغ البال است. چیزی که این افراد هرگز آرزو نکرده اند، این است که دیگران از آنها الگو بگیرند.
کتاب در ستایش بطالت
کتاب زندگی خصوصی درختان

کتاب زندگی خصوصی درختان

نویسنده: آله خاندرو ساندرا


مترجم: ونداد جلیلیدرباره کتاب:


«زندگی خصوصی درختان» داستان مردی به نام خولیان است که شبی تا صبح در انتظار بازگشتن همسرش، ورونیکا، می‌نشیند و در گذشته و آینده و حال تأمل می‌کند، چنان که راوی می‌گوید «وقتی ورونیکا بیاید داستان تمام می‌شود، کتاب تا آن‌جا ادامه دارد که او برگردد یا تردیدی در ذهن خولیان باقی نماند که ورونیکا برنخواهد گشت.»

کتاب به نثری بسیار ساده اما سنجیده، شاعرانه و ضمناً روان نوشته شده است و ویژگی‌های متمایز کار سامبرا از قبیل آسیب‌شناسی جامعهٔ پس از دیکتاتوری، تنهایی در دنیای امروز و اثرات مخرب جابه‌جایی‌های فرهنگی در این کتاب به‌وضوح مشهود است.

خولیان زندگی‌اش را بدون مخاطب مرور می‌کند و راوی قصهٔ گذشته‌اش را با نامزد سابق و آشنایی‌اش را با همسر کنونی‌اش بازمی‌گوید و در این میان بدون ماجراجویی‌های شلوغ و آشفته خواننده را بی‌وقفه تا پایان کتاب و دریافتن فرجام داستان با خود می‌برد.

آله‌خاندرو سامبرا در این کتاب نیز، البته به گونه‌ای متفاوت از کتاب دیگرش «راه‌های برگشتن به خانه»، جایگاه نویسنده، خواننده و کاراکتر اصلی را در هم آمیخته است.


بخشی از کتاب:


شب می‌شود، کتابخانه‌ی جدید را در اتاق‌نشیمن می‌چینند و پدر همه‌ی اعضای خانواده را دور صفحه‌ی بازی متروپولیس جمع می‌کند. خانواده‌هایی هست که سر ساعت نُه ِشب مردشان خودش را به مشروب می‌سپرد و زن‌شان به اتو زدن لباس‌ها، بی‌خبر از سرنوشت بچه‌ها که در ایوان بازی می‌کنند و ادای زخمی شدن درمی‌آورند، یا در تاریکی اتاق‌شان سر می‌کنند، یا در دست‌شویی با صابون حباب می‌سازند یا در آشپزخانه با شیر ترش دسرهای عجیب‌وغریب درست می‌کنند. خانواده‌هایی هم هست که حین گفت‌وگوهای جدی در اتاق‌نشیمن گذشتن شب را نظاره می‌کنند. همین‌طور خانواده‌هایی که در این ساعت شب به یاد مردگان‌شان‌اند و هاله‌ای از درد چهره‌شان را در بر گرفته است. نه کسی بازی می‌کند و نه کسی حرفی می‌زند: بزرگ‌ترها نامه‌هایی را بازنویسی و اصلاح می‌کنند که هیچ‌کس نخواهد خواندشان و بچه‌ها سؤال‌هایی می‌کنند که هیچ‌کس پاسخ‌شان نخواهد داد.


‌‎

کتاب جنگ چهره زنانه نداردنویسنده:سوتلانا الکساندرونا الکسیویچ

مترجم: عبدالمجید احمدی


درباره کتاب:


کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد در چند سال اخیر به یکی از مشهورترین کتاب‌های جهان با موضوع جنگ تبدیل شده است. این رمان درباره زنان روسی‌ است که در جنگ جهانی دوم در جبهه حضور داشتند و با آلمان‌ها جنگیدند.


غالباً حضور زن در جبهه و خط مقدم، با توجه به کتاب‌‌ها و فیلم‌‌هایی که خوانده‌‌ایم و دیده‌ایم در نقش پرستار و امدادگر خلاصه می‌شود ولی این کتاب داستان زنانی را تعریف می‌کند که اسلحه دست گرفتند و در خط مقدم مثل یک سرباز به دشمن حمله کردند، تک‌ تیرانداز بودند، پارتیزان بودند و در جنگل زندگی می‌کردند، مین‌ روب بودند، حتی فرمانده شدند و سربازان مرد را فرماندهی می‌کردند. یک عده دیگر هم در نقش پرستار و پزشک و آشپز و حتی خواننده، به جبهه خدمت می‌کردند.


کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد روایت پر فرازو نشیب از روزگار و خاطرات زنانی که در ارتش اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم جنگیدند و حالا بعد از سال‌ها از کابوس‌ها، تنهایی و هول‌ های‌شان می‌گویند. نویسنده چند صد نفر از این زنان را می‌یابد و با تمام‌شان حرف می‌زند. از هر قشری هستند؛ پرستار، تک‌تیرانداز، خلبان، رخت‌ شور، پارتیزان، بی‌سیم‌ چی و…


سوتلانا الکسیویچ (۱۹۴۸) اولین نویسنده‌ی تاریخ است که به خاطرِ نوشته‌هایش در ژانر مستندنگاری جایزه‌ی ادبی نوبل را در سال ۲۰۱۵ از آن خود کرد.


در قسمتی از پشت جلد کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد آمده است:


کتاب گاه شامل چنان لحظاتی می‌شود که فراتر از خوانده‌ها و شنیده‌های مرسوم است درباره‌ی جنگ. بی‌پرده و عریان است و ناگهان مادری را به ما نشان می‌دهد که برای عبور از خط بازرسی آلمان‌ها بچه‌اش را نمک‌اندود می‌کند تا تب کند و سربازان بهراسند از تیفوس و او بتواند در قنداق بچه‌ی گریان با پوست ملتهب سرخ‌شده دارو ببرد برای پارتیزان‌ها… و این کتاب چنین آدم‌هایی است…کتاب جنگ چهره زنانه ندارد
کتاب ضمیر پنهان

کتاب ضمیر پنهان


نویسنده:کارل گوستاویونگ

مترجم: دکتر ابوالقاسم اسماعیل پوردرباره کتاب:

کتاب «ضمیر پنهان: نفس نامکشوف» نوشته‌ی «کارل گوستاو یونگ» را دکتر «ابوالقاسم اسماعیل‌پور» به فارسی برگردانده است. به عقیده‌ی جی. بی. پریستلی نویسنده و پژوهشگر انگلیسی «ضمیر پنهان یا نفس نامکشوف پاسخ‌گوی مسایل بحران جهانی کنونی است. این اثر شاید موثرترین و پیش‌گویانه‌ترین کتاب یونگ به شمار می‌رود. نفس نامکشوف کتابی است که چشم بسیاری از افراد را به زندگی نوین خویشتن که یونگ فرادید آورده، می‌گشاید و بینا می‌کند.» در توضیح پشت جلد آمده است: «ضمیر پنهان برابر نهاد، نفس یا درون کشف ناشده‌ی هر انسان است. شناخت روان آدمی و کشف درون هر فرد در زمره‌ی مسائل مهم روان‌شناسی و روان‌کاوی در جهان معاصر است که یونگ، بزرگ‌ترین روانکاو قرن بیستم در این اثر به کاوش و تحلیل در این باره پرداخته است. یونگ نخست فردیت انسان را در جامعه‌ی مدرن می‌شکافد، آن‌گاه به دین به عنوان وزنه‌ی تعادل‌بخش ذهنیت جمعی بشر و موقعیت غرب در برابر دین می‌پردازد و مسئله‌ی درک فرد از خویشتن و دیدگاه فلسفی و روان‌شناختی زندگی مورد تحلیل قرار می‌گیرد. آینده پیش روی ماست. چقدر از درون نامکشوف خود آگاهی داریم؟ جهان مدرن چه آینده‌ای در پیش خواهد داشت؟ ذهن پیچیده و روحیات درونی انسان چه مرزهایی را خواهد گشود؟ و ده‌ها پرسش دیگر که یونگ به شیوهای تحلیلی بدان پاسخ می‌دهد.» کتاب حاضر را نشر «قطره» منتشر کرده است. 

کتاب ضمیر پنهان


نویسنده:کارل گوستاویونگ

مترجم: دکتر ابوالقاسم اسماعیل پوردرباره کتاب:

کتاب «ضمیر پنهان: نفس نامکشوف» نوشته‌ی «کارل گوستاو یونگ» را دکتر «ابوالقاسم اسماعیل‌پور» به فارسی برگردانده است. به عقیده‌ی جی. بی. پریستلی نویسنده و پژوهشگر انگلیسی «ضمیر پنهان یا نفس نامکشوف پاسخ‌گوی مسایل بحران جهانی کنونی است. این اثر شاید موثرترین و پیش‌گویانه‌ترین کتاب یونگ به شمار می‌رود. نفس نامکشوف کتابی است که چشم بسیاری از افراد را به زندگی نوین خویشتن که یونگ فرادید آورده، می‌گشاید و بینا می‌کند.» در توضیح پشت جلد آمده است: «ضمیر پنهان برابر نهاد، نفس یا درون کشف ناشده‌ی هر انسان است. شناخت روان آدمی و کشف درون هر فرد در زمره‌ی مسائل مهم روان‌شناسی و روان‌کاوی در جهان معاصر است که یونگ، بزرگ‌ترین روانکاو قرن بیستم در این اثر به کاوش و تحلیل در این باره پرداخته است. یونگ نخست فردیت انسان را در جامعه‌ی مدرن می‌شکافد، آن‌گاه به دین به عنوان وزنه‌ی تعادل‌بخش ذهنیت جمعی بشر و موقعیت غرب در برابر دین می‌پردازد و مسئله‌ی درک فرد از خویشتن و دیدگاه فلسفی و روان‌شناختی زندگی مورد تحلیل قرار می‌گیرد. آینده پیش روی ماست. چقدر از درون نامکشوف خود آگاهی داریم؟ جهان مدرن چه آینده‌ای در پیش خواهد داشت؟ ذهن پیچیده و روحیات درونی انسان چه مرزهایی را خواهد گشود؟ و ده‌ها پرسش دیگر که یونگ به شیوهای تحلیلی بدان پاسخ می‌دهد.» کتاب حاضر را نشر «قطره» منتشر کرده است. 

کتاب ضمیر پنهان
کتاب ابر صورتی

کتاب ابر صورتی
نویسنده: علیرضا محمودی ایرانمهردرباره کتاب:

مجموعه «ابر صورتی» نوشته علیرضا محمودی ایرانمهر شامل 9 داستان کوتاه است با موضوع، فرم و تمهایی متفاوت، این مجموعه به ارتباط‌های عاشقانه - انسانی شخصیت‌ها می‌پردازد و هر داستان به لحاظ فرم و محتوا و زبان مستقل است؛ اما فضای کلی داستان یک خط را دارد.

نام این کتاب برگرفته از اولین داستان این مجموعه به نام "ابر صورتی "  است.

مجموعه داستان ابر صورتی مواجهه حضوری نویسنده با مخاطب است و در بسیاری از جاها کنشها معقول نیستند، مثل داستان فینگلوس. در جهان ذهنی نویسنده اسم ها نیز برآیند دنیای تجربی نیستند؛ چرا ابر صورتی؟ چرا فینگلوس؟ و اصلاً بار معنایی آن چقدر است؟

داستان «خواب شفیره ها» ماجرای ناپدید شدن دختری به نام افسانه و بازی پدر و مادر با خیال اوست. داستان «اودیسه» زندگینامه حماسی و تراژیک یک سوسک است که تاریخ مبارزات و تحولات فکری خود را بیان می کند. «موزهای قاضی» ماجرای عشق یک قاضی به موزهای درختی است که بر خلاف قوانین طبیعت رشد کرده است. داستان «یک جلد چنین گفت زرتشت با شمشیر سامورایی» روایت سرگردانی و زندگی روشنفکری ناسیونالیست است، از زبان یک خوشگذران زنباره. در داستان «بستنی شکلاتی » تلاش مردی روایت شده که می کوشد برای روزهای پایانی زندگی پدر اخلاقگرایش، ماجرایی عاشقانه بسازد. «گربه های نیمه شب» گفتوگوهای شبانه دو سرباز است که درباره گربه ها، ترس، حشرات و خدا بحث می کنند. داستان «سنجاقک» ماجرای عاشقانه زنی پنجاه سانتی و سربازی دیوانه است که از توالت وحشت دارد و داستان «خواب فینگلوس» فرایند استحاله سربازی گریان به یک رویای جمعی است.


بخشی از کتاب:

همه ی بادكنك ها روزی می تركند.

حقايق و روياهای زندگی چون بادكنكی است كه كودكی در دست گرفته و به دنبال خود می كشد.

كودك با شنيدن صدای تركيدن بادكنكش به گريه می افتد، اما بعد به دنبال بادكنك تازه ای مي گردد.

زندگی تسلسل بادكنك هاست...!

کتاب ریگ روان


نویسنده: استیو تولتز

مترجم: پیمان خاکسار                      درباره کتاب:

کتاب ریگ روان نوشته دیگری از استیو تولتز، نویسنده کتاب جز از کل است. این کتاب در مورد ترس از زندگی و داستان روایت لیام از زندگی دوستش آلدو است و در واقعه لیام نویسنده کتابی است که در آن بدبختی و ناکامی های رفیقش را به نگارش درآورده. لیام و آلدو دو دوست قدیمی از دوران دبیرستان و هر دو شکست خورده در زندگی هستند.


لیام یک افسر پلیس است و عاشق نویسندگی هست که هم در این امر شکست خورد و هم یک ازدواج ناموفق داشته است.  آلدو که در واقع قهرمان داستان هست و مرکز توجه داستان قرار دارد یک کارآفرین بد شانس و بدبخت است که از بچگی تا مسن شدنش هزاران بار شکست و آسیب دیده و از هرچه ترسیده به سرش آمده است، که هم فلج می شود و هم به زندان می رود و در آخر…


              قسمت هایی از کتاب:    

حالا که اینترنت داریم دیگه نمی تونیم بگیم “تو هنوز هیچی ندیدی” چون همه، همه چیز رو تا سن دوازده سالگی دیدن.

استعداد به کار گرفته نشده به روح فشار می آره.

اغلب پلیس ها کتک خورده های مظلومی هستند در آرزوی انتقام یا چاخان های حقه باز ریاکاری با رویای قدرتی مرگبار.

به خاطر آوردن گذشته شبیه تماشا کردن یه فیلم هالیوودیه، محاله توش ببینی شخصیت ها برن توالت.

کله خر بازی هم بعد از مدتی یکنواخت می شود.

گوش کن استلا، هر بار می شنوم یه نفر چهل سال تک همسر باقی مونده یاد آدمی می افتم که یه تخم مرغ گذاشته رو سرش و هزار کیلومتر را رفته و اسمش تو کتاب رکوردهای گینس ثبت شده. با خودم می گم بارک الله به استقامتت، ولی واسه چی همچین غلطی کردی؟

بزرگ ترین ترس من این است که وقتی در حمام هستم یکی بیاید خانه ام دزدی.

/

کتاب ریگ روان
کتاب:  کشکا

کتاب: کشکا

 شراره یقینیدرباره کتاب:


کتاب «کُـشکا» حاصلِ یک اتفاق واقعی در زندگیِ نویسنده است. اتفاقی که شاید برای هر انسانی بیفتد؛ اتفاقی که در عینِ سادگی پیچیده است و عجیب اینکه در عین پیچیدگی قادر است که در کمالِ سادگی زندگیِ نویسنده را که بانویی میانسال است دگرگون کند؛ آنقدر دگرگون که حاصلش کتابی به نامِ کشکاست.

   در واقع کتاب کشکا یک اتوبیوگرافی هفت ماهه از زندگی نویسنده و خانوادهاش است، آن هم در ارتباط با بچه گربهای کوچک که سبب تغییراتی بزرگ در زندگیِ نویسندۀ کتاب شد. تغییراتی که بیشتر از این که سببِ ارتقاء کمیتیِ زندگی نویسنده باشد، موجبِ بهبودی در  کیفیت ذهن، روان و اصولاً نگاهِ وی که مبتلا به فوبیای شدید نسبت به حیوانات بود، شد.

  کتاب به زبانی بسیار ساده، نوشته شده. با نوعِ نگاهِ سادۀ یک همسر، مادر و اصولاً زنی خانهدار که شاید تا میانسالگیاش بیشترین دغدغههایش حریمِ کوچکِ خانوادهاش بوده است و جالب این که با همین نگارش ساده، نظر خوانندگانِ زیادی را به خودش جلب کرده و در لفافۀ لطیفِ سادگی، درونمایههایی فلسفی و عرفانی از نوعی نگاهِ دگراندیشانه را به خواننده القاء میکند.  

   کشکا در اسفند سال 1396 در تبریز برای اولین بار رونمایی شد و خیلی زود یعنی دو ماه بعد به چاپ دوم رسید.

    برای این کتاب تاکنون چند نقد، آن هم از مناظرِ مختلف جامعه شناسی، حقوقِ محیط زیست و گریزی بسیار مختصر و مقایسهای با سگ ولگرد صادق هدایت نوشته شده است که در ادامه خواهید خواند...  #مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/1827

کتاب بار هستینویسنده: میلان کوندرا

مترجم: دکتر پرویز همایون پور                     درباره کتاب:

کتاب بار هستی نوشته میلان کوندرا است و یک رمان فلسفی محسوب می شود.


اسم اصلی کتاب “سبکی تحمل ناپذیر هستی” بود که به انتخاب مترجم، “بار هستی” برای عنوان کتاب انتخاب شده است.


این کتاب که در سال ۱۹۶۸ در پراگ در دورهٔ زمانی موسوم به بهار پراگ می‌گذرد و با مفاهیم فلسفی فراوانی سر و کار دارد.


کتاب به شرحی از وضعیت زندگی هنرمندان و روشنفکران چکسلواکی پس از بهار پراگ، یعنی پس از حملهٔ اتحاد شوروی به چکسلواکی، می‌ پردازد. شخصیت اصلی کتاب توما نام دارد.


توما که جراحی معروف است، انتقادات فراوانی به کمونیست‌ های چک دارد و این موجب می‌ شود که او شغل‌ خود را از دست بدهد. در ادامه توما با ترزا آشنا می شود و پس از مدتی با او ازدواج می کند اما…قسمت هایی از کتاب:


باید تصور کرد که یک روز همه چیز، همانطور که پیش از این بوده، تکرار می شود و این تکرار تا بی نهایت ادامه خواهد یافت! اگر هر لحظه از زندگی مان باید دفعات بی شماری تکرار شود، هر کاری که در زندگی انجام دهیم، بار مسئولیت تحمل ناپذیری دارد. بار هر چه سنگین تر باشد، زندگی ما به زمین نزدیک تر، واقعی تر و حقیقی تر است.

در زندگی با همه چیز برای نخستین بار برخورد می کنیم. مانند هنرپیشه ای که بدون تمرین وارد صحنه شود. اما اگر اولین تمرین زندگی، خود زندگی باشد، پس برای زندگی چه ارزشی می توان قائل شد؟

یکبار حساب نیست، یکبار چون هیچ است. فقط یک بار زندگی کردن مانند زندگی نکردن است.#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/1810

کتاب بار هستی
کتاب سیاه قلب

کتاب سیاه قلب

نویسنده: کورنلیا فونکه

مترجم: #کتایون_سلطانی


درباره کتاب:


سیاه قلب پر از ماجراهای تخیلی است و خواننده در آن مرزی بین دنیای خیال و واقعیت احساس نمی کند. آدم ها وارد دنیای داستان می شوند و شخصیت های داستانی وارد دنیای واقعی، خواننده چنین اتفاق های عجیبی را در زندگی مو و مگی، که حسابی با کتاب ها قاطی شده اند، باور می کند و از خواندنش لذت می برد. سیاه قلب کتابی است قطور، پر ماجرا، دلهره آور و جذاب، که فکر می کنم هدیه ی خوبی باشد برای بچه های کتاب خوان و نوجوان های ماجراجویی که هنوز طعم کتاب های فانتزی را نچشیده اند.


سیاه قلب نام اولین سه گانه ی کورنلیا فونکه، نویسنده آلمانی، است. این کتاب در سال ۱۳۸۸ با نام سیاه دل از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و با ترجمه ی شقایق قندهاری منتشر شده است.


بخشی از کتاب:


وقتی در سفر کتابی با خودت به همراه می‌بری یک چیز عجیبی اتفاق می‌افتد: کتاب شروع می‌کند به جمع آوری خاطراتت! بعدها کافی است که تو فقط لای آن کتاب را باز کنی تا دوباره به همان جایی برگردی که کتاب را اولین بار خوانده‌ای.

یعنی با خواندن اولین کلمات، همه‌چیز را به یاد می‌آوری: عکس‌ها، بوها، همان بستنی‌ای که موقع خواندن می‌خوردی…

حرفم را باور کن، کتاب‌ها درست مثل نوارهای چسبناک مخصوص گیر انداختن مگس هستند! خاطرات به هیچ چیزی مثل صفحات چاپی نمی‌چسبند...#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/1792

کتاب بعد از ابر


✍️ #بابک_زمانیدرباره کتاب:


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «بعد از ابر» اولین رمان بابک زمانی است که پیشتر او را به عنوان شاعر و مترجم می‌شناختیم. این رمان در روز اول نمایشگاه کتاب تهران در دوازدهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ از سوی نشر ایجاز رونمایی شد و تا پایان نمایشگاه، یعنی ظرف مدت ده روز به چاپ پنجم رسید و بعد از اتمام نمایشگاه نیز چاپ‌های متعدد و بعدی آن  به سرعت در حال انتشار است.


خیلی از کارشناسان چنین استقبالی را برای این رمان پیش‌بینی کرده بودند؛ چرا که پیش از انتشار آن در اردیبهشت ۹۷، نزدیک به چهار سال بخش‌های تاثیرگذاری از این رمان در فضاهای مختلف دست به دست می‌شد و مخاطبان بسیار زیادی پیدا کرده بود.


«بعد از ابر» در سبک رئالیسم اجتماعی و در ۲۵۶ صفحه نوشته شده است. رمانی بر اساس واقعیت که زندگی سخت و مشقت بار مردم را در نقطه‌ای دور افتاده نشان می‌دهد. جریان سیال ذهن، تعدد شخصیت‌های داستان، داشتن دیالوگ‌های ملموس و شوکه‌کننده، متن‌های تاثیرگذار، نثر روان، زبان منحصر به فرد نویسنده در روایت و غیرقابل پیش‌بینی بودنِ این رمان، باعث برانگیختن تحسین مخاطبان و منقدان شده است و این موضوع، نوید احیای دوباره  رئالیسم اجتماعی در نسل جدید نویسندگان ایرانی را می‌دهد.


در پشت جلد این کتاب آمده است:

«-گفتم: بالاخره که فراموشش می‌کنی. روزگار همین‌طور نمی‌ماند.

-نفس عمیقی کشید و گفت:

یاد بعضی‌ از آدم‌ها هیچ‌وقت تمامی ندارد؛ با این که نیستند، با این که رفته‌اند، ولی هیچ‌وقت خاطره‌هاشان تمام نمی‌شود.

-گفتم:‌ ولی همین که نیستند، کم‌کم همه چیز تمام می‌شود.

-لبخندی زد و گفت: بودن بعضی از آدم‌ها، تازه از نبودنشان شروع می‌شود...»


چاپ ششم رمان «بعد از ابر» نوشته بابک زمانی در 256 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و به‌بهای 25 هزارتومان از سوی نشر ایجاز راهی بازار نشر شده‌ است.


#مهرتان_ماندگارکتاب بعد از ابر
کتاب کیمیا پرورده حرم مولانا

کتاب کیمیا پرورده حرم مولانا


✍️ دکتر #غلامرضا_خاکی


درباره کتاب:

کتاب «کیمیا پرورده حرم مولانا» کتابی تحقیقی، تحلیلی و تاریخی برای روشن‌ترکردن ابعاد زندگی شمس و ماجراهای قونیه  در ایام حضور اوست، همچنین شیوه ارتباط او با مولانا و اطرافیانش و  چند و چون و عاقبت رابطه شمس تبریزی با کیمیا که دختری از پروردگان حرم مولانا در این کتاب با ارجاع به منابع مستدل آورده شده است.


از زبان نویسنده:

آنچه درباره زندگی مشترک شمس با کیمیا در ایران هست رمان است و زاییده تخیل خلاق نویسندگان آنها و ارزش مستند تاریخی ندارند. متاسفانه عده‌ای به این نکته توجه نداشته و این رمان‌ها را واقعیت تاریخی پنداشته‌اند.

پس از دیباچه‌ای انتقادی درباره وضعیت پژوهش درخصوص شمس و مولانا، در سه فصل اول، خواننده مختصری برای شناختن شمس و ارتباطش با مولانا خواهد خواند؛ اینها مقدمه‌هایی هستند برای فصل چهارم که چگونگی و عاقبت رابطه او را با کیمیا، و روایت‌ها و تفسیرها را در این باره بررسی می‌کند. فصل پنجم جست‌و‌جویی است درباره سرنوشت خود شمس. البته آقایان کزازی؛ سبحانی و سالاری‌نسب هم یادداشت‌هایی بر کتاب نوشته‌اند که روشنگرانه است.#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/1763

کتاب انتها، ملکه رنجها


✍️ انتها قبادی


درباره نویسنده و کتاب:صدای گریه بچه ای به دنیا آمده در روستای شاهینی کامیاران پیچیده شد پدر بزرگش انگار میدانست از ابتدا باید به انتها نگریست نامش را" انتها "نهادند واژه ای پر معنی برای کسانی که بخواهند نیمه پر لیوان زندگی را ببینند.

انتها از همان ابتداعزم را جزم کرده بود برای تحقق به اتمام آرزوهایی که در سر میپروراند چنان قرص و محکم که حتی بیماری و معلولیت نتواند سد راهش شود.و اما در انتها در این وادیه که دخترکان در پستوی خانه و آشپز خانه مخفی و در انتظار ازدواج و باز هم سهیم شدن در آشپز خانه و پخت پز و یا در جوامع به اصلاح مدرن،پروی انواع مد لباس و جراحی به روی ظاهر تا به عنوان متاعی خود را به مرکز توجه عوام قرار دهند.

" انتها "فهماندونشان داد که می توان به بیرون آشپز خانه هم رفت،میشود اندیشه را زیر تیغ جراحی زیبایی برد تا اینگونه و با حداقل امکانات و قلمی شیواخود را به مرکز توجه خواص قرار داد.

🌷 انتها قبادی دختر کامیارانی که دوران کودکی دچار بیماری سخت می شود و بیماری روز به روز وخیم تر می شود که کار به شیمی درمانی در تهران می رسد و ایشان با توجه به مضیقه مالی خانواده و مسافت طولانی برای درمان در تهران و از دست دادن یکی از چشمانش و کاهش ناشنوایی در طول درمانش با تلاش و پشتکار دوره های ابتدایی تحصیل از نهضت سواد آموزی و به دانشگاه و اخذ مدرک کارشناسی علوم تربیتی میگردد و کتاب««انتها،ملکه رنج ها»»به قلم تحریر در می آورد و این کتاب شرحی است بر زندگی انتها قبادی که خواندن این کتاب برای تمام دختران سرزمینم توصیه می شود🌷#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/1728

کتاب انتها، ملکه رنجها
 به ماه دست بزن

به ماه دست بزن


✍️ #تری_جونزدرباره کتاب :

کتاب «به ماه دست بزن: قصه‌های خوش‌حال ۳» نوشته تری جونز ( -۱۹۴۲)، کمدین و نویسنده بریتانیایی، است.

این کتاب جلد سوم از مجموعه سه جلدی «قصه‌های خوش‌حال» است که برای گروه سنی کودکان نوشته شده، اما می‌تواند برای هر مخاطبی جذاب باشد.

جونز در هر جلد از این مجموعه ۱۰ الی ۱۵ داستان کوتاه نوشته است که عمدتا برگرفته از ادبیات شفاهی و داستان‌های کلاسیکی است که در بین مردمان بازگو می‌شده، او این قصه‌ها را با روایتی نو بازگو کرده است و می‌توان گفت تمام داستان‌های این کتاب رگه‌های طنز دارند.

دیگر جلدهای این مجموعه، «دماغ گنده‌ها» و «دیو هزار دندان» نام دارند.

در بخشی از کتاب «به ماه دست بزن» می‌خوانیم:

«قلندر پیر شبگرد

قلندر پیر شبگرد، شب‌ها که می‌شود اطراف خانه‌ها پرسه می‌زند. تقه‌ای به این پنجره می‌زند، تقه‌ای به آن در، تا ببیند کسی در و پنجره‌ای را باز نگذاشته باشد. آن‌وقت اگر کسی در و پنجره‌ای را باز گذاشته باشد، کاری که قلندر پیر شبگرد می‌کند این است:

قلندر پیر شبگرد یک‌راست می‌رود توی خانه و آنجا برای خودش احساس راحتی می‌کند. روی پادَری مربا می‌مالد، پاهای کثیفش را روی میز آشپزخانه می‌گذارد و برای خودش یک‌کم پادری می‌خورد.

او همه‌ی پادَری را نمی‌خورد؛ راستش را بخواهید آدم باید خیلی دقت کند تا بفهمد قلندر رفته سراغ پادَری؛ چون فقط یک‌کم از این‌ور و آن‌ور پادری، گازهای کوچک می‌زند. بعد می‌رود ظرف شکر را برمی‌دارد و توی شلوار کهنه‌ی بدبویش یک‌کم شکر؛ فقط یک ‌کم، خالی می‌کند، جوری که وقتی می‌نشیند، شکرها شِرق شِرق می‌کنند. قلندر پیر شبگرد خوشش می‌آید. بعد راه می‌افتد، دورو بر خانه قدم می‌زند و انگشت‌های کثیفش را به همه‌جا می‌کِشد و جاپاهای گلی‌اش را همه‌جا می‌گذارد. بعد وقتی خوب خیالش جمع می‌شود که خواب اهالی خانه، حسابی عمیق شده، می‌دانید چه‌کار می‌کند؟».


#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/1712

کتاب خدا، آنگونه که من میفهمم


✍️ مهاتما گاندیدرباره کتاب:


من، هم‌آوا با کسانی که می‌گویند خدا عشق است، می‌گویم خدا عشق است. با این حال، در اعماق وجودم همواره می‌گفتم اگرچه خدا می‌تواند عشق هم باشد، ولی، بالاتر از همه چیز، خدا حقیقت است. اما دو سال پیش، از این نیز گامی فراتر رفتم و گفتم حقیقت خداست.هرچند مهاتما گاندی به‌عنوان رهبر جنبش استقلال‌طلبانه‌ی مردم هند شهرت جهانی یافت، اما او خود را «یک مرد خدا» می‌نامد «که به کسوت سیاستمداران درآمده است.»

در کتاب خدا، چهره‌ی او را به‌عنوان یک راهبر روحانی می‌بینیم که، اندیشه‌ها و آموزه‌هایش، به جویندگان اهل همه‌ی مذاهب و عقاید، روشنی و تسلّا و آرامش می‌بخشد.

این کتاب مجموعه‌ای از سخنان و نوشته‌های گاندی درباره‌ی تلقی او از مفهوم خداست.برشی از کتاب خدا آن گونه که من می فهمم

در چشم من هیچ کاری شریف تر و میهن پرستانه تر از این نیست که همه ما هر روز یک ساعت را به کاری اختصاص دهیم که فقیران و تهیدستان ناچار به انجامش هستند و به این ترتیب، خود را با آنان یکی انگاریم. عبادتی بالاتر از این در تصور من نمی گنجد که به نام خدا کاری را برای فقرا انجام دهم که آن ها خود به آن مشغولند.


خدا حقی برای بازنگری در قوانینش برای خود قائل نشده و نیازی هم به این بازنگری ندارد. او قادر مطلق و عالم بر همه چیز است. او در آن واحد و بدون هیچ کوششی بر گذشته و حال و آینده آگاه است. پس در ملک اقتدار او چیزی برای بازنگری و جایگزینی و جرح و تعدیل نیست؟


مصائبی که خدا فرو می فرستد

این حیات زمینی ما آسیب پذیرتر و شکننده تر از النگوهایی شیشه ای است که زنان به دست می بندند. اگر النگوهای شیشه ای را در صندوقی بگذاریم و هرگز به آنها دست نزنیم، می توان هزاران سال آن ها را سالم حفظ کرد. اما این حیات زمینی چنان بی ثبات و ناپایدار است که می تواند هرلحظه در چشم برهم زدنی محو و نابود شود.


پس بیایید تا فرصت نفس کشیدن باقی است، خود را از این تمایزات بین عالی و دانی باز رهانیم، قلب خود را بپالاییم تا آن هنگام که زمین لرزه یا هر فاجعه طبیعی دیگر و یا مرگ طبیعی مان در می رسد مهیای روبرو شدن با خالق خود باشیم.


#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/1678

کتاب خدا، آنگونه که من میفهمم
پاریس از دور نمایان شد

پاریس از دور نمایان شد

نویسنده: علی اکبر شیروانی


درباره کتاب:


«پاريس از دور نمايان شد»، حكايت شهر پاريس است به روايت مسافران دوره قاجار. اين كتاب گزيده‌اي از سفرنامه‌هاي چندين شخصيت قجري است كه با كوشش و گزينش علي‌اكبر شيرواني سر و سامان يافته و كتابي از مجموعه كتاب‌هاي «تماشاي شهر» است. شيرواني در مقدمه كتاب مي‌نويسد: «بيش از ده قرن از عمر سفرنامه‌نويسي ايراني مي‌گذرد.

با نگاهي به تاريخ كتابت در ايران درمي‌يابيم كه در دوره قاجار سفرنامه‌نويسي به اوج خود تا آن زمان رسيد... چند ويژگي خاص، سفرنامه‌نويسي در دوره قاجار را رونق داد. بهبود شرايط حمل‌ونقل را مي‌شود مهم‌ترين ويژگي دانست. قطار و اتومبيل سفر را تسهيل كرد و از رنج و زمان سفر كاست... روايت مسافران غربي از شرق در دوره پيش از قاجار ديده مي‌شود اما در دوره قاجار بود كه شيوع روايت‌گري مسافران شرقي از غرب آغاز شد. در نهايت، اين رواج ساده‌نويسي فارسي در مقايسه با دوره صفوي بود كه سفرنامه‌نويسي را راحت كرد...


قسمتی از کتاب:

ظهيرالدوله: در پاريس بنگ از سرم پريد!

«...به محض آنكه روي آن نيمكت نشستيم و آن پيشخدمت آمد تو و درب را محكم بست به يك پستانكي كه مثل زنگ اخبار به ديوار آن اتاق بود دست گذاره، فشرد. من احساس كردم كه ثقل بدنم در كار است، سبك مي‌شود و ثل آنكه اثر جذبيه از نقطه جاذبه كره گرفته شده باشد و سنگيني تمام اجساد مبدل به سبكي شده باشد...

ناصرالدين‌شاه در تختخواب ماري لوئيز!

يك ساعت به غروب مانده به حوالي پاريس رسيديم. از پل رودخانه سن... گذشته، داخل شهر پاريس شديم... از خيابان وسيعي كه موسوم است به لاگراند ارمه عبور كرده، به آرك دوتريومف رسيديم كه از بناهاي بزرگ ناپلئون اول است... از كالسكه پياده شده، آنجا قدري نشستيم. بعد برخاسته، سوار كالسكه شده، داخل خيابان شانزه‌ليزه شديم.

مظفرالدين‌شاه: ايفل از دور نمايان شد

«به شهر پاريس كه قدري نزديك شديم برج ايفل از دور نمايان شد كه در نهايت عظمت و ارتفاع از مسافتي بعيد پديدار است. به ابتداي آبادي شهر پاريس كه رسيديم از دور عمارات مرتفع با شكوه زيادي ديده شد كه علامت عظمت شهر بود. در و ديوار متن و حواشي معبر ما مملو از جمعيت تماشايي بود... زمين و كوچه خيابان بر سه قسمت است.


#مهرتان_ماندگارhttps://t.me/mandegarmehr/1664

کتاب من منچستریونایتد را دوست دارم


نویسنده:#امیر_مهدی_یزدانی_خرم
درباره کتاب:

من منچستریونایتد را دوست دارم اثری سوررئال با ژانری اجتماعی و نگاهی پست مدرن ، به بررسی مهم ترین قسمت های تاریخ ایران ، از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲ میپردازد.

این کتاب اثر مهدی یزادنی خرم ، نویسنده و روزنامه نگار توانایی است که به خوبی توانسته از پس شخصیت های تو در تو و پیچیده ی داستان هایش بر بیاید.

کتاب فوق ، شامل سه تکه است که از یک دانشجوی تاریخ مبتلا به سرطان از میدان فردوسی آغاز میشود و بعد از آن داستان با روایت‌هایی تکه‌تکه در سال‌های ۱۳۲۰ به بعد و ایران اشغال شده در  زمان جنگ جهان دوم متصل می‌شود و در نهایت با دانشجوی تاریخ هم به اتمام میرسد.

تعدد شخصیت های داستان در این کتاب بسیار به چشم میخورد که هر کدام برای خود روایت های مختلفی دارند و هر کدام از این روایت های مختلف با هزارن شخصیت مختلف از شاعر و روشنفکر و روزنامه نگار و لمپن گرفته تا قاتل و فاحشه و کافه چی به زبان های مختلف بیان شده و داستان های هر کدام به صورت یک زنجیره به هم متصل شده. هر کدام از این روایت ها به طور سریع و بدون اطناب و توضیح اضافه بیان شده . نکته ی جالب دیگر در این داستان بی نام بودن تمام شخصیت هاست . مثل دانشجوی تاریخ ، زن لهستانی ، روح خال دار ، شاعر آزادی خواه و… که خواننده خیلی خوب با این شخصت های بی اسم ارتباط برقرار میکند.

مرگ و خشونت در این داستان ها فضای جدید و جالبی داشت و نویسنده تلاش کرده تهرانی پر ازتضاد را با وجود شخصیتهای مختلف قاتلان و سگ ها و گرگ های کشته شده و روح های سرگردان در آن دوره ی تاریخی نشان دهد.

این کتاب به ظاهر ژانر تاریخی بود اما در باطن نویسنده به جز اتفافات مهم و تاریخ های رسمی از همین اتفاقات در قید و بند تاریخ نبوده و خیلی به تاریخ وفادار نمانده و حتی میتوان گفت با نگاهی تمسخر آمیز به تاریخ نگاه کرده.

راوی این داستان بسیار متعدد است از من راوی گرفته تا دانای کل محدود و نامحدود.

و در پایان اینکه فکر میکنم کتابی که معرفی شد ، کتابی متفاوت است از کتاب هایی که تا کنون خواندیم و از دوست بسیار عزیزم احسان رضایی برای هدیه ی زیبا و ماندگار و دوست داشتنی اش تشکر میکنم.


برشی از داستان:


خوبی مردن این است که می‌توانی حال دیگران را بدجوری بگیری. بشاشی به اعصاب‌شان. وقتی برای رفتن به مهمانی بعدازظهر جمعه لباس‌های شیک و پیک پشت سر ماشین جلویی توی اتوبان، وسط ترافیک گیر افتاده‌اند، عکس را می‌بینند و جوان ناکام با چشم‌های وق‌زده و موهای بلند توی عکس گه می‌زند به شب شان.#مهرتان_ماندگار
https://t.me/mandegarmehr/1650

کتاب من منچستریونایتد را دوست دارم
کتاب سنگ نوشته های روستای واران

کتاب سنگ نوشته های روستای واران


عکسبرداری، بررسی، و توضیحات: سیدصادق حسینی اشکوری و سعید اصغری‌ دلیجان


ناشر: محراب عشقسپاس‌نامه مؤلف:


این کتاب بیانگر قدمت و شخصیت‌های فرهنگی روستایی است که می‌رفت تا برای همیشه در غبار فراموشی بماند. با مساعدت مالی مؤسسه مهرماندگار ناصری و همت بلند و ستودنی مدیر این مؤسسه جناب آقای دکتر محمود ناصری به زیور طبع آراسته شد. پزشک مهربانی که با وجود مشغله کاری(در داخل و خارج از کشور) همواره در اشاعه فرهنگ که یکی از دغدغه‌های کشور ماست، همچنان پیشگام و ثابت قدم از هر نوع خدمتی دریغ نمی‌ورزند. نمونه بارز آن پیگیری مستمر در احداث کتابخانه مشارکتی روستای واران با سرمایه خیّر نیکوکار، شادروان حاج سید محرم ناصری، پدر بزرگوارشان می‌باشد.


بریده‌ای کتاب:


آنچه بیش از هر چیز در ثبت و احیا و انتشار این گونه مجموعه سنگ‌ها مهم است بازسازی تاریخ فراموش شده منطقه است. معدود کسانی که شاید مربوط به این روستا و از رجال و بزرگان آن بوده‌اند با پسوند «جاسبی» در کتاب‌های تاریخی معرفی شده‌اند و دقیقاً معلوم نیست کدامیک از واران بوده‌اند.

این سنگ‌ها سرنخ‌های ارزشمندی از شخصیت‌های واران و نسبت‌های فامیلی این روستا با روستاها و مناطق اطرافش را نمایان می‌سازد.

بی شک در نگاهی اجمالی به این گورستان، می‌توان تخمین زد بیش از هزار سنگ در دل این خاک دفن شده‌اند. اما شمار دقیقتر را وقتی می‌توان ثبت کرد که کاوش علمی صورت پذیرد. کاوشی که دیر یا زود دست اندکاران فرهنگی باید لزومش را دریابند.


#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/1628

کتاب روی خط چشمنویسنده: پیمان هوشمند زادهدرباره کتاب:


جدیدترین مجموعه ‌داستانِ او، روی خطِ چشم، شاملِ ده داستانِ کوتاه است که از منظرِ ساختاری به‏هم وابستگی دارند اما مستقل از هم خوانده می‌شوند. در داستان‌های این کتاب جهانِ مرموز طنزآلود هوشمندزاده در رابطه با انسان و اشیا و مهم‌تر از همه در ایجازِ زبانی‌اش آشکار می‏شو‌د. در هر داستان امری به‏ظاهر پیش‏پاافتاده کلِ متن را به تسخیرِ خود درمی‌آورد و موجب حرکتِ انسانش می‌شود به سوی نوعی مینیمالیسم در زندگی، مینیمالیسمی که در اعماقش جریانِ ممتدِ زیستن با بحران دست‏وپنجه نرم می‌کند و طنینِ آرام و درعین‏حال مؤثرش به آهستگی به گوش مخاطبِ هوشمندزاده می‌رسد. هر کدامِ این ده داستان درون‌مایه‏ای بکر دارد که از ذهنِ نقیضه‌سازِ نویسنده‌اش برآمده‌ است، درون‌مایه‌‏ای که در‌ش خونسردی راوی موج می‌زند و نیشخندش به جهان و ماجراهایش. و این شاید بزرگ‌ترین نفرینِ هوشمندزاده‌ نویسنده است؛ پوزخندی که انگار بر جهانِ او ترسیم شده و مخاطبش را نشانه رفته است.
بخشی از متن کتاب


مادرم سنگینی زبان داشت. هیچ وقت «ر» را نمی‌گفت. به گمانم می‌توانست بگوید ولی نمی‌گفت. به خودش زحمت نمی‌داد یا آن‌قدر آرام می‌گفت که شنیده نمی‌شد و گاهی آن را چیزی شبیه «ی» تلفظ می‌کرد. اسمش سنگینی زبان بود. شاید برای بقیه مشکل بود، ولی برای ما آن‌قدر عادی شده بود که همه «ر»ها را می‌شنیدیم. وجودشان را حس می‌کردیم و همه را درست می‌چیدیم همان جایی که باید. بقیه گیج می‌شدند. کلمه‌ها را گم می‌کردند و گاهی دنبال معنای دیگری می‌گشتند.


سفره را پهن کرده بود، بساط صبحانه را چیده بود و خودش پای ستون وسط خانه سرو ته مرا نگاه می‌کرد. داشتم باز توی همان لیوان لب پر شده چای می‌ریختم.


گفت اگر جاذبه نبود پی نمی‌شدیم.


گفتم: جاذبه زمین؟


گفت: نه کلن می‌گم.


گفتم: پیری یعنی زمان.


گفت: گفتم که کلن می‌گم.


گفتم: یعنی منکر زمان میشی؟


نگاهی به سرتا پام اداخت و گفت: قووز نکن بچه.


دست‌های مادرم هیچ‌وقت پیر نشدند. یعنی از یک زمانی به بعد در وضعیت ثابتی ما‌ندند. همیشه در حالت میانسالی بودند. از یک سنی شروع کرد به یوگا. فقط روزی بیست دقیقه سروته می‌ایستاد. تقریبن همیشه صبحانه خوردن من همزمان می‌شد با سرو ته بودن مادرم.


همان طور که سعی می‌کرد تعادلش را حفظ کند، گفت: دوست داشتن هم یه نوع جاذبه‌ست.


سیخکی نشستم و گفتم: یعنی بابام از وقتی تو  رو گرفته پیر شده؟


گفت: نه، از وقتی تو به دنیا اومدی.


لیوان را برداشتم و فکر کردم چرا از یک مجموعه نه تایی همیشه همانی که لب پر شده به من می‌رسد؟ همان لیوان آب عزیزی که می‌خواهم فراموشش کنم. شاید قبلن هم از همان استفاده می‌کردم و نمی‌دانستم، ولی حالا که نشان دار شده بود به چشم می‌آمد. هفته قبل به قصد لابه لای بقیه گم و گورش کرده بودم . همان روز سه تا از لیوان ها شکست و فردا صبح کنار سفره منتظر نشسته بود تا پر از چای شود.#مهرتان_ماندگارhttps://t.me/mandegarmehr/1610

کتاب روی خط چشم
کتاب شهری میان تاریکی

کتاب شهری میان تاریکی


نویسنده: هورناز هنروردرباره کتاب:


شهری میان تاریکی از آن کتاب هایی است که نمی توان بسادگی از کنارش گذشت. با وجود این که نویسنده جوان برای اولین بار است که دست به قلم برده، اما با نثری شیوا و روان تصاویر ذهنی اش را به خواننده القا کرده است.


کتاب در ۲۲ فصل به تحریر در آمده و زندگی چهار زن از طبقه اجتماعی و اندیشه های متفاوت در پنج فصل بیان شده.

محور رمان چهار زن هستند که در زندگیشان چالشی وجود دارد که سعی در برطرف کردن آن دارند. نویسنده در ابتدای هر فصل یادداشتی آورده که با آن ذهن خواننده را برای خواندن آن فصل آماده می کند.


این نوشته ها با وجود سادگی، بیانگر حقایقی هستند که هر روزه با آن دست به گریبان هستیم. چهار زن که خود را تنها حس می کنند. داستان سه زن متاهل و یک دختر جوان.


در همین حال عشقی سر راهش قرار گرفته. منطقش می گوید باید آن را پس بزند، اما احساسش چیز دیگری به او می گوید. بالاخره حسش بر منطقش غلبه می کند.


#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/1596

معرفی داستان هایی با موضوع احسان و نیکوکاری

به مناسبت روز کتاب کودک

معرفی داستان هایی با موضوع #احسان و #نیکوکاری:

نام کتاب:سکه طلا

 نویسنده:آدا آلما فلور

تصویرگر:نیل والد

مترجم:نسرین وکیلی


ناشر:کانون پرورش فکری

گروه سنی:ج و دنکاتی درمورد داستان : نویسنده در این داستان زندگی دزدی به نام خووان را روایت می‌کند؛ که به خاطر دزدی اخمو و منزوی شده و هیچ دوستی ندارد. از قضا روزی با پیرزنی به اسم دوناژوزفا برخورد می‌کند و برای دزدیدن سکه طلایش مجبور می شود او را تعقیب کند. به این ترتیب خووان و دوناژوزفا همسفر می‌شوند. امّا این سفر، یک سفر معمولی نیست. خووان در جریان این سفر لذت دوستی و کمک به دیگران را می‌چشد و شیوه‌ای از زیستن را تجربه می‌کند؛ که سال‌ها آن را به فراموشی سپرده است. این سفر در حقیقت آغاز تغییر زندگی خووان است.


نام کتاب:بابابرفی

نویسنده:جبار باغچه بان

تصویرگر:آلن بایاش


ناشر:کانون پرورش فکری

گروه سنی:ب و ج


معرفی داستان هایی با موضوع احسان و نیکوکاری
کتاب جایگاه ما در جهان هستی

کتاب جایگاه ما در جهان هستینویسنده: پروفسور استیون هاوکینگ


مترجم: صالح خواجه دلجویی


سال ترجمه: ۱۳۹۳درباره کتاب:


 این کتاب با نام «نظریه همه چیز» هم شناخته می شود.


کلیت کتاب در مورد کیهان شناسی و تئوری همه چیز، مبدا و سرنوشت عالم است. نویسنده که خود از دانشمندان بنام است کوشیده با مطرح ساختن نظریات و برداشت های مردم عادی و دانشمندان از عهد باستان تا کنون به طور کلی نظم جهان و قوانین حاکم بر جهان را مورد بحث قرار دهد و برای هر کدام پاسخی بیاورد. سوالاتی که شاید هنوز هم ذهن برخی از انسانها درگیر خود ساخته در این کتاب جواب هایی برای خواندن دارند.


هدف این کتاب پاسخ به برخی از سوالاتی است که از طریق کشفیات جدید و پیشرفت های نظری مطرح شده اند. این پاسخ ها تصویر جدیدی از جهان و جایگاه ما در آن ارائه کرده که نه تنها با آنچه مدت ها پیش تصور می کردیم بسیار متفاوت است بلکه حتی تصویر یک یا دو دهه پیش را به چالش می کشد.


در کتاب میخوانیم:


عدم آگاهی نسبت به رویداد های طبیعی باعث شده بود که مردم باستان، خدایان متعددی اختراع کنند تا بر هر کدام از جنبه های زندگی آنها حکمرانی کنند. خدایان عشق و جنگ، خدایای خورشید و اقیانوس و … اما د حدود ۲۶۰۰ سال قبل با حضور تالس، تغییری آغاز شد و این ایده مطرح شد که طبیعت از اصول ثابتی تبعیت می کند که قابل کشف هستند…

همه ما میدانیم که قوانین طبیعت می توانند بیان کنند که؛ جهان چگونه رفتار میکند؛ اما نمی توانند توضیح بدهد که علت آن چیست!


سوالات مهمی که در کتاب مطرح شده:


در این کتاب بیشتر به سوالاتی پرداخته شده است که اغلب ذهن هر انسانی برای یک بار هم شده به خود مشغول داشته در ادامه به چمد مورد از این سوالات اشاره می کنیم.


* منشأ این قوانین چه هستند؟

* آیا استثنایی هم برای این قوانین وجود دارد؛ مثلا معجزه؟

* آیا تنها یک مجموعه از قوانین وجود ممکن وجود دارد تا دنیا را تفسیر کنند؟

* چرا به جای هیچ، چیزی هست؟

* چرا ما وجود داریم؟

* چرا این قوانین و نه قوانین دیگری؟


هر چند استیون هاوکینگ آثار زیادی منتشر کرده اما از مجموعه کتاب های دانشگاهی هاوکینگ می توان به «ساختار جهان در مقیاس بزرگ»، نسبیت عمومی و ۳۰۰ سال جاذبه اشاره کرد. و کتابهایی که برای مردم عمومی نوشته است: تاریخچه زمان٬ سیاه چاله ها٬ جهان های نوزاد٬ و جهان در پوست گردو را برشمرد.
#مهرتان_ماندگارhttps://t.me/mandegarmehr/1537

کتاب: پرت و پلا

نویسنده: ابراهیم رها


نویسنده کتاب «پرت و پلا» معتقد است در این روزگار، دو چیز از واجب ترین امور به شمار می‌روند، اول نوشتن رمان طنز دنباله‌دار و دوم دری وری و ایضا پرت و پلا گفتن؛ و کتاب «پرت و پلا» برای پاسخ به این نیاز اجتماعی نوشته شده است. این کتاب درباره سرنوشت خانواده ای به نام خاندان معیری است و داستان عشق‌های خنده دار آن‌ها را در بر می‌گیرد.


«پرت و پلا» جلد دوم رمان طنز و دنباله دار ابراهیم رها است که جلد اولش با عنوان «دری وری» چاپ شده است.


در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:


حالا تهمینه و رودابه هم کنار سهراب به چهره مردِ درون آیفون تصویری خیره شده بودند. قطعا حکیم طوس علیه الرحمه اگر می‌دانست قرن‌ها بعد نصف شاهنامه اش قرار است کل کارشان زل زدن به آیفون باشد، یا اسامی‌دیگری برای قهرمانانش انتخاب می‌کرد یا... یا ندارد، اسامی‌دیگری انتخاب می‌کرد!


سهراب بی میل گوشی را برداشت و پیش از پرسش پاسخ داد «من پول اضافه ندارم به کسی بدم. قدیم سائل زنگ در رو نمی‌زد. اگر هم می‌زد دیگه چندبار نمی‌زد، برو آقا، برو پی کارت!» سهراب گوشی را گذاشت و رفت روی مبل نشست تا با خواهرانش صحبت کند که دوباره صدای زنگ در خانه پیچید. این بار تهمینه خواست گدای سمج را دست به سر کند. «وا! بازم که تویی. برو آقا. این جا کسی پول نداره به شما بده.» تهمینه کمی‌ ساکت شد و بعد با تعجب رو به سهراب کرد. «می‌گه توی ایمیلی هم که زده بودین همین رو گفته بودین.» رودابه شانه ای بالا انداخت و رفت سمت خواهرش. «واکسی اینترنتی شنیده بودیم، گدای ایمیلی نشنیده بودیم!» گوشی آیفون هنوز درست سر جایش قرار نگرفته بود که دوباره صدای زنگ بلند شد. سهراب در حالی که کلافه بود، دوباره خودش برخاست، اما این بار رفت تا به جای بحث پای آیفون، گدا را از مقابل در، حضوری، بتاراند. به شتاب رفت اما تا برسد گدا یکی دوبار دیگر زنگ زد.#مهرتان_ماندگارhttps://t.me/mandegarmehr/1504

کتاب: پرت و پلا
کتاب: هشت و چهل وچهار

کتاب: هشت و چهل وچهارنویسنده: کاوه فولادی نسبدرباره کتاب:

«هشت و چهل و چهار» اولین رمانِ «کاوه فولادی‌نَسب» (1359) است. او که چندین سال است به عنوانِ منتقد، مترجم و مدرسِ داستان‌نویسی فعالیت‌های فراوانی انجام داده است، این رمان را با درون‌مایه‌ای اجتماعی-تاریخی نوشته است. رمان درباره‌ی یک ساعت‌ساز و ساعت‌فروش تنهاست که عاشقِ پرسه‌زدن در خیابان‌ها و کوچه‌های قدیمی تهران است. مردی منظم و دقیق که دوستان اندکی دارد و جهانی مملو از خاطرات. اما یک اتفاقِ عجیب این آرامش را بر هم می‌زند و منطقِ روزمره‌ی زمان را به هم می‌ریزد. اتفاقی که باعث می‌شود شخصیت اصلی رمان دچارِ ماجراهای تازه‌ای شود… رمانِ کاوه فولادی‌نَسب با توجه به وابسته‌گی‌های زمانی و مکانی‌ای نوشته شده که ناگهان و طی یک فرایند تکنیکی از هم می‌پاشند و اجازه می‌دهند مخاطبِ او در چند وجه از تاریخِ کمی دورتر یران و تکه‌هایی از آن سفر کند. از سویی سوالی مهم نیز پیشِ رویِ این خواننده قرار می‌گیرد که اوجِ رمان محسوب می‌شود: آیا می‌توان به عقب بازگشت؟ با این رویه رمانِ «هشت و چهل و چهار» خواننده‌اش را به یک پرسه‌زنی پر اتفاق و غافلگیری دعوت می‌کند.


نیاسان مجرد بود. نیاسان مجرد است. گفتنش آسان نیست. تا پیش از این‌که زنگ موبایلش شروع کند به نواختن و او ــ همان‌طور معلق میان خواب و بیداری و مستی و هشیاری ــ چیزی در قلبش بجنبد و شاخک‌هایش تیز شود و مثل همیشه شروع کند به شمردن زنگ‌ها، مجرد بود.


قدیم‌ترها مجرد نمی‌گفتند، می‌گفتند عزب. به عزب خانه نمی‌دادند، با عزب شوخی نمی‌کردند، به عزب نزدیک نمی‌شدند، و با عزب حرف نمی‌زدند؛ انگار جذام داشته باشد، یا گَری، یا چیزی در همین حدود. حالا کلمه‌ها و ترکیب‌ها شکل‌وشمایل بهتری پیدا کرده‌اند. دادستان دیگر درِ روزنامه‌ای را تخته نمی‌کند.


#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/1488


کتاب سفر زمستانی
نویسنده: املی نوتومب


مترجم: بنفشه فریس آبادی


سال نشر : 1395


درباره کتاب:

در ابتدای داستان شاهد مردی هستیم که معتقد است از همان ابتدا والدینش با انتخاب اسم عجیبی برای او سبب ایجاد شخصیت عجیبی در وجودش شده اند . او وارد فرودگاه شده و عنوان می کند قصد انفجار هواپیما را دارد ولی قبل از آن می خواهد خاطرات و دلیل کارش را بنویسد . او شرح عاشق شدنش را می نویسد دختری زیبا که خود را وقف نگه داری از نویسنده ای دارای کند ذهنی نموده است .


بد نیست فرمت نوشتنش لحنش قلمش همه رو دوست دارم ولی من شخصیت های داستانش را خوب نمی فهمم کاراشون و عکس العملاشون و همین خوب باعث می شه کتاب به اون حد دلخواه لذت برام نرسه ولی کلا نوتومب یه جور قلم شیطون مختصر و خوبی داره .
قسمت های زیبایی از کتاب:


📖 زندگی بیش از آنچه به تو می دهد از تو می گیرد و همه چیز زمانی سخت تر می شود که ندانی چه چیزی برایت مهم است .
📖 همه ی ما بی آنکه بدانیم و متوجه شویم به جنگ فرستاده می شویم و راه های بسیار برای شکست خوردنمان وجود دارد .
📖 از تروآ به بعد نمی توان هیچ کس را فریب خورده دانست . می کشیم برای آن که بکشیم .آتش می زنیم برای آن که بسوزانیم و موظف نیستیم برای کاری که انجام می دهیم دنبال مشروعیت باشیم.
📖 متاسفانه زنانی هستند که هر طور باشند می بایست دوست شان داشت و کارهایی هم هستند که هر چه باشند می بایست انجام شان داد .


📖 کسی که اول فصل سرما عاشق می‌شود باید خطر سه ماه لرزیدن را به جان بخرد.#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/1469

کتاب سفر زمستانی
کتاب گربه درون

کتاب گربه درون


نویسنده: ویلیام اس بارونز


مترجم: مهدی نویددرباره کتاب:

ویلیام سیوارد باروز نویسنده و نقاش امریکایی از اعضای شاخص نسل بیت و یکی از برجسته ترین نویسندگان پست مدرنیست است. به روایتی هیچ نویسنده ای در دوران پس از جنگ به اندازه او اسطوره پردازی نشده است. تاثیر او در حوزه فرهنگ عامه اگر بیش تر از حوزه ادبیات و هنر نبوده باشد، کمتر هم نبوده است. سور عریان و تزریقی دو رمان مهم و بحث برانگیز وی، نقاط عطفی در تاریخ ادبی آمریکا رقم زدند.


باروز در رمان کوتاه «گربه درون» وجهی متفاوت و لطیف تر از خود را آشکار می سازد، روایت نازک بینانه دوستی های غیر منتظره اش با گربه ها و تعمقی بر رابطه مرموز بین آن ها و میزبانان شان که باروز رد آن را تا آیین های مصر باستان دنبال می کند.


«گربه درون» مملو است از خاطرات و تاملات و رویاهای باروز درباره نقش گربه های در زندگی اش است.


در بخشی از کتاب می خوانیم:


📖 این کتاب گربه تمثیلی است که در آن گذشته نویسنده در بازی گربه ها به او نمایانده می شود. نه این که گربه ها بازیچه اند. اصلا و ابدا، جاندارند، حیواناتی که تنفس می کنند و وقتی هر موجود دیگری در تماس باشد غم انگیز است چرا که محدودیت ها را، درد را و ترس و مرگ فرجامین را می بینی. این همان معنی ترس است این همانی است که وقتی به گربه ای دست می زنم و اشک ها از صورتم سرازیر می شود می فهمم.


📖 بانمکی همچون اغلب خصایص با آن‌چه نیست توصیف می‌شود. اکثر مردم اصلا بانمک نیستند، یا اگر هم باشند بی‌درنگ با گذشت زمان بانمکی‌شان را از دست می‌دهند... وقار، متانت، ظرافت، قشنگی و فقدان کم‌رویی: موجودی که می‌داند بانمک است دیگر بانمک نیست...#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/1455

کتاب اسکارلت دهه شصت


نویسنده: سجاد افشاریانمقدمه‌ی «سجاد افشاریان» در مجموعه شعر «اسکارلت دهه‌ی شصت»
🦋 کلمات خود گویی هدیه‌‌ی خدا باشند که بر ما نازل می‌شوند تا در گوش سالم دلبر زمزمه کنیم.

من به ‌تازگی کارکردهای شعر را دریافته‌ام که مهم‌ترین‌شان امنیت است، ما همه در رگ‌های‌مان سعدی و خیام و شاملو و نصرت و اخوان و سپهری و مشیری و فروغ درون داریم که حافظ ماست، باورم هست که من، ما و هر انسانی که ربطی به این خاک داشته باشد، در درون خود شعرهای بی‌شمار شخصی را خاطره ساخته، چنان که یاد که یادش می‌افتد، گاهی در دل‌مان قند آب می‌شود، همین که کسی باشد که برایش دل به دریا بزنیم شعر است، امنیت است. دل آدمی با شنیدن کلماتی که باید، چنان احساس امنیت می‌کند و امن می‌شود، که هزار بنا که پیشکش کنید نمی‌شود، پس حتا اگر آهی در بساط دارید یا ندارید عجله کنید. این که به لحظه اعتباری نیست، حمله‌ی قصار نیست واقعیت محض زندگی است، زندگی بی‌رحمانه کوتاه است و بی‌رحمانه جدی‌تر. کافی است گمان کنیم فردایی نیست، بعد جلو آینه بایستیم و زیر لب زمزمه کنیم لباس بی‌تفاوتی‌ به ما نمی‌آید. حتا اگر برای من فردایی نباشد برای آن‌ها که دوست‌دارشان هستم، هست. مومنم که شعر امنیت است و پیام‌بر امین حال خوب و دردهای بی‌صدای یک اجتماع، پس با چشمان باز خوب شهر و دیار خود را با تمام موجودات زنده‌اش ببینیم، تلفن‌ها را خاموش کنیم، هر آن‌چه ناگفته در جیب دلداریم بیرون بیاوریم و به حضور چشم در چشم نام یکدیگر را صدا کنیم، گمان می‌کنم این گونه شاعر یار و دیار خود می‌شوید.بخش‌هایی از کتاب:


📖 مادر تو دلت می‌خواست

من طلبه‌ی حاج سید علی اصغر شوم

ولی حالا من

تنها

یک غمگین شده‌ام.


📖 برداشت آخر را از عمد سرفه کردم

تا یک‌بار دیگر

بیشتر بگویم که چه‌قدرها دوستت دارم.


📖 گاهی روح معشوق پانسمان می‌خواهد

باید بر بالینش بنشینی

دست دلش را گرم بگیری

و بر لاله‌ی گوشش زمزمه کنی

آرام بخواب دلکم

تا بیدار شوی

تمام خواب‌هایت را تعبیر می‌کنم#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/1439

کتاب اسکارلت دهه شصت
کتاب آنها که به خانه من آمدند

کتاب آنها که به خانه من آمدندنویسنده: شمس لنگرودیدرباره کتاب:


رمان «آن‌ها که به خانه من آمدند» نوشته شمس لنگرودی شاعر معاصر به تازگی توسط نشر افق منتشر و راهی بازار نشر شده است.


این کتاب به عنوان صد و دوازدهمین رمان مجموعه «ادبیات امروز» این ناشر به چاپ رسیده است.


از لنگرودی بیشتر کتاب های شعر و پژوهش حوزه شعر به چاپ رسیده اما پیش از این، رمان «رژه بر خاک پوک» در دهه ۷۰ از این شاعر، در حوزه داستان به چاپ رسیده است.


در این رمان، زندگی و وضعیت تفکرات روشنفکران معاصر در تقابل با جامعه ای نامتعادل به تصویر کشیده شده است. شخصیت خود شمس لنگرودی در این کتاب حضور دارد و رمان به نوعی حدیث نفس این شاعر است. ابتدای داستان با این سطور شروع می شود: سه روز پس از انتشار کتاب «رژه بر خاک پوک»، زنگ در خانه‌ام به صدا درآمد. تازه از سر کار برگشته بودم و ساعت شش عصر در نشر چشمه با دوستی قرار ملاقات داشتم. چند روز بود باران می‌بارید و هوا تاریک تر از همیشه به نظر می رسید. دیرم شده بود، اما نمی توانستم از خواندن مطلبی که در هفته نامه کادح چاپ شده بود دل بکنم.


در قسمتی از این رمان می‌خوانیم:


وارد می‌شوم. پرده‌های مخمل زیتونی زیبا و بلند را کنار می‌زنم. نوری درخشان از نوک نارنج‌های صبحگاهی به اتاقم می‌تابد. بر میزم دستمال می‌کشم. کتری کوچک زردرنگ را آب می کنم و به برق می زنم. چراغ مطالعه را روشن می‌کنم. می نشینم و مشغول مطالعه روضه الصفا می شوم و نیز از شیشه کرک گرفته به حیاط و تلفن خانه نگاه می کنم و منتظر ورود آن مرد هستم.


کارمندها (که به تعداد انگشتان دست اند) به مرور می آیند و صدای شان از راهروها شنیده می‌شود.


ساعت نه و بیست دقیقه یا کمی بیشتر دوستم، حمید اجتماعی، به اتاقم می آید. کتری در حال جوشیدن است. می‌گویم: «تا سیگارت را دود کنی، قوری را بشویم برگردم.» در راه پله، عده ای از همکارانم را می بینم. یکی از آن ها (ضرغام) طبق معمول چند لطیفه شیرین و تازه تعریف می کند و قهقهه‌ام در راهروها می‌پیچد. بعد به آشپزخانه می‌روم؛ سرد است و از فرط کهنگی و تاریکی بوی رطوبت و نا می دهد.


به اتاق که برمی‌گردم، حمید از لای پرده به بیرون نگاه می‌کند. ظاهرا هدائی وارد شده است. می‌گوید: «معلوم نیست هدائی اینجا چه کاره است.» بعد، از ناامنی حرف می‌زند: «دیروز، غروب، جلو چشمم یک موتوری کیف زنی را قاپید.» حمید رازدار من است، با این وصف نمی دانم ماجرای این روزهایم را با او در میان بگذارم یا نه...#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/1422

کتاب شازده کوچولو

نویسنده: آنتوان دوسنت اگزوپری

مترجم: احمدشاملودرباره کتاب:


شازده کوچولو یا شهریار کوچولو

(به فرانسوی: Le Petit Prince) داستانی اثر آنتوان دو سنت اگزوپری است که اولین بار در سال ۱۹۴۳ منتشر شد.


این کتاب به بیش از ۲۵۰ زبان و گویش ترجمه شده و با فروش بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ محسوب می‌شود. کتاب شازده کوچولو «خوانده شده‌ترین» و «ترجمه شده‌ترین» کتاب فرانسوی‌زبان جهان است و به عنوان بهترین کتاب قرن ۲۰ در فرانسه انتخاب شده است. از این کتاب به طور متوسط سالی ۱ میلیون نسخه در جهان به فروش می‌رسد و در سال ۲۰۰۷ نیز به عنوان کتاب سال فرانسه برگزیده شد.


برخی از داستان ها به مرتبه ای می رسند که فرهنگ ساز می شوند و بخشی از فرهنگ بشری را می سازند. شازده کوچولو یکی از این داستان ها است. "شازده کوچولو" کتاب قرن فرانسه شناخته شده است و یادمان باشد که فرانسه در سده بیستم یکی از سه کشور فرهنگ ساز جهان بوده است. چنین امتیازی نشان می دهد که این کتاب کم حجم بیش از آن که داستانی ساده باشد،‌ فلسفه ای بزرگ و شگفت را در پشت خود دارد.

در این داستان سنت اگزوپری به شیوه‌ای سوررئالیستی به بیان فلسفه خود از دوست داشتن و عشق و هستی می‌پردازد.

 طی این داستان سنت اگزوپری از دیدگاه یک کودک، که از سیارکی به نام ۶۱۲ آمده، پرسشگر سؤالات بسیاری از آدم‌ها و کارهایشان است.بریده‌ای از کتاب:


در این هنگام بود که روباه پیدا شد.

روباه گفت: سلام.

شازده کوچولو سر برگرداند و کسی را ندید ولی مودبانه جواب سلام داد.

صدا گفت: من اینجا هستم زیر درخت سیب...

شازده کوچولو پرسید: تو که هستی؟ چه خوشگلی!...

روباه گفت: من روباه هستم.

شازده کوچولو به او تکلیف کرد که بیا با من بازی کن. من آنقدر غصه به دل دارم که نگو...

روباه گفت: من نمی توانم با تو بازی کنم. مرا اهلی نکرده اند.

شازده کوچولو آهی کشید و گفت: ببخش! اما پس از کمی تامل باز گفت: اهلی کردن یعنی چه؟

روباه گفت: تو اهل اینجا نیستی پی چه می گردی؟

شازده کوچولو گفت: من پی آدم ها می گردم. اهلی کردن یعنی چه؟

روباه گفت :آدم ها تفنگ دارند و شکار می کنند. این کارشان آزاردهنده است. مرغ هم پرورش می دهند و تنها فایده اشان همین است. تو پی مرغ می گردی؟

شازده کوچولو گفت: نه من پی دوست می گردم. نگفتی اهلی کردن یعنی چه؟

روباه گفت: اهلی کردن چیز بسیار فراموش شده ای است. یعنی ایجاد علاقه کردن...

کتاب شازده کوچولو
کتاب سالتو

کتاب سالتونویسنده: مهدی افروزمنشدرباره کتاب:


دومین رمان مهدی افروزمنش فضایی مهیج و پُرداستان دارد. او که نخستین رمانش یعنی تاول ، جایزه بهترین رمانِ سالِ جایزه هفت اقلیم را از آن خود کرد، در دومین رمانش به قهرمانی پرداخته که از اعماق شهر و از حوالی میدان مشهور فلاح تهران برآمده است. قهرمان او کشتی‌گیری فرز و تکنیکی است که رمان سالتو بر اساس جهان او شکل می‌گیرد، کشتی‌گیری جسور که ناگهان بخت به او رو می‌کند و یک عشق کُشتیِ ثروتمند تصمیم می‌گیرد از او حمایت کند. او مردی است مرموز و مشکوک که برای این مبارز قصه‌هایی دارد و این نقطه‌ای است که از آن به بعد فضای رمان حال و هوایی جنایی-معمایی پیدا می‌کند...


افروزمنش با سال‌ها تجربه روزنامه‌نگاری بخش اجتماعی، توجه خاصی به انسانِ برآمده از تکه‌های تیره شهر دارد. او در این رمان آدم‌های گوناگون این شهر را مقابل این قهرمانِ فرز و از همه جا بی‌خبر قرار می‌دهد و ناچارش می‏‌کند درباره چیزهایی تصمیم بگیرد که بین مرگ و زندگی در نوسان اند. سالتو با روحی قصه گو و رئالیستی تلاش می‌کند برای مخاطب غافلگیری بزرگی رقم بزند. پسری برآمده از جنوبِ شهر که حالا می‌خواهد سلطان باشد ....


بخش‌هایی از کتاب:

آدم ها به خاطر مرده‌ها نیست که گریه می‌کنند. به خاطر زنده‌هاست. به خاطر آنهایی که مانده‌اند.


کشتن آدم اصلا ساده نیست. نه به‌خاطر جرئت فشار دادن ماشه یا چاقو، نه به‌خاطر دلهره‌ی بی‌حدوحصرش. بلکه فقط به‌این دلیل ساده که بعد هر قتل یک‌نفر به زندگی شما اضافه می‌شود. توی خواب‌هاتان می‌آید. موقع رانندگی کنارتان می‌نشیند. با شما شیرجه می‌زند توی استخر.‌ کنار تشک کشتی می‌نشیند و نگاه‌تان می‌کند. همه‌جا با شماست.


عذاب‌وجدان یک افسانه است مخصوص آدم‌های بی‌هدف. کسانی که نخ‌شان را به هر طرف بچرخانی خودشان هم می‌چرخند. حتا آن وقت‌ها فکر می‌کردم عذاب‌وجدان ساخته شده تا مردم در یک محدوده‌ی مشخص قابل کنترل باشند. مثل شرافت. مثل صداقت یا نوع‌دوستی.

کتاب ناتمامینوینده: زهرا عبدیدرباره کتاب:

زهرا عبدی در دومین رمانش، ناتمامی، راوی یک ماجرای عجیب است. عبدی که پیش از این رمان روز حلزون را منتشر کرده و به نسبت بازخوردهای مثبتی گرفته است، برای نوشتن این رمان زمانی بیشتر صرف کرده است. رمان ناتمامی در یک فضای دانشگاهی شکل می‌گیرد، در تهران. محور رمان درباره ناپدید شدن عجیب و مرموز یک دختر دانشجو جنوبی است. دختری که چند روز است «غیبش» زده و دوست و هم‌اتاقی‌اش پی یافتن او دست به هر کاری می‌زند... عبدی فضایی مملو از شک، راز و سوءظن ساخته که با انگاره‌های سیاسی و تاریخی نیز گره می‌خورد و همچنین با گذشته قهرمان غایب رمان. او برای ساختن این فضا رو به قصه‌گویی می‌آورد، تند و بی‌وقفه، و مدام مخاطب را با اتفاق‌های تازه‌ای درباره این دختر گمشده که سری داغ هم داشته و شوری وافر مواجه می‌کند. آیا او را دزدیده‌اند؟ خودش خودش را گم کرده؟ مرده؟ و ده‌ها موقعیت دیگر که می‌توان نمود روایی آن‌ها را در این رمان جذاب به خوبی مشاهده کرد. زهرا عبدی در هر فصل خود پرده‌ای از این راز برمی‌دارد و با استفاده از فضاسازی و وارد کردن نام‌ها و آدم‌های تازه به ماجرای دختر گمشده هیجان دوچندانی می‌بخشد.


«ناتمامی» نامزد نهایی #جایزه_ادبی #هفت_اقلیم است.


کتاب ناتمامی
کتاب همین امشب برگردیم

کتاب همین امشب برگردیمنویسنده: پیمان اسماعیلیدرباره کتاب:


پیمان اسماعیلی از موفق‌ترین و پُرمخاطب‌ترین داستان‌نویسان یک دهه‌ی اخیر ایران است. اسماعیلی تاکنون برای آثار داستانی‌اش از جمله کتابِ برف و سمفونی ابری جوایز مهمی مانند جایزه‌ی منتقدان و نویسندگان مطبوعات، جایزه‌ی بنیاد هوشنگ گلشیری، جایزه‌ی روزی‌روزگاری و... را از آن خود کرده است. همین امشب بر‌گردیم چهارمین کتاب اوست و سومین مجموعه ‌داستانش. کتابی که پنج داستان کوتاه از نویسنده‌ای ا‌ست که به‌زعم برخی منتقدان از درخشان‌ترین کوتاه‌نویسان ادبیات معاصر ایران محسوب می‌شود. داستان‌ها هر چند فضاهای متفاوتی دارند باز در تمام‌شان دغدغه‌ی مشهورِ نویسنده آشکار است: هراس... هراسی که در شکل‌های گوناگون قرار است خواننده‌ی خود را غافلگیر و او را با لحظاتی روبه‌رو کند که پیش‌بینی‌نشدنی ا‌ست. اصولًا این گریز از منطق روزمره‌ی روابط است که داستان‌های اسماعیلی را صاحب فرصت‌های تجربی تازه و بدیع می‌کند. در کتابِ همین امشب بر‌گردیم خواننده با ماجراهایی در مکان‌هایی خاص روبه‌رو می‌شود که امنیت ذهنش را مختل خواهد کرد. اسماعیلی مدام نشان می‌دهد که آن بیرون چیزی یا کسی یا شاید جمعی به کمین نشسته‌اند و منتظر فرصت‌اند تا کار را تمام کنند...

کتاب همین امشب برگردیم اخیرا نامزد جایزه ادبی شیراز شده است.بخشی از یک داستان او با صدای نویسنده:

«توی اتاق که راه می‌رفت شلوار جین رنگ‌رفته‌اش توی پاهای لاغرش لق می‌زد. گفت زن من مرده. اولش خیلی سخت بود. نیمه‌شب‌ها از خواب بلند می‌شدم. گرسنه‌ام بود. زیاد. برای خودم غذا درست می‌کردم. پیتزا درست می‌کردم به این بزرگی. نشانه‌ای از زندگی بود. توی سه ماه ۱۵ کیلو چاق شدم. زنم مرده بود و من هی چاق می‌شدم. بعد خندید و لیوان سبزرنگ را باز هل داد جلوی من. گفت از این بخور. گفتم کار ظفر را راه بیاندازی ما می‌رویم. گفت من سه سال است از این خانه بیرون نرفتم. بعد سرش را تکان داد و با دست به طبقه پایین اشاره کرد و گفت: خانه که نه. همین که می‌بینی. هر روز دعوا می‌کنند. عربده می‌کشند. هوای اتاق ساکن بود. هیچ جریانی از هوا در اتاق نبود. هیچ پنجره‌ای توی اتاق نبود و فقط صدای نفس‌زدن‌های نامنظم جوان بود که به نظرم خیلی عجیب و نامأنوس بود. پرسید چیزی می‌خورم یا نه و بعد گفت: من اینجا انتظار می‌کشم. شماها باید این چیزها را درک کنید. سه سال است اینجا نشسته‌ام و منتظرم؛ و الان واقعاً خوشحالم کسی را می‌بینم که از کرمانشاه آمده و می‌فهمد انتظار کشیدن یعنی چه. بعد موهایش را از صورت کنار زد و گفت خیلی مهم است که این چیزها را بفهمی؛ و با دست به طبقه پایین اشاره کرد و سرش را به تأسف تکان تکان داد.»

کتاب لاوینیا (چاپ چهارم)

نویسنده: جیوکوندا بلی


مترجم: ملیحه محمدی
درباره کتاب:


لاوینیا دختری جوان و ثروت مند است که از پدر و مادرش جدا شده از محیط آنها بریده و به عنوان یک معمار در یک شرکت بزرگ کار می کند . در آن شرکت با مردی به نام فیلیپه آشنا می شود که در یک سازمان مخفی بر علیه رژیم حاکم مبارزه می کند . در این میان در خانه لاوینیا درخت پرتقالی است که روح یک زن بومی قدیمی در آن جریان دارد و زندگی لاوینیا و خودش را مقایسه می کند .


قسمت های زیبایی از کتاب


انسان باید یاد بگیرد چگونه خودش هم صحبت خودش باشد .
ما همیشه می ترسیدیم که مبادا خورشید یک بار برای همیشه غروب کند . زیرا چه کسی می تواند با اطمینان بگوید که فردا دوباره خورشید خواهد درخشید ؟
عشق طبیعی ترین پدیده ی جهان است ! نمی فهمم چرا باید از آن بترسی .
رشد یعنی از مرزهای شخصی گذشتن و توانایی ها را آزمودن که انسان از وجود آن ها در خود بی خبر بوده است .
انسان هرگز به مرگ عادت نمی کند .
پرش درباره ی عشق همیشه زنانه است و چرا که نه ؟
ما همه مرد سالاریم . حتی شما زن ها هم کمی از مردسالاری با خود دارید . مهم این است که انسان بفهمد این خصلت خوبی نیست . میان حرف و عمل راه درازی است . من تلاشم را می کنم ...
راستی چه از عشق باقی می ماند اگر زن ها غم آن را نمی خوردند .
وقتی انسان عاشق است منطقی بودن چه قدر دشوار می شود .

کتاب لاوینیا (چاپ چهارم)
کتاب عشق‌های زودگذر ماندگار

کتاب عشق‌های زودگذر ماندگارنویسنده: آندره سرگیویچ مکین

مترجم: اسدلله امرایی


درباره کتاب:

آندره مکین در داستان‌های کتاب عشق‌های زودگذر

ماندگار روایت‌هایی نوشته از مهم‌ترین عنصر تشکیل‌دهنده زندگی‌اش یعنی تناقض زیستن در دوران شوروی. داستان‌ها که به‌نوعی تکمیل‌کننده‌ همدیگر هستند شخصیت‌هایی را روایت می‌کنند که در زندگی خود با اندوه‌ها، ماجراها و عشق‌های خاصی روبه‌رو شده‌اند، زمان بر آن‌ها گذشته و حالا روایتی از ایشان باقی مانده که مملو از تناقض‌ها و دوگانگی‌هاست، امری که خود مکین نیز به آن گرفتار بوده و به خاطر نوع زندگی خاصش؛ از طرفی روسی و از سویی فرانسوی‌شده است. به همین خاطر این داستان‌نویس درخشان مخاطب خود را با روایت‌هایی روبه‌رو می‌کند که در آن‌ها احساس تلف شدن هویت و زندگی به چشم می‌آیند. داستان‌هایی جذاب و بدیع که نمایان‌گر قدرت اوست در ساختن جزئیات شخصیت. مکین در فرانسه زندگی می‌کند و دو سال پیش نیز به عضویت آکادمی فرانسه درآمد.
بخشی از متن کتاب


اشتباه فاحش و خطرناکی که در زندگی مرتکب می‌شویم، جست‌وجوی بهشتی است که دوام بیاورد. رفتن پی لذاتی که کهنه نمی‌شود، دلبستگی‌های ماندگار، به سماجت عَشَقَه می‌ماند: گیاه می‌میرد، اما رد شاخسارها، همیشه سبز می‌ماند. این شیفتگی به آن‌جه باقی می‌ماند، باعث می‌شود از بهشت‌های گذرای زیادی صرف‌نظر کنیم، که به راحتی می‌توانستیم از آن‌‌ها بهره‌منده شویم. این تنها نوع بهشتی است که می‌توانیم در این سفر برق‌آسا بدان چشم امید داشته باشیم، آن هم از پس حجابی از اشک. روشنایی خیره‌کننده چنین بهشت زودگذری معمولا در مکان‌هایی پیش‌پا افتاده بر ما می‌تابد و فرصت نمی‌کنیم تاملی کنیم. ترجیح می‌دهیم رویاهامان را با قالب بلوک‌های سنگ خارای چند ده‌ساله شکل دهیم. باور داریم که قرار است مثل مجسمه‌ها، روزگار پابرجا و عمر دراز داشته باشیم.


بهشتی که یادم داد خودم را با مجسمه نسنجم، جایی بود که به وصف نمی‌گنجد. فضایی بین یک منطقه عظیم صنعتی و کوره‌دهی قدیمی که زیر چکمه بناهای بسیار عظیم و غول‌آسا از بین می‌رفت: بناهای عظیم‌الجثه بتنی، ستون‌های فولادی سربه‌آسمان ساییده، لوله‌های تناور و کلفت، دستگاه‌های سازنده مواد لازم ماشین‌آلات و منبع‌هایی که صدای هیس و پوف بخارشان از پشت دیوار به گوش می‌رسید.


در آن روزهای آفتابی ماه مارس، بعد از کلاس، از حاشیه شهر که دورادوش ریل قطار کشیده بودند، می‌گذشتم، از زیر پل عابر رد می‌شدم و از پای دیوارهای کارخانه، از مسیر درب‌وداغان مستقیم به بارانداز رودخانه ولگا می‌رفتم و به جایی می‌رسیدم که نمی‌شد نامی برای آن بیابی. مجموعه‌ای از شش یا هفت ایزبا روی زمینی قرار داشت که سابقا باغ میوه بود، یک انبار متروک هم یادآور فعالیت‌های کشاورزی در گذشته‌های دور بود. نزدیک رودخانه انباری از بقایای بندر کوچک ماهی‌گیری به چشم می‌خورد.


به سمت خانه‌ای می‌رفتم که دو پنجره رو به خیابان داشت و انعکاس باشکوه برف زیر آفتاب را باز می‌تاباندو گویی با بردباری و خردورزی من را خطاب قرار می‌داد. دختر جوان پانزده‌ساله‌ای، همسن و سال خودم، در آستانه در منتظرم بود؛ در این گوشه پرت کمتر کسی رفت‌وآمد می‌کرد. از فاصله دور نگاهم می‌کرد. سرمای گزنده‌ای را که به میان لباس خانگی‌اش می‌دوید حس می‌کردم. فاصله ده بیست متری آخر، انگار نمی‌خواست تمام شود.  


کتاب بازیهای مردانهنویسنده: آرمان امیریدرباره کناب:

پدر، پسر و وکیل مثلثی مردانه را حول جنایتی ناجوان‌مردانه تشکیل می‌دهند. نقشه‌هایی که هریک در این بین پیاده می‌کنند ترکیبی چندگانه است از مقاصد متفاوت و احساسات متناقضی از عشق و نفرت که به یکدیگر دارند. آرمان امیری، چندین سال است که در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی روزنامه‌نگاری و وبلاگ‌نویسی می‌کند. به همین خاطر ردپای تاریخ معاصر ایران در رمان او نقش پررنگی دارد. راز روابط پیچیده این بازی‌های مردانه، در سایه سنگین مجادلات نسل‌های پیشین است که از پس تاریخ بر نسل امروز سنگینی می‌کند. میراثی تاریخی که هریک از شخصیت‌های رمان به نوعی با آن درگیر است و به شیوه خود با آن مواجه می‌شود. سیمای نقش آفرینان این تاریخ پرمجادله تماما مردانه به نظر می‌رسد، اما اگر جای خالی بین سطرها را با تصویر نیمه‌پنهان زنان پر نکنیم، راز جنایت هیچ‌گاه کشف نخواهد شد.
قسمتی از متن کتاب:


این بار انگشت اشاره‌اش به سمت پریسا چرخیده بود اما نگاهش را از زن برنمی‌داشت. «خودش این‌جا نشسته هنوز توی این برگه‌ها زن عقدی و رسمی من است. اما همان لحظه که مهر من از دلش افتاد همه چیز تمام شد. زندگی من هم تمام شد.همه آرزوهای من تمام شد.»


 خودش هم نمی‌دانست لرزشی که داشت توی صدایش پیدا می‌شد از خشم بو یا پیش زمینه یک بغض دیگر. «من هیچ چیز توی این دنیا نمی‌خواستم به جز این‌که خوشبختش کنم. خوشحالش کنم. دلم می‌خواست همه دنیا را به پایش بریزم که فقط شاد باشد، راضی باشد. همیشه بخندد. یک لحظه خنده از روی لبهایش می‌رفت دنیای من به آخر می‌رسیذ، چه برسد به اینکه اشک به چشمش بنشیند. من اگر این‌جا نشسته‌ام و دست را بالا برده‌ام نه به شما باخته‌ام نه به دادگاه. من نمی‌دانم چی شد. چرا این جوری شد.»


بغض بود. وقتی مجبور شد حرفش را قطع کند و لب‌هایش را به دندان بگیردکه بغضش نترکد، فهمید که بغض بود و حالا دیگر مقاومت فایده نداشت. اشکش دوباره داشت درمی‌آمد و نیازی نبود که نگاهش را بچرخاند تا بفهمد پریسا هم دارد آرام اشک می‌ریزد. «من نمی‌خواستم کار به اینجا برسد. فقط فکر می‌کردم اگر کمی بیشتر فرصت داشته باشم شاید بتوانم جبران کنم..اما بدتر شد. یک رزد چشم باز کردم، دیدم شده‌ام کابوس پریسا.دیدم کسی که بیشتر از هرکسی توی دنیا دوستش دارم، کسی که می‌خواستم جان بدهم برای کوچکترین آرزوهایش، حالا تنها آرزویش این شده که دیگر من را نبیند، که من پاک بشوم، محو بشوم از زندگی‌اش.»

کتاب بازیهای مردانه
کتاب زیر نور کم

کتاب زیر نور کمنویسنده: مصطفی مستوردرباره کتاب:


"زیر نورکم" عنوان جدیدترین مجموعه داستان مصطفی مستور نویسنده خوزستانی است. این مجموعه شامل 44 داستان کوتاه است که در دوره زمانی سال‌های 1371 تا 1395 نوشته‌ شده است. این مجموعه دارای چهار بخش اصلی به نام‌های "کودکی"، "زندگی"، "عشق" و "مرگ" است.


هر بخش از این مجموعه به مجموعه‌ای از داستان‌ها تعلق دارد. در بخش "کودکی" شخصیت‌های کودک داستان را پیش می‌برند و نویسنده از برخی تجربه‌های زیستی خود در دوران کودکی در نگارش این داستان‌ها بهره‌ برده‌ است.


در بخش"زندگی" داستانی از یک استاد دانشگاه آورده‌ شده که در دو برهه زمانی هشت ساله به روایت زندگی او پرداخته شده است. بخش "عشق" شامل تمامی داستان‌های عاشقانه‌‌ای است که نویسنده تاکنون نوشته‌ است. در بخش "مرگ" داستان‌های کوتاهی آمده که درون‌مایه آنها مرگ و نیستی است.


در این 44 داستان به نوعی پیوستگی وجود دارد. بسیاری از شخصیت‌ها در داستان‌های مختلف و بخش‌های چهارگانه مجموعه تکرار می‌شوند و خواننده در هر بخش با قسمتی از زندگی کاراکتر آشنایی پیدا می‌کند. ما در این مجموعه با ورود و خروج مکرر شخصیت‌ها مواجه هستیم و این شخصیت‌ها را طی سالیان زندگانی خود می‌بینیم و پازل‌های شخصیتی آن‌ها به تدریج در ذهن خواننده کامل می‌شود.


مستور پیش از این گفته بود که به هر مساله رنگی را نسبت می‌دهد. مثلا زندگی برایش یک رنگ است و مرگ به رنگ دیگری که لزوما سیاه نیست. در این مجموعه هم به نحوی به این مساله اشاره کرده‌ است و نگاه خود را به رنگ‌های هستی در آن وارد کرده‌ است. او همان نگاه ماوراءلطبیعه را در برخی از داستان‌های این کتاب حفظ کرده‌ است و در بخش‌های "زندگی" و "عشق" داستان‌هایی که شخصیت اصلی آن‌ها زن هستند، دیده می‌شوند.


مجموعه داستان "زیر نورکم" نوشته مصطفی مستور آخرین اثر این نویسنده است که مراسم رونمایی آن سوم آذر 96 در کتاب‌فروشی نشر چشمه پریس تهران برگزار می‌شود.

کتاب تمام آنچه پسر کوچولویم باید درباره دنیا بداند

نویسنده:فردریک بکمن


مترجم: فرناز تیمورازفدرباره کتاب:


فردریک بکمن در تمام  آنچه پسر کوچولویم باید بداند طنز همیشگی اش  را با جسارت بی نظیرش ترکیب می کند وروایتی شاد و در عین حال غافل گیرکننده و گاه تکان دهنده ارائه می دهد .او در این کتاب از بعضی از رازهای زندگی اش پرده برمی دارد، از جمله داستان ازدواج خود با همسر ایرانی اش وهمچنین ماجرای تیر خوردنش درجریان سرقت مسلحانه از یک بانک.تمام آنچه پسر کوچولویم باید درباره دنیا بداند در ظاهر نامه ای است به پسرکی که تازه به دنیا آمده اما درواقع  کتابی است جذاب درباره همه چیز: انسان بودن ، عاشق شدن، پدر ومادر بودن و به طور کلی زندگی ، بکمن نشان می دهد در همه جای دنیا انسان ها احساسات مشابهی را تجربه می کنند ودغدغه های مشترک دارند.
قسمت هایی از متن کتاب:


مردهایی که مرخصی پدری شان تمام می شود اصلا خوش ندارند سرکار که برمی گردند با این سؤال بهشان خوشامد بگویند : «تعطیلات خوش گذشت؟»


بقیه پدرها برایش توضیحی خوب و قانع کننده دارند. ولی خب، خودت می دانی دیگر. بابا که بخواهد توضیحش دهد، مثل خر توی گل گیر می کند. می شود این جوری گفت. شاید بابا بیش از حد بلند پرواز است. بابا می خواهد داستانی از خودش بسازد که کاملا واقعی به نظر برسد. کاش بابا می توانست سروتهش را راحت هم بیاورد. بابا می داند.

کتاب تمام آنچه پسر کوچولویم باید درباره دنیا بداند
کتاب زنانی که با گرگها می‌دوند

کتاب زنانی که با گرگها می‌دوند

نویسنده: #کلاریسا_پینکولا_استس


مترجم: #سیمین_موحددر درون هر زنی یک "زن وحشی" زندگی می کند. همان نیروی قدرتمندی که آکنده از بصیرت، شور، خلاقیت و دانش بی زمان است. زن وحشی طبیعت غریزی زنان را نشان می دهد که امروزه در حال انقراض است.


دکتر کلاریسا پینکولا استس در این کتاب با استفاده از گنجینه غنی داستانهای اساطیری، کهن الگوها، افسانه های پریان و قصه های ملل، راه اتصال مجدد به این نیروی قدرتمند و سالم طبیعت غریزی زنان را نشان می دهد.


با خواندن این داستان ها و تفاسیر روان شناسی آنها می آموزیم که چطور به خود مهر بورزیم. #زن_وحشی را به عنوان درمانگر درونی روحمان بپذیریم. دکتر استس در این کتاب برای توصیف روح و روان زنان ادبیات جدیدی خلق کرده است. این #روانشناسی زنان به اصیل ترین شکل خود است که بر پایه دانش روح استوار است.


قسمتی از مقدمه کتاب زنانی که با گرگها می دوند:


" ...هر کسی که به زنی نزدیک می شود در حضور دو زن قرار دارد. یک موجود بیرونی و یک مخلوق درونی. موجود بیرونی در روشنایی روز زندگی می کند و براحتی قابل مشاهده است. اغلب با فرهنگ ملموس انسانی مطابق است اما مخلوق درونی اغلب ناگهان ظاهر می شود و به سرعت ناپدید می گردد و پشت سر خود احساسی عجیب و اعجاب آور به جا می گذارد، انگار دارای یک روح وحشی طبیعی است. این طبیعت دو گانه بصورتی است که یکی با ثبات تر و سرزنده تر و دیگری بی اعتناتر و سردتر است. خویشتن متمدن موجودی خوب است ولی کمی تنهاست. خویشتن وحشی هم به خودی خود خوب است اما آرزومند رابطه با دیگری است. از دست رفتن قدرت های روحی و عاطفی زنان ناشی از جدایی این دو طبیعت از یکدیگر و وانمود کردن به ایت است که دیگری وجود ندارد..."


نویسنده در این کتاب ابتدا داستان و افسانه ای را بیان می کند که اغلب ما آنها را شنیده ایم و با توجه به آن داستانها و تحلیل روان شناسانه آنها به بیان نکاتی درباره روح زنان و چگونگی توجه به آن و شنیدن حرفهایش می پردازد تا زنان بتوانند اعتماد به نفس خود را افزایش داده و در تصمیم گیری هابه احساس و درون خود ایمان داشته باشند.


اگر به مباحث روان شناسی تحلیلی علاقه مند هستید، اگر نوشته های

« #کارل_گوستاو_یونگ » و روش روانشناسی اش را دوست دارید، حتما این کتاب را بخونید. مطالعه این کتاب را هم به خانم ها و هم به آقایان توصیه می‌کنیم.


کتاب تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم

نویسنده: #سلست_ان_جی


مترجم: #مرضیه_خسرویدرباره کتاب:

کتاب تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم اولین رمان سلست ان جی است که توسط مریم خسروی ترجمه و از انتشارات کوله پشتی منتشر شده است.

این کتاب در سال ۲۰۱۴ به عنوان کتاب سال آمازون انتخاب شده است و در راس فهرست صد کتاب برتر سایت گودریدرز قرار گرفته است.
داستان کتاب چیست؟

موضوع داستان در مورد دختری است که یک هفته بعد از تولد شانزده سالگیش میمیرد.


لیدیا با مرگ خودش حقایق زیادی را برای خانواده اش روشن میکند این خانواده منزوی در ریشه های روابط و اتفاقات گذشته شان بمبی نهفته دارند که با مرگ لیدیا منفجر میشود.


نظر ما در مورد کتاب تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم:


اینکه کودکی در آینده دکتر، مهندس و یا خلبان شود (همانطور که رویای اکثر بچه هاست) تا حد زیادی به تلاش و پشتکار خودش بستگی دارد. اما اینکه دکتر و مهندس و خلبانی با روان سالم و روح شادی باشد به خانواده و بستری بستگی دارد که درآن رشد کرده است.


کتاب تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم با خودکشی لیدیا شروع میشود. دختر شانزده ساله ای که در خانواده ای به ظاهر آرام بزرگ شده است. پدر خانواده یک مهاجر چینی ساکن آمریکاست که به دلیل رفتارهای تحقیرآمیزی که با والدینش در گذشته شده است عقده رسیدن به موفعیت اجتماعی مناسبی را دارد. جیمز استاد دانشگاه میشود. و با همسرش مارلین در یکی از کلاس های تاریخش آشنا میشود. مارلین سودای پزشک بودن را دارد تا به مادر خانه دارش بفهماند که میتواند زندگیش را خودش بسازد. مارلین از مادرش متنفر است اما بعد از تولد دو فرزندش میبیند که دقیقا رسیده است به جایگاه مادرش. یعنی یک زن خانه دار! پس خانه را ترک میکند تا ادامه تحصیل دهد و این اتفاق برای دختر کوچکش یعنی لیدیا ضربه بزرگی میشود که اورا تا ته دریاچه می کشاند. اتفاق وحشتناکی که هیچ یک از اعضای خانواده اش باور نمیکنند اما هرچه بیشتر وارد عمق این خودکشی میروند متوجه میشوند که اصلا لیدیای غمگین و نا امید را نمیشناختند. لیدیا میمرد تا خانواده اش نجات پیداکنند.این کتاب را به چه کسانی توصیه می کنیم؟

پیشنهاد ما برای مطالعه کتاب به طور ویژه به #زوج_های_جوانی است که می خواهند نقش #پدر_و_مادر بودن را برعهده بگیرند.


تمام شخصیت یک فرد از دوران حساس کودکیش شروع میشود. پس اگر انسان های کاملی نیستید و نمی توانید زندگی سالمی را برای فرزندانتان فراهم کنید در پذیرش این نقش کمی تعلل کنید.


قسمت هایی از کتاب:


” به همین دلیل بخشی از وجودش دوست داشت به نات بگوید که می فهمد: اینکه بقیه دوست دارند دستش بیندازند. اینکه هیچ وقت درست نخواهد شد. اما بخش دیگر وجودش می خواست پسرش را تنبیه کند و از او چیزی متفاوت بسازد.

بعدها، زمانی که نات برای تیم فوتبال خیلی لاغر، برای تیم بسکتبال خیلی کوتاه و برای تیم بیسبال زیادی بی دست و پا بود، وقتی ظاهرا مطالعه و ورق زدن اطلس و تماشای آسمان با تلسکوپ را به پیداکردن دوست ترجیح داد، جیمز یاد این روز خاص در استخر خواهد افتاد؛ نخستین ناامیدی از پسرش، نخستین و دردناک ترین شکاف در آرزوهای پدرانه اش..”


“می دانم از زندگی فعلی ام راضی نیستم. همیشه توی ذهنم زندگی را تصور می کردم بسیار متفاوت از چیزی که حالا هست. ماریلین نفس عمیق و بریده بریده کشید. سالهاست این احساسات را درون خودم نگه داشته ام،داما اکنون و بعد از آنکه بار دیگر به خانه ی مادرم ام رفتم،به او فکر می کنم ومی دانم که دیگر نمی توانم نسبت به علایقم بی تفاوت باشم. می دانم که بدون من زندگی خوبی خواهی داشت. مکثی کرد و سعی کرد خودش را قانع کند که این حرف درست است. امیدوارم بتوانی علت رفتنم را درک کنی. امیدوارم بتوانی مرا ببخشی.”

کتاب تمام آنچه که هرگز به تو نگفتم
کتاب فصل نان

کتاب فصل نان
نویسنده: #علی_اشرف_درویشیان


درباره کتاب:


این مجموعه کتاب دارای شش داستان با عنوان‌های خر نفتی، دکان بابام، آبگوشت آلوچه، یک روز، عشق و کاهگل و بابای معصومه می‌باشد.


موضوع مشترک همه‌ی داستان‌های این مجموعه فقر، محرومیت و ستم‌دیدگی آدم‌های حاشیه‌ای و فرودست جامعه است. درویشیان در این مجموعه با تیزبینی قابل ستایشی به روایت اجتماع این آدم‌ها و مصیبت‌هایشان می‌پردازد.


درویشیان در این کتاب با بیان رنج شخصیت‌های داستان به نگرش‌ها و طرز تلقی شخصیت‌های داستان به نوع زندگی‌شان می‌پردازد و به نوعی نشان می‌دهد که #فقر گریبان گیر مردم جامعه نتیجه جبر و سنت حاکم بر آنان است.


انتهای داستان با همان ساختاری پایان می‌یابد که ابتدای داستان شروع می‌شود یعنی داستان که با دوندگی‌های اشخاص برای رسیدن به نان و سختی‌ها و مصائبشان شروع می‌شود در ادامه با همان سختی‌ها نیز پایان می‌یابد. فضای داستان به نوعی حزن‌انگیز است که کاملاً حس ترحم مخاطب را برمی‌انگیزد و به نوعی خواننده را با آن سختی‌ها شریک می‌کند.


در بخشی از کتاب فصل نان می‌خوانیم:


اصغر صندوق چوبی کوچکی داشت که استاد بنا اسمش را گذاشته بود صندوق بدبختی، چون چند تکه نان خشک درون صندوق بود و همیشه بر سر صندوق بین ما دعوا و زد و خورد در می‌گرفت. صندوق را از خانه با نان بیات پر می‌کردیم و به محل کارمان می‌بردیم بعضی وقت‌ها هم اصغر سوسک یا ملخی را می‌گرفت و توی صندوق بدبخت می‌گذاشت. شب خاک آلود و خسته به خانه‌برمی گشتیم و با اشتها هرچه در سفره بود می‌خوردیم. اصغر لقمه از گلویش پایین نرفته خرخرش بلند می‌شد و ننه او را روی دست بلند می‌کرد و می‌برد توی جا می‌گذاشت و غصه‌دار برایش می‌خواند:

 ای کوچولوی نان‌آورم ای گربه خاک‌آلودم قربان دست‌های زبر و ترک‌خورده‌ات بروم عزیزکم.

کتاب مادرجون! چرا اسمم را یادت رفته؟
کتاب این هفته را به نوجوانان ۸-۱۱ ساله عزیزمان تقدیم میکنیم؛

نویسنده: #سالی_مورفی

مترجم: #پروین_علی_پور


درباره کتاب:


توی مدرسه گروه های زیادی هست. ولی پرل همیشه در گروه تک نفره ی خودش است. علاقه دارد شعرهای بی قافیه بگوید، ته ته اسخر بماند و حباب درست کند و آن پایین بماند بی آنکه غرق شود. چیز دیگری هم هست که پرل بیش از هر چیز، آن را دوست دارد و آن گذراندن وقت با مادر جونش است. در خانه ی پرل سه نفر زندگی می کنند: پرل، مامان و مادر جون. از وقتی یادش می آید، همیشه همینطور بوده است. ولی حالا مادرجون یادش نمی آید که او کیست. در اتاقش دراز می کشد، می خوابد، آب دهانش سرازیر می شود و روز به روز ضعیف تر می شود. پرل هر روز پس از مدرسه، به اتاق مادرجونش می رود، با او حرف می زند و ماجراهایی که در روز رخ داده است را برایش تعریف می کند.


کتاب «مادرجون! چرا اسمم را یادت رفته؟!» داستانی است درباره ی دختری به نام پرل. در این داستان سالی مورفی با کمک شعر دنیای پرل را به تصویر می کشد و یادآور می شود نزدیکان ما حتی اگر بیماری فراموشی بگیرند و پیر شوند باز هم برای ما دوست داشتنی هستند. نشان می دهد چگونه یک کودک می تواند با مرگ کسانی که دوستشان دارد کنار بیاید. و بداند پس از مرگ عزیزان، زندگی همچنان ادامه خواهد داشت. خواندن این داستان نه تنها به کودکان، بلکه به بزرگسالان نیز توصیه می شود.


سالی مورفی درباره شکل گیری این کتاب می گوید: « شبی تازه به رختخواب رفته بودم که شعری به ذهنم رسید. آن را روی کاغذ نوشتم و در هفته‌های بعد، باز هم چیزهایی به آن اضافه کردم، سرانجام، دریافتم که داستانی شکل گرفته است. خوشحالم که شخصیتی مانند پرل در این داستان همراهی‌ام کرد؛ هر چند که هر بار داستانش را می‌خوانم، اشکم در می‌آید!»


هیتر پاتر تصویر کتاب می گوید: « به نظر من غمگین‌ترین لحظه‌ داستان زمانی است که پرل به چشمان مادربزرگش نگاه می‌کند و امیدوار است شور و حالی را که پیش‌تر در چشمان او بود، ببیند. اما امیدش ناامید می شود! همه ی ما همچون پرل بارها به چیزهایی فکر می کنیم که هرگز نمی توانند وجود داشته باشند!»


کتاب «مادرجون! چرا اسمم یادت رفته!؟» برنده‌ جایزه‌ کتاب سال استرالیا (۲۰۰۹) و نیز نامزد چند جایزه‌ ادبی دیگر شده است.


#کتاب_و_کتابخوانی

#پنج_شنبه

#کتاب_نوجوان


#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/1116

کتاب مادرجون! چرا اسمم را یادت رفته؟
کتاب: دیوانه های فوتبال

کتاب: دیوانه های فوتبال
نویسنده: دومینیک آتون و دنی دایر

مترجم: وحید نمازیدرباره کتاب:


کتابِ «دیوانه‌های فوتبال» گزارشی‌ است بی‌نهایت جذاب و البته جامعه‌شناسانه از چنین طرفدارانی در چند کشور مختلف که گاهی مخاطب را متحیر می‌کند. این‌که چه‌طور می‌شود دوست‌ داشتنِ یک تیم فوتبال به مراسمی آیینی با شمایل‌ها و نشانه‌های خود تبدیل شود و حتا کار را به جایی برساند که حامیانِ تیم‌های مختلف گاهی خون همدیگر را نیز بریزند، یکی از مهم‌ترین مسائلِ حاشیه‌ی فوتبال و در واقع جامعه‌شناسی این ورزش است. نویسندگان این کتاب با چنین پیش‌فرضی نشان می‌دهند که بسیاری از این طرفداران که حامیان یک تیم چندان مشهور هم نیستند، رفتارهای خشونت‌طلبانه‌‌ای دارند که ریشه‌های سیاسی، قومیتی، مذهبی و حتا نژادی بسیار عمیقی دارد و هیچ‌کس نمی‌تواند آن‌ها را کتمان کند. کتاب دیوانه‌های فوتبال را وحید نمازی به فارسی برگردانده که خودش هم یکی از ورزشی‌نویسان مشهورِ روزگارِ ماست و متخصصِ فوتبالِ اروپا.


بخشی از کتاب:


کارِ ما درست مثل یک گردباد واقعی بود. طی نود روز از نُه کشور گذشتیم‌، با تشکیلات هواداری فوتبال در آن کشورها آشنا شدیم و شنیدیم چگونه از جوانانی که دستورات رهبران آن تشکیلات را بی‌چون و چرا اجرا می‌کنند‌، بهره‌کشی می‌شود. در هلند از ترس جان‌مان گریختیم‌، در ترکیه از برابر دوربین‌های پلیس متواری شدیم‌، در صربستان با سران تشکیلاتی از هولیگان‌ها که به جنایت جنگی متهم شده بودند ملاقات کردیم و زمانی که در برزیل همراه با یکی از تشکیلات هواداری‌، به سفری برای دیدن مسابقه‌ی تیم آن‌ها می‌رفتیم‌، از سوی هواداران دیوانه‌ی رقیب به ما تیراندازی شد.


#کتاب_و_کتابخوانی

#مهرتان_ماندگارhttps://t.me/mandegarmehr/1098

کتاب بهترین شکل ممکن


نویسنده: #مصطفی_مستور


درباره کتاب؛


بهترین شکل ممکن جدیدترین اثر مصطفی مستور می باشد که مجموعه ای است شامل ۶ داستان که هر کدام از داستان ها در یکی از شهرهای شیراز، تهران، مشهد، اهواز، اصفهان و بندر انزلی اتفاق می افتد.از جمله ویژگی های بارز این کتاب می توان به جنبه سینمایی داستان ها اشاره کرد که خود این کتاب را از دیگر آثار این نویسنده متمایز می نماید.


کتاب بهترین شکل ممکن تلفیقی از ادبیات و سینماست و سبک جدیدی از نوشتارهای لذت بخش مستور را به نمایش می گذارد که شاید موفق ترین اثر مصطفی مستور حتی در کنار دیگر آثار پرفروش وی مانند روی ماه خداوند را ببوس رقم بخورد.


کتاب بهترین شکل ممکن روایت هایی صمیمانه و خودمانی از زندگی است. روایت هایی با تجربه های تلخ و شیرین. به نظرم این کتاب تداعی کننده دوران عاشقی است. دورانی که هر فرد آن را تجربه کرده است.قسمت هایی از کتاب؛


حس کرد کسی که نمی‌ دانست کیست یا چیست ناگهان از او می‌ خواهد بازی را رها کند؛ آن هم دقیقا زمانی که او دارد به بهترین شکل ممکن بازی می‌کند. برای اولین‌ بار احساس کرد دارد چیزی را از دست می‌ دهد که همیشه فکر می‌ کرد تنها متعلق به خودش بوده است. حس کرد در بازی نابرابری فریب خورده است. مثل کودکی بود که ناگهان اسباب‌ بازی‌ اش را از او گرفته باشند. دلش خواست بزند زیر گریه. دلش ‌خواست جیغ بکشد، اعتراض کند، التماس کند، فحش بدهد. دلش ‌خواست برود وسط خیابان و رو به جایی که نمی‌دانست کجاست، فریاد بزند: «از جون من چی می‌خواهید؟»

توی یک کتاب نوشته بود آدم ها وقتی برهنه می شوند کم وبیش به هم شباهت پیدا می کنند و من فکر می کنم عاشق ها هم مانند آدم های لُخت به شدت به هم شباهت دارند.


شب‌ ها قبل خواب سعی کنید سه دقیقه خودتون رو جای چیز دیگه‌ای بذارید. می‌ گفت سه دقیقه خیلی زیاده اما با تمرکز و‌ تمرین زیاد می‌ شه این کار رو کرد. مثلا جای یه برگ درخت توی یه جنگل تاریک. یا جای یه سنگ وسط بیابون. یا جای یه پیرمرد آب‌ زیپو که نیم ساعت طول می‌ کشه تا کفش‌ های لعنتیش رو بپوشه. جای یه حشره. یه سیفون توالت. یه توپ فوتبال. یه تابوت. یه جفت کفش. جای یه قدیس، یه روسپی، یه گربه. می‌گفت اگه مدتی این کار رو انجام بدید حس می‌کنید انگار دنیا داره توی روح‌ تون نفس می‌ کشه.#کتاب

#پنج_شنبه

#فرهنگ_سازی

#مسئولیت_اجتماعی


#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr/1080

کتاب بهترین شکل ممکن
كتاب پيچ

كتاب پيچنويسنده: #زهرا_شاهيدرباره كتاب:

رمان «پیچ» نوشته زهرا شاهی اثری است درباره زنی که نمی‌تواند دنیا را به تملک خود درآورد. شاهی در این رمان با زبانی طنزآلود و ایجاد موقعت‌های گاه متناقض رابطه خاصی میان زن و شوهر آرمان‌گرای عجیبش ساخته که درش جنسی از بلاتکلیفی در رابطه وجود دارد.

رمان با جست‌وجوی قهرمانش آغاز می‌شود برای فرارفتن از زندگی روزمره. زندگی‌ای که او تلاش می‌کند درش برای خود گوشه و فضای فردی بیابد و درش نفس عمیق‌تری بکشد. برای همین شروع می‌کند به عکاسی در خیابان و مترو و همین امر قرار است ماجرایی را برای او رقم بزند.

شاهی بیش از هرچیز درباره بک وضعیت زیستی روایت کرده است در فضای شهر تهران. رمان قصه‌گوست و مملو از خرده‌روایت که در لفافی از طنز پیچیده شده‌اند. برای همین «پیچ» را می‌توان اثری خوش‌خوان دانست که مخاطبش را سرگردان و رها نمی‌کند. یک رمان روایی که درش تناقض‌های زنده بودن میان روزمرگی زندگی محور متن است.

رمان با جست‌وجوی قهرمانش آغاز می‌شود برای فرارفتن از زندگی روزمره. زندگی‌ای که او تلاش می‌کند درش برای خود گوشه و فضای فردی بیابد و درش نفس عمیق‌تری بکشد. برای همین شروع می‌کند به عکاسی در خیابان و مترو و همین امر قرار است ماجرایی را برای او رقم

بزند.در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:


«هنوز هم خودم را برای خنده‌های آ‌ن‌روز نبخشیده‌ام. لبخندش مثل پنیر پیتزا کش آمد و گفت: «خواستگار دیگه‌ای که ندارین؟» گفتم:«زیاد!» بوووووق! دلم می‌خواست خیلی عصبانی شوم، اما فقط خنده‌ام بیشتر شد. هنوز هم حسرتش را می‌خورم. گفتم «به‌خدا راست می‌گم برید از مامانم بپرسید.» مکثی کرد و گفت «پس دوباره می‌پرسم خواستگار دیگه‌ای هم دارین؟» با خوشحالی یک دختر نوزده ساله گفتم «بله!» صدای بوق درنیامد. گفتم«ببینین! پس به بوق‌های قبلی هم باید شک کرد.» گفت «ترجیح می‌دم باورشون کنم... سوال بعد... خب، به‌نظرم از بین خواستگارهاتون ترجیح می‌دین با من ازدواج کنین. درسته؟»/ «خیلی پررویین.»/ بووووق! «این بوق برای چی بود؟»/ «برای اینکه جواب ذهن ناهوشیارتون این نبود که گفتین... البته نمی‌خواد جواب بدین. این بوق خودش گویاست.» باطنم را بیل زده بود و هرچه می‌خواستم پنهان بماند پخش و پلا کرده بود. خلع سلاح شده بودم....


#معرفي_كتاب

#كتاب_و_كتابخواني

#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/1007

كتاب: يك بعلاوه يكنويسنده: #جوجو_مويز


درباره كتاب و نويسنده:


جوجو مویز با دو کتاب من پیش از تو و کتاب پس از تو در ایران معروف شد. کتاب یک بعلاوه یک سومین کتاب جوجو مویز است که از سوی انتشارات آموت در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.این کتاب یک رمان اجتماعی است. کتابی که به مشکلات و دغدغه های اقشار مختلف جامعه اشاره می کند. دردسرهای یک خانواده فقیر را نشان می دهد که چطور برای زنده ماندن و پیشرفت کردن تلاش می کنند. و در مقابل به مشکلات قشر ثروتمند هم اشاره دارد.قسمت هایی از کتاب:

هیچ کس بابت خبر بدی که برایش آوردی از تو تشکر نمی کند.

جس گاهی با خودش خیالپردازی می کرد که اگر مجبور نبود همیشه سر کار باشد، چگونه مادری می شد. برای بچه ها کیک درست می کرد و می گذاشت کاسه را بلیسند. بیشتر لبخند می زد. روی کاناپه می نشست و با آن ها حرف می زد. وقتی بچه ها سر میز آشپزخانه نشسته بودند و تکالیف مدرسه انجام می دادند، کنارشان می ایستاد، به اشکالاتشان جواب می داد و کمکشان می کرد تا بالاترین نمره ی ممکن را بگیرند.

مادربزرگ جس همیشه می گفت کلید یک زندگی شاد، حافظه ی ضعیف است. در حقیقت، این حرف را پیش از آنکه دچار زوال عقل شود گفته بود، ولی جس نکته را گرفته بود.


«همه به پول فکر می کنند. حتی پولدارها.»


«آره. با این فرق که پولدارها به پول فکر می کنند تا چطوری پول بیشتری ازش درآورند. در صورتی که کسی مثل من همه اش دارد به پول فکر می کند که چطور یک هفته ی دیگر را سر کند.»

قانون اول باشگاه آدم های خوش و بی خیال این است که اصلا هیچ باشگاهی وجود ندارد.


قضیه این است وقتی تمام مدت دارید به کسی سرکوفت می زنید، نتیجه اش فقط این است که آن شخص به حرف های خردمندانه تان هم دیگر گوش ندهد.


نظرات برخی از روزنامه ها و مجلات که در پشت کتاب آمده است:


رمانی پرکشش از شرح یک دلدادگی که من از خواندنش لذت بردم. –روزنامه دیلی میل


تاثرانگیز با فراز و نشیب هایی بسیار که گاهی با صدای بلند می خندید. –روزنامه ساندی اکسپرس


قصه ای روحیه دهنده و شوق انگیز در تایید زندگی که بی وقفه خواهید خواند. –مجله هیت


داستانی شگفت انگیز، رک و بی پرده، واقعی و غمگین در بهترین شکل ممکن خود. –مجله فرهنگی ماری کلرhttps://t.me/mandegarmehr/987

كتاب: يك بعلاوه يك
كتاب: جنايت جردن

كتاب: جنايت جردن

نويسنده: #عليرضا_محموديدرباره كتاب:


نخستین رمان از مجموعه پلیسی علیرضا محمودی «جنايت جُردن» نام دارد که از سوی نشرِ چشمه منتشر شد.


محمودی که سال‌هاست به عنوانِ فیلمنامه‌نویس، منتقدِ سینما و روزنامه‌نگار فعالیت دارد، در این رمان‌ تلاش کرده تا قواعد ژانر پلیسی را اجرا کند. «جنایتِ جُردن» نخستین پرونده درباره «هوشنگِ توانا»‌، کارآگاهِ داستان او است که با قتلی فجیع روبرو می‌شود.


هوشنگ توانا افسرِ نیروی انتظامی‌ است و سال‌ها تجربه‌ پلیسی دارد. او با دستیارِ تازه‌اش در آخرین روزهای مانده به عیدِ نوروز با پرونده‌ ای عجیب روبرو می‌شوند. توانا، کارآگاهی تنهاست که سوابقِ خوبی در نیروی انتظامی دارد.


محمودی یکی از چهره‌های ادبیاتِ و سینمای ایران است که درباره‌ ادبیاتِ پلیسی  مطالعه و طبع‌آزمایی کرده است و سعی داشته کارآگاهی ایرانی بسازد که در قواعدِ ژانر این نوع رمان حرکت می‌کند. این نویسنده به تازگی کارگاه‌‌هایی هم برای تدریسِ نوشتنِ رمانِ پلیسی در شهرِ کتاب برگزار کرده‌ که با استقبال روبرو شده است.


در سال‌های اخیر و با رشدِ دوباره‌ مخاطبانِ رمان کارآگاهی و پلیسی در ایران، این ژانر مهمِ تاریخِ ادبیات و زیرشاخه‌های آن اهمیتی دو چندان یافته‌اند. ولی در تمامِ این سال‌ها به ندرت شاهدِ آثارِ نویسنده‌ای ایرانی در این ژانر بوده‌ایم و عمده‌ آثار پلیسی ایرانی شاملِ بازخوانی پرونده‌های قتل‌ بوده‌اند.چند جمله از اين كتاب:


< آدم از زن خونه‌دار که یه دستش کفگیر و یه دستش جاروئه، جرات نمی‌کنه سنشُ بپرسه چه برسه به خانم استادِ کونگ فو...>


< عدالت فقط به فاصله‌ی یک متر از سطح زمین تو بهشت‌زهرا رعایت شده.>


< ما داهات‌هامون رو به هوای عدالت ول نکردیم، بوی پول ما رو کشوند پای البرز.>https://t.me/mandegarmehr/969

كتاب: مثل خون در رگهاي مننويسنده: #احمد_شاملو


درباره كتاب:


شعرهای لطیف و زیبای شاملو از جمله معروف ترین اشعار عاشقانه هستند. #آیدا_سرکیسیان همسر اوست که ورودش به زندگی شاملو تاثیر بزرگی داشت و آثار « #درخت_و_خنجر_و_خاطره » و « #آیدا_در_آینه » به دلیل حضور او نوشته شده اند.


کتاب «مثل خون در رگ های من»، مجموعه ای از ۲۰ نامه ی عاشقانه شاملو به آیدا است. نامه هایی پر از عشق و حس زیبا، عشقی که بعد از تجربه ناموفق شاملو بوجود آمده است، عشقی خالصانه که هر خواننده ای را جذب خود میکند. دلیل دوست داشتنی بودن این نوشته ها این است که از عشقی واقعی سرچشمه گرفته اند و حتما شنیده اید که «آنچه از دل بر آید لاجرم بر دل نشیند»

علاوه بر بار عاطفی نامه ها، این کتاب بخشی از زندگی شاعر را هم بطور غیر مستقیم به مخاطب نشان میدهد، بخش هایی مانند آشنایی اش با برخی شخصیت های سرشناس یا سفرها و ..


این نامه های زیبا و عاشقانه بین دهه ۴۰ تا ۵۰ شمسی نوشته شدند و بیشتر هم مربوط به ابتدای آشنایی آنهاست و ۱۵ سال پس از فوت شاملو اجازه انتشارشان توسط همسرش، آیدا، داده شده است.در اینجا بخش کوچکی از یکی از این نامه ها را بخوانید :

دست های تو در دست من است. امید تو با من است. اطمینان تو با من است. چه چیز ممکن است بتواند مانع پیشرفت من شود؟ کوچکترین لبخند تو مرا از همه ی بدبختی ها نجات می دهد. کوچک ترین مهربانی تو مرا از نیروی همه ی خداها سرشار می کند… یقین داشته باش که احمد تو مفلوک و شکست خورده نیست. تمام ثروت های دنیا، تمام لذت های دنیا، تمام عالم وجود، برای من در وجود ” آیدا ” خلاصه می شود. تو باش ، بگذار من به روی همه ی آن ها تف کنم. بگذار به تو نشان بدهم که عشق ، عجب معجزه یی است. تو فقط لبخند بزن. قول بده که فقط لبخند بزنی ، امیدوار باشی و اعتماد کنی. همین!


#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/952

كتاب: مثل خون در رگهاي من
كتاب : چهارگانه هاي لوئيس لوري

كتاب : چهارگانه هاي لوئيس لورينويسنده: #لوئيس_لوري


مترجم: #کیوان_عبیدی_آشتیانیدرباره كتاب و نويسنده:


مراسم رونمایی ازچهارگانه لوئیس لوری روز پنج شنبه، 19 مرداد برگزار شد.


در این مراسم کیوان عبیدی آشتیانی، مترجم کتاب و علی‌اصغر سیدآبادی و مریم محمدخانی به عنوان سخنران حضور داشتند.

#بخشنده، #در_جست‌وجوی_آبی‌ها، #پيام_رسان، و #پسر چهار کتابی است که کتاب ونوشه (واحد کودک و نوجوان نشرچشمه) منتشر کرده است. هر یک از این ‌کتاب‌ها شخصیت مستقلی دارد، اما همه‌ آن‌ها دنیای آینده و زندگی آدم‌ها در آینده به تصویر درآمده است.


لوییس آن هامرزبرگ که آثارش را با نام لوییس لوری منتشر می کند، نویسنده آمریکایی و پدید آورنده آثار بی شماری برای کودکان و نوجوانان است. او آثار درخشانی در زمینه ادبیات کودکان و نوجوانان دارد و دو بار برنده مدال نیوبری شده است. مدال نیوبری یکی از بزرگ ترین جوایز ادبی در زمینه ی ادبیات کودکان و نوجوانان در امریکاست.


#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/927

كتاب : مرگ آقاي سعدي در پاريسنويسنده: #سيد_مجيد_حسينيدرباره كتاب؛


این کتاب پنجمین عنوان مجموعه «ناداستان» است که توسط این ناشر چاپ می شود.


حسینی که پیش از این سفرنامه هایی از سفر به آمریکا و عربستان منتشر کرده، این بار نتیجه سفرهای خود به شهر پاریس را در قالب این کتاب، چاپ کرده است. او در این کتاب، شنیدن صدا و قصه سعید دوست دوران دانشجویی اش را بهانه ورود به داستان شهر پاریس کرده است.


نویسنده درباره این ناداستان می گوید: من بودم و ساعت ها روایت زندگی سعید در پاریس و تجربه و احساسی که از بارها سفر به پاریس پیدا کردم. همه این ها را نوشتم. از این مکان های عجیب و خاص عکس گرفتم و ریختم درون یک روایت زندگی. و شد این کتابی که می بینید که نمی دانم داستان است، مستند است، متن فلسفی است یا جامعه شناسی.


بخش های مختلف این روایت با این عناوین، نامگذاری شده اند:


مقدمه ای برای یک روایت واقعی، کافه رقصان رویاها، شانزه لیزه فریب کار، قلب خفته روشنفکری، قلب مقدس تن شیطانی، محله پشت بهشت، اشراف زاده کثیف، تنفر مدفون شده، قفل عشق، شب های بیدار، تن مقدس قلب شیطانی، مرگ زندگی، تاریخ مصور در محاصره، قلعه هفتصد و پنجاه ساله دانش، مزه اشرافیت، لژیون دنور آدم های مفتخر!، پرسه در خیابان یک طرفه، پرسپکتیو اسرارآمیز موسیقی، لذت کوبیستی، مسلخ کنکورد، دریای شهر، بایگانی آدم ها، روح پر غم پاریس، سن _ شپل مهربان، دیو پیچ و مهره ای، جهان بی آرزوی آرزوها!، ممنوعه پیگل، خوشبخت تهی دست، ضدفلسفه کولژدوفرانس، ناپلئون خفته، پل دو جهان، قبرهای دونفره، نازک دل آهنین، شادی های کوچک، انتخاب رنج، خیابان نشانه ها، سلطان مغرور، کارخانه رویا، دبی آن بالا چه خبر است؟، لعاب های رقت انگیز، شهر ریاکار، رنج یک فیلم سینمایی، زندگی در خواب، خلوتگاه خیال، در محاصره تبلیغات کشنده، صدای عطرها، فرار از خود، دل اندوهگین، لحظه های قهرمانی، رویاهای مجسم آدم ها، پاتوق شرق دوستان، نشستن درون رنج، ایمان ناممکن.


بخش های نامگذاری شده در کتاب، عموما یک یا دو صفحه هستند و با تصاویری از اماکن شهر پاریس یا یک نقاشی از نقاط مختلف این شهر، همراه هستند.


در قسمتی از این کتاب می خوانیم:


اگر خیابان های پاریس شخصیت دارند، این ایفل شخصیت دارد که هیچ، اصلا یک شخصیت عجیب و غریب دارد، درست مثل سعید که فکر می کنی صبح یک آدم است و شب یک آدم دیگر، ایفل و سعید حال و احوال شان یک روز یکسان نیست، اول صبح بیایی نزدیک ایفل یک آدم سخت آهنین منظم می بینی که یک خنده کوچک هم روی لبش نیست، اما سر شب، وقتی چراغ های نورانی زردرنگ می تابد روی تن ایفل، احساس می کنی با یک آدم نازک دل طرفی، من می گویم: آدم های دل نازک پنهان می شوند پشت پوست صورت شان؛ آدم ها دل شان قدر دردهایی که کشیده اند، نازک می شود اما دردها همیشه خودشان را یک گوشه چشم پنهان می کنند، روی صورت نمی آیند؛ سعید هم حالا که راه هایش بسته شده بود، دل نازک شده بود، صبح سخت و منظم بود، شب گوشه چشمش، غم ها را پنهان می کرد، رحمان فکر می کرد، سعید حال ثابت ندارد، لابد مریض است، فکر دارو بود برایش؛ اما سعید هرچه جلوتر می رفت، منطقش بیشتر شکست می خورد، بیشتر کم می آورد، این ها نازک دلش می کرد، دل نازک هم که حساب ندارد، همزاد گریه و دوست خنده است...


#مهرتان_ماندگار


https://t.me/mandegarmehr/908

كتاب : مرگ آقاي سعدي در پاريس
كتاب : تهران در بعد از ظهر

كتاب : تهران در بعد از ظهر
#نويسنده: #مصطفی_مستوردرباره كتاب:


خوب برای تکمیل شدن مجموعه کتاب های آقای مستور ، رفتيم سراغ اخرین اثر ایشون که هنوز زماني از چاپ شدنش نگذشته به چاپ دوم هم رسیده . کتاب از 6 داستان کوتاه تشکیل شده است .


هیاهو در شیب بعداز ظهر : دوستان جوانی که با هم بیرون رفته ناد و الیاس صوفی مسلک از بقیه جدا شده و به دنبال عکاسی می رود .


چند روایت معتبر درباره ی بهشت : کله کدو بچه ی عقب افتاده ای است که عاشق موهای خواهرش منیژه می باشد .


تهران در بعد از ظهر : چند روایت مختلف از رابطه زنان و مردان در تهران .


چند روایت معتبر درباره ی دوزخ : دختری که ذره دره از معصومیت دور شده و مسیر زندگی اش تغییر کرده است .


چند روایت معتبر درباره ی برزخ : پسر که عاشق سوفیا و سارا شده است .


چند مسئله ی ساده : ده مسئله مختلف اجتماعی .قسمت های زیبایی از کتاب:


اشتباه اول من این بود که به تو اعتماد کردم . اشتباه دوم من این بود که عاشقت شدم . اشتباه سوم من این بود که فکر می کردم با تو خوشبخت می شم . اشتباه بعدی من این بود که تو رو صد بار بخشیدم . اشتباه هزارم من این بود که هیچ وقت خودم رو از پنجره پرت نکردم بیرون . هنوز هم دارم اشتباه می کنم که با تو حرف می زنم .
سخت تر از خودکشی اینه که خودت رو نکشی .
اتفاق تو نباید می افتاد و حالا که افتاده است من باید خود را عادت بدهم به فراموش کردن آن .


 #مهرتان_ماندگار

http://t.me/mandegarmehr

كتاب: هی هی جبلي قم قمنويسنده: #رضا_دانشور

 #نشر_چشمهدرباره كتاب:


در این کتاب نزدیک به 20 داستان کوتاه می‌خوانید که اسامی بعضی از آن‌ها عبارتند از: "عصرانه"، "آبی"، "با دوستان داماد به عروسی نرو"، "آیا پلنگ در البرز راه می‌رود"، " هی هی-جبلی-قم قم " و ... .


رضا دانشور در سال ۱۳۲۶ خورشیدی در مشهد متولد شد. ابتدا به تئاتر علاقه‌مند شد و به همراه افرادی چون داود کیانیان، داریوش ارجمند، انوشیروان ارجمند، رضا صابری و رضا کیانیان در تکوین یک جریان تئاتری مهم در شهر مشهد نقش عمده‌ای داشت.


رضا دانشور ابتدا در دهه پنجاه خورشیدی با چاپ داستان‌های کوتاه در نشریات و مجلات شناخته شد،انتشار رمان "نماز میت" او را به عنوان نویسنده‌ای توانمند در داستان‌نویسی ایران مطرح کرد.


در بخشی از داستان «کرفون» می‌خوانیم: «می‌خواستم برایت از چیزهای فراوانی که وجود دارد بنویسم. چه فایده که تکرار کنم ماهیت آن چه میان ما می‌گذرد چیست و کدام یک قربانی یکدیگریم، یا بیشتر قربانی یکدیگریم. پل رنگینی را می‌شناسم که بسیار چیزهای نکبتی از روی آن عبور می‌کند، سرشار از هیجان و گرفته‌دلی؛ هیجان‌های لرزدهنده‌ای که ادم را با هر تکان بیشتر فرو می‌برند. زشت است هنوز لب بازنکرده بگویی می‌خواهم گریه کنم، اما آن چه مسلم است من و تو متاسفانه وجود داریم و چه بسیار اوقاتی که این طور نیست و هیچ کس دیگر هم نیست که خنده‌ها را بشناسد. روی‌هم‌رفته تعجب‌آورست، اما همه این نیست: میان این همه اسکلت‌های چاق و کتاب‌خوار گیر کرده‌ام و بیشتر به فکر روزهایی هستم که گم شده‌اند؛ نه، حتا وجود نداشته‌اند. بگذار برایت صریح‌تر بگویم. دلم به طور وحشتناکی برای آن دختر بینی‌بلند می‌سوزد: قدبلند، مو مشکی، چشم‌وابرو مشکی، و نازپرورده.»
#مهرتان_ماندگار

http://t.me/mandegarmehr

كتاب: هی هی جبلي قم قم
كتاب: سرخ سفيد

كتاب: سرخ سفيدنويسنده: #مهدي_يزداني_خرم
درباره كتاب:

«سرخِ سفید» سومین رمانِ «مهدی یزدانی‌خُرّم» (1358) است. رمانی که از یک باشگاهِ ورزشی کوچک در خیابانِ شانزده آذرِ تهران سالِ 1391 آغاز می‌شود و می‌رود به دی‌ماه سالِ 1358. ده‌ها داستان و روایت در این تکه‌ی زمانی اتفاق می‌افتند که به نحوی باهم ارتباط پیدا می‌کنند. می‌‌گويد که چطور یک کشیش یونانیِ آزادی‌خواه در برفِ تهرانِ آن سال در هوای شهری نفس می‌کشد که مهاجمِ تیمِ بلاتکلیف‌شده‌ی تاجِ تهران مبهوت روزگار است و این‌که چرا جنازه‌ی نخست‌وزیرِ اعدام‌شده هنوز دفن نشده و در پزشکی ‌قانونی باقی ‌مانده و فروشنده‌ی کتاب‌های جلدسفیدْ عاشقِ یک متخصص زنانِ ممنوع‌الکار شده است… رمان استخوان‌های رضاخان را در جایی از تاریخ کشف می‌کند که مخاطب شگفت‌زده می‌شود، همان‌طور که یکی از بازماند‌گان دودمان صفوی در دفترِ مهدی بازرگان شاهد رقم خوردنِ تاریخ است. این میان مبارزه‌های پانزده‌گانه‌ی یک رزمی‌کارِ جوان است که دو زمان را به‌هم می‌دوزد. اویی که برای گرفتنِ کمربند مشکی ناچار می‌شود موضوعِ یک روز سرد و برفی شود در دی‌ماه سال 1358… و این تازه شروعِ احضارِ ارواحِ رهاشده بر آسمان است… روزی که با بخارِ یک خشک‌شویی شروع می‌شود و تند و بی‌وقفه پيش می‌رود…


#مهرتان_ماندگار

کتاب نهنگی که یونس را خورد هنوز زنده استنویسنده : سعید محسنی


درباره كتاب:


تازه‌ترین رمانِ سعید محسنی نامی عجیب دارد، نهنگی که یونس را خورد هنوز زنده است. این عجیب ‌بودن در بافت رمان نیز چنان جا گرفته که ما را با رمانی متفاوت روبه‏رو می‌کند. محسنی که کتابِ قبلی‏اش، دختری که خودش را خورد، با اقبالِ خوبی روبه‏رو شد در این رمان زبانِ طنزآلود و روایی‌اش را حفظ کرده و درباره‌ی مردی می‌نویسد که جهان بر او تنگ آمده. او در یک کتابخانه‌ی عمومی کار می‌کند؛ کتابخانه‌ای فقیر، کم‌مراجع، خاک‌گرفته و درعین‌حال در حالِ پوسیدن. او باید فرمایشاتِ همکاری را هم که مدام در حالِ تنگ‌تر کردنِ این فضاست تحمل کند. در کنار خاکِ پارکی که حوالی کتابخانه است، تنهایی و بی‌کتابی کتابخانه و از آن مهم‌تر، جهانی که مملو از جنون شده. در این فضا روزی دختری برای گرفتنِ کتاب وارد این کتابخانه می‌شود اما ماجرا آن‏جوری که احتمالاً فکر می‌کنید پیش نمی‌رود!... محسنی در رمانش موقعیتی ساخته طنزآلود و مملو از احساسِ زجر و تک‌افتاد‌گی برای کسی که چنبره‌ی مفهوم این کتابخانه‌ی نفرین‏شده در حالِ بلعیدنش است... مثلِ یک نهنگ... یک رمانِ متفاوت و خواندنی.مهرتان ماندگار

http://t.me/mandegarmehr

کتاب نهنگی که یونس را خورد هنوز زنده است
کتاب : هرگز ناامید نخواهم شد

کتاب : هرگز ناامید نخواهم شدعنوان: پنج مرحله برای غلبه بر #بحرانها


نام مؤلف: #جری_وایت


مترجم: #محمد_جوادی


درباره كتاب:


جری وایت(jerry white) نویسنده این کتاب،در سال 1984 پای خود را در حادثه انفجار مین از دست می دهد .

وی پس از وقوع این حادثه با صبر و تحمل زیاد و اراده ای قوی با این مشکل مبارزه کرده و علاوه بر غلبه بر بحران ایجاد شده در زندگیش، درجهت پیشرفت

و موفقیت گام بر می دارد .

وی برنده جایزه صلح نوبل سال 1997 و یکی از اعضای ((انجمن بازماندگان)) میباشد. و با بسیاری از اشخاصی که در زندگی آسیب های مختلف جسمی و روحی دیده و با موفقیت بر آنها غلبه کرده اند، گفتگو کرده است.

جری پنج مرحله برای مقابله با حوادث و مشکل های زندگی افراد و همچنین تقویت امید به زندگی در نظر گرفته است .

از مهم ترین افرادی که جری با آنان در این زمینه صحبت کرده می توان لانس آرمسترانگ،نلسون ماندلا و مرحوم شاهزاده دایانا را نام برد.


صنعتی شدن شهرها،پیشرفت تکنولوژی،افزایش فشار کار روزمره و ....

از عواملی هستند که تنش های فراوانی

ایجاد میکنند و افراد به دلیل پیچیدگی های جوامع امروزی دچار بحران های مختلف جسمی و عاطفی می شوند.

و این خود ما هستیم که تصمیم میگیریم بر مشکلات  پیروز بشویم یا نه !

[ مطالعه این کتاب خالی از لطف نیست ]


#مهرتان_ماندگار

https://t.me/mandegarmehr

كتاب چراغ ها را من خاموش ميكنم.نويسنده:  زويا پيرزاد


درباره كتاب:


کتاب «چراغ ها را من خاموش میکنم» از زبان کلاریس بیان میشود.کلاریس زنی ارمنی است، ۳ فرزند دارد: پسر ۱۵ ساله و ۲ دختر بچه دوقلو. شوهرش در شرکت نفت است و در ابادان زندگی میکنند. داستان از کجا شروع میشود؟ از همان صفحه اول که صدای ترمز اتوبوس مدرسه می اید، بعد قیژ در فلزی حیاط، صدای دویدن روی راه باریکه ی وسط چمن و جمله ی: «لازم نبود به ساعت دیواری آشبصخانه نگاه کنم. چهار و ربع بعد از ظهر بود.» و این جمله میشود آغاز دنیای روزمرگی های کلاریس در کتاب . دنیای روزمرگی ها و کارهای بی پایان زنی خانه دار. زنی که خودش هم ، دنیا و خواست ها و دوست داشتن هایی دارد. دوست داشتن ها و خواست هایی که کسی به آنها بهایی نمیدهد. بچه هایش دارند بزرگ میشوند و او در دنیای انها کمرنگ تر میشود، شوهرش غرق در کار و زندگی خودش است، خواهر و مادرش هم همینطور، دوست و همسایه هایه هایش هم .. همسایه؟ بله، و یکی از همین روزهای تکراری، یک همسایه جدید می اید. همسایه ای که تکراری نیست. و انگار دنیای کلاریس را میبیند. خواست ها و دوست داشتن هایش را. و کلاریس حس جدیدی را در کنار ان همه حس های کهنه تجربه میکند. حسی که پسرش هم چند وقتی است احساس میکند؟ شاید همان حس است شاید هم..


آرمن نگاه به سقف پرسید : تو و پدر قبل از این که عروسی کنید عاشق هم شدید؟


هول شدم. سوال های ناگهانی، رفتار پیش بینی نشده و هرچیزی که از قبل خودم را برایش آماده نکرده بودم دستپاچه ام میکرد و آرمن خدای این کارها بود. حالا به جای سقف زل زده بود به من و منتظر جواب بود.


پاشدم رفتم کنار پنجره ایستادم. یاد روزی افتادم خیلی سال پیش، که دبیر جبر قرار نبود از من درس بپرسد و پرسیده بود و بلد نبودم معادله ی روی تخته سیاه را حل کنم. نگاه های همکلاسی ها را پشت سرم حس میکردم و از زیر چشم دبیر ریاضیات را می دیدم که بی حوصله و منتظر، با انگشت روی میز ضربِ یورتمه گرفته بود. خیس عرق بودم و قلبم به شدت میزد. توی دلم میگفتم “خدایا کمکم کن. این لحظه ها را زودتر بگذران.


قلبم زیاد تند نمی زد و خیس عرق هم نبودم، اما دلم میخواست لحظه ها زودتر بگذرند.چشم به درخت کُنار و پشت به پسرم گفتم: ” من هم مثل تو از ریاضی خیلی خوشم نمی آمد. 

كتاب چراغ ها را من خاموش ميكنم.
كتاب منِ ديگر ما

كتاب منِ ديگر مانويسنده: حجة الاسلام محسن عباسي ولديدرباره كتاب:

در مورد تربیت فرزند کتاب های زیادی به رشته تحریر در آمده، که هر کدام سبک و شیوه و روش خاص خود را دارا هستند. اما یکی از بهترین کتابهایی که در مورد تربیت فرزند نگاشته شده کتاب... من دیگر ما اثر حجت الاسلام شیخ محسن عباسی ولدی است که تربیت را از دیدگاه قران و روایات بررسی کرده. مطالعه این اثر انسان را از سایر کتاب های تربیتی بی نیاز می‌کند و یک چشم انداز تازه ای را مقابل خانواده ها ایجاد می کند.... جلد۱: آنچه در این جلد میخوانید: مشکلات تربیت در دنیای امروز/ مبانی تربیت دینی/ نقش رفتار والدین در تربیت فرزند جلد۲: آنچه در این جلد میخوانید: محبت و آثار آن در تربیت فرزند/ چرا محبت نمی کنیم؟/ دلایل اثر نکردن محبیت / شیوه های ابراز محبت جلد3: آنچه در این جلد میخوانید: آثار آزادی کودکان/ آثار محدودیت های بی جا/ چرا فرزندانمان را آزاد نمی گذاریم؟/ هنر آزاد گذاشتن کودک و هنر محدود کردن کودک می باشد. جلد 4: آنچه در این کتاب می خوانید: رابطه بازی با محبت ورزی، چرا بازی بچه ها را جدی نمی گیریم؟، ویژگی های بازی مفید جلد 5: آنچه در این جلد می خوانید: - یادداشت پزشکان بر این کتاب - جایگاه نگاه در تربیت - پیامدهای جسمی تلویزیونی شدن - پیامدهای تربیتی تلویزیونی شدن - دلایل تلویزیونی شدن خانواده ها - برای پیشگیری و درمان تلویزیونی شدن چه کنیم؟ 

 

كتاب قدیسنويسنده: ابراهيم حسن بيگي
درباره كتاب:

رمان «قدیس»، نگاهی تاریخی به بُعد حکومت‌داری حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) در 5 سال دوران خلافت آن حضرت است. این رمان در اصل روایتی است از زندگی کشیشی که دوست دارد کلکسیونر کتب و اسناد خطی باشد و در این کار اشتیاق فراوانی برای جمع‌آوری کتاب‌های خطی دارد. خیلی‌ها بر این باور هستند که همیشه عشق آدم را نجات می‌دهد و حالا ما در رمان با همین پدیده مواجه هستیم. عشق کشیش به کتب خطی، او را به مردی تاجیک می‌رساند که می‌خواهد کتابش را بفروشد. اما همیشه در مسائلی که ارزش مادی داشته باشد، شیطنت هم وجود دارد. مرد تاجیک توسط یک عده جنایتکار کشته می‌شود و خانه کشیش هم مورد سرقت قرار می‌گیرد. این آغاز ماجرایی است که در نهایت کشیش را به مطالعه سرگذشت حضرت امیر(ع) علاقه‌مند می‌کند. کشیش مسیحی که در مسکو زندگی می‌کند، دوران کودکی و بخشی از زندگی‌اش را در بیروت گذرانده و اکنون نیز مجبور می‌شود برای حفظ جان خود به بیروت برود. جایی که هم برخی اقوام او در آنجا زندگی می‌کنند و هم دوستان محققی چون جرج جرداق نویسنده کتاب «الامام علی صوت‌العداله‌الانسانیه» انتظارش را می‌کشند. با سفر کشیش به لبنان، ماجراها شکل گیراتری به خود می‌گیرد و البته داستان وارد روایت های تاریخی می‌شود و نویسنده تلاش می‌کند وقایع تاریخی پیرامون بُعد حکومتی امام علی(ع) را یکی بعد از دیگری با پیچ‌وتاب‌هایی تعریف کند و همین موضوع باعث می‌شود که به نظر برسد نویسنده کمی از موضوع روایت اصلی داستان که در واقع خود کشیش مسیحی است دور شده است. کشیشی که در نوعی مظلومیت خاص قرارگرفته، اما به‌سوی حق رهنمون می‌شود و در می‌یابد که مظلومیت او در مقابل علی(ع) چیزی نیست.


رمان کنایه‌های فراوانی دارد که حکام نالایق کشورهای عربی را نشانه می رود و درست آنها را ادامه حکومت بنی‌امیه و بنی عباس معرفی می‌کند. در همین باب گفت‌وگوهای خاصی هم بین شخصیت‌های داستان صورت می‌گیرد. بخصوص گفت‌وگوی خواندنی کشیش و جرج جرداق در مورد حکومت در اسلام. باوجود اینکه نویسنده از ترکیب خوبی برای روایت زمان حال و زمان تاریخی رمان استفاده کرده و یک راست روایت های اصلی را در پیش‌گرفته و کتابش را نوشته است، اما می‌توان اقرار کرد که داستان بسیار هوشمندانه از پیچ‌وتاب های یک رمان پلیسی هم بهره برده و کلاً می‌توان گفت حاصل کار کتابی خواندنی و لذت‌بخش است. در پایان رمان، جنایتکاران مسکو دستگیر می‌شوند و کشیش با گنجی بزرگ در دل که در سفر بیروت یافته است به کشورش بازمی‌گردد و شاید عظمت همین گنج است که جابجایی چمدان‌های او در فرودگاه را چندان مهم جلوه نمی‌دهد!


در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم:


«کشیش همان طور که فنجان قهوه در دستش بود پرسید: اگر داشتن حکومت دینی به معنای بقای دین نیست، پس چرا حاکمان دینی پس از علی اصرار به استقرار حکومت دین داشتند و حکومت را لازمه‌ دین می‌دانستند؟ مثل بنی‌عباس و بنی‌امیه که مدعی بودند نابودی حکومتشان مساوی نابودی دین است.


جرج پاسخ داد: کافی است افکار آنها را در برابر افکار و سخنان علی قرار دهی؛ خواهی دید که بنی‌عباس و بنی امیه دروغ می‌گویند. آنها حکومت را برای دنیا خودشان می‌خواستند و به دین تمسک می‌جستند. دین بهانه‌ای بود تا حکومت کنند. دین را در خدمت قدرت خود می‌خواستند، نه حکومت را در خدمت دین. اگر لازمه‌ بقای دین حکومت بود، پس باید همه‌ی پیامبران الهی الزاماً دارای حکومت می‌بودند و از ادیانی که حکومتی نداشتند، نباید نشانی باقی می‌ماند. حکومت از نظر علی، ابزار و وسیله بود نه اصل دین؛ وسیله‌ای در خدمت دین و برای خدمت به مردم. اگر شرایط برای ایجاد حکومت کافی نباشد، دین هرگز نیست و نابود نمی‌گردد.»


 

كتاب قدیس
كتاب هنر شفاف انديشيدن

كتاب هنر شفاف انديشيدننويسنده: رولف دوبلي


مترجمان: عادل فردوسي پور، علي شهروزستوده، بهزاد توكلي نيشابوردرباره كتاب:


هنر شفاف اندیشیدن درباره اشتباهاتی است که کرده‌ایم و نباید بکنیم.


اشتباه‌هایی که انجام دادن‌شان بد است ولی خودمان نمی‌دانیم اشتباه هستند. هنر شفاف اندیشیدن، ٩٩ بخش دارد که هرکدام به یک اشتباه پرداخته. البته خود نویسنده هم تاکید دارد که لیستش کامل نیست و می‌تواند نوشته‌هایی به آن اضافه شود. خود آقای «رولف دوبلی» درباره کتابش نوشته: «این کتاب حاوی دستورالعمل نیست. در آن «هفت گام برای یک زندگی بی‌خطا» پیدا نخواهید کرد…


در واقع آرزوی من کاملا ساده است: اگر بتوانیم بزرگترین خطاهای فکری را بشناسیم و از آنها در زندگی شخصی، شغلی یا در دولت‌مان پرهیز کنیم، ممکن است شاهد جهشی در موفقیت خود باشیم. نیازی به حیله‌های جدید، طرح‌های نوین، ابزار غیرضروری و پرکاری طاقت‌فرسا نیست. تمام آن‌چه ما بدان نیاز داریم، پرهیز از بی‌خردی است.»

هر فصل کتاب یک خاطره یا رخدادواقعی را توصیف کرده و بعد سراغ پاسخ دادن به این پرسش رفته که چرا انجام دادن این خطا، بد است.

 

کتاب کافه پیانونویسنده: فرهاد جعفری


درباره کتاب:

  راوی داستان مردیست که در شغل قبلی خود یعنی دایر کردن دفتر روزنامه شکست خورده و اکنون در پی اختلافاتی با همسرش جدا از او زندگی می کند و کافه ای  به نام کافه پیانو زده تا از طریق درآمد کافه ، مهریه همسرش پری سیما را تهیه نماید . کتاب به صورت فصل فصل است و هر فصل ماجرایی مربوط به یکی از مشتریان کافه یا گوشه ای از زندگی راوی ......

 قسمت های زیبایی از کتاب


  اگر می بینید کسی کار بزرگی نمی کند ، برای این است که یا لباسی ندارد که بهش تکلیف کند یا اساساً آدم کوچکی ست .
 ازم پرسید : بابایی ما پولداریم؟

گفتم : نه ما طبقه متوسط رو به پایینیم .

پرسید: یعنی چی ؟

گفتم : یعنی نه آنقدر داریم که ندونیم باهاش چی کار کنیم نه اون قدر ندار و بدبخت بیچاره ایم که ندونیم چه خاکی بریزیم سرمون.

آن وقت بهش گفتم : متوسط بودن حال به هم زنه گل گیسو . تا می تونی ازش فرار کن . پشت سرت جاش بذار.... نذار بهت برسهکتاب کافه پیانه به دلیل نثر وبلاگی و فضایی که داستان در آن می‌گذرد (کافه)، و این که خیلی به حال و هوای این روزهای جوانان نزدیک است، یکی از پرفروشترین رمان های فارسی به شمار میرود.


 

کتاب کافه پیانو
كتاب دا

كتاب دانويسنده: سيده زهرا حسيني


درباره كتاب:


شاید نام کتاب »دا« را شنیده باشید. دا کتابی است درباره خاطرات سیده زهرا حسینی در زمان جنگ و محاصره خرمشهر و در حدود ۷۰ بار تجدید چاپ شده است. کلمه ی "دا" همان دایه یا دایکه یا دالکه »یا مادر«‌به زبان کردی است که مخفف آن می شود دا مانند دا صغری، دا غنچه،‌دا قشنگ و ...


کتاب دا یا مادر خاطرات سیده زهرا حسینی،‌یکی از دختران شجاع خرمشهر است که آن را به مادرش تقدیم کرده است.


خانواده اش در اصل از کردهای دهلران استان ایلام هستند اما زهرا بزرگ شده خرمشهر است و در خانواده ای مستضعف و پرجمعیت به دنیا آمده . با حمله ی ناجوانمردانه عراق و کشتار مردم بی دفاع در روزهای آغازین جنگ، گردباد حوادث، زهرای ۱۶ ساله را به مرده شورخانه ای در گورستان جنت آباد خرمشهر می کشاند. او به کمک مرده شورها می رود و کارکردن با آنها و دیدن جنازه زنان ودختران و کودکانی که تکه تکه شده اند از وی انسان دیگری می سازد.


گاهی به خاطر انبوه اجساد شهدا، فرصت شستشو یا کفن و دفن آنها به دست نمی آید. اجساد در بیرون مرده شورخانه انباشته می شوند. زهرا شبها در مرده شورخانه می خوابد و مجبور می شود در برابر حمله سگها با سنگ و چوب از اجساد دفاع کند.


چند روز بعد پدرش که جزو مدافعان شهر بوده شهید می شود و زهرا با دستان خود او را به خاک می سپارد؛ البته با کمک چند نفر دیگر...دا تکه کوچکی از جنایاتی است که در زمان جنگ بر سر ایران و ایرانیان مظلوم آمده و متاسفانه بعد از ۲۰ سال هنوز این جنایات کالبد شکافی نشده و بسیاری از مردم ایران و جهان از آنها بی خبرند . اخیرا این کتاب به وسیله پال اسپراکمن استاد دانشگاه راترگرز نیوجرسی به انگلیسی ترجمه شده است.

كتاب پاييز فصل آخر سال است.


نويسنده: نسيم مرعشي


📕📖📗 نامزد بخش رمان هشتمين دوره جايزه ادبي جلال آل احمد📕📖📗


درباره كتاب:

رمان «پاییز فصل آخر سال است» از حال و هوای زنانی می‌گوید که در دوراهی‌های زندگی دست و پا می‌زنند و به دنبال راهی برای خلاصی از گذشته و آینده، دوباره شاد زیستن یا کنار گذاشتن رویاها و با واقعیت زندگی ‌کردن هستند.


مخاطب با استفاده از خرده‌روایت‌هایی که از طریق گذشته‌نگر‌ی‌‌های پی‌در‌پی ساخته می‌شود، با گذشته شخصیت‌ها آشنا می‌شود. در همین حال، رویدادهای ناگوار ایجادشده در یک جامعه، به‌ عنوان عاملی در تغییر دادن شرایط زندگی در زمینه‌های شغلی، اجتماعی، عاطفی، اقتصادی و به دنبال آن، ایجاد مقوله مهاجرت و آسیب‌های آن، مسئله اصلی رمان است.كتاب پاييز فصل آخر سال است.
کتاب "ده ویژگی معلمان کارآمد"

کتاب "ده ویژگی معلمان کارآمد"

نویسنده: الین مک ایوان

مترجمان: دکتر ژاله حساس خواه و دکترعباس صادقیدرباره اين كتاب:


 ✍️مک ایوان در این کتاب به شرح و توضیح ده ویژگی مهم معلمان کارآمد می‌پردازد. وی درباره خاستگاه این ویژگی ها می‌نویسد:"با توجهی خاص تلاش نمودم تا ارتباط بین عملکرد معلم به هنگام تدریس و موفقیت شاگردان در فرا گیری را بیابم، سپس فهرست به دست آمده را به تعدادی از مربیان برجسته دادم تا اولویت هر ویژگی را در برابر دیگر ویژگی‌ها تعیین نمایند"(ص۳)

🔻نویسنده که خود معلم و کتابدار و معاون آموزشی یک مدرسه در حومه شیکاگو بوده، این ده ویژگی را در قالب سه گروه تقسم‌بندی می‌کند:

الف) ویژگی های شخصیتی که شخصیت یک معلم را تشکیل می‌دهد؛

ب) ویژگی های آموزشی که نتیجه را تعیین می‌کند؛

ج) ویژگی های فکری که دانش، کنجکاوی و آگاهی را نشان می‌دهد.

كتاب معجزه گفتگو


نویسنده : دکتر سوزان هیت لر

مترجم : اکرم کرمی
درباره كتاب:

این کتاب از سه بخش تشکیل شده است: بخش اول، اصول برقراری ارتباط بین همسران را آموزش می دهد. بخش دوم، راهکارهایی را ارائه می کند که همسران بتوانند با مشکلات برخاسته از اختلافات کنار آیند. بخش سوم، به تحکیم روابط در یک ازدواج صحیح می پردازد، طوری که همسران واقعاً بتوانند آن را به حد ایده آل برسانند و البته اگر هر دو تن کتاب را مطالعه کنند نتیجۀ مطلوب تری خواهند گرفت.
كتاب معجزه گفتگو
كتاب روي ماه خداوند را ببوس

كتاب روي ماه خداوند را ببوس


اثر: مصطفي مستور


درباره اين كتاب:

این رمان یک رمان دینی بوده و نود درصد مردم کوچه و بازار، اعتقادشان را از آن چیزهای میگیرند که خیلی خودیافته و محققانه نیست. خیلیها مسلمان شناسنامهای هستند، ولی تا چند درصد به باور دینی میرسند نمیدانیم.


در این رمان نباید شخصیت راوی را با شخصیت نویسنده یکی دانست و هر دو را ملحد اعلام کرد. قهر و لطف در دنیای روان و زندگی واقعی باید با هم همراه باشد.


یونس در این رمان، به خاطر جسارتش آن در گوشی را خورده و نفهمیده این درگوشی ممکن است، نشانه لطف خدا باشد. از منظری میتوان گفت: در این رمان مثلث خدا، عشق و مرگ وجود دارد. نمیشود به خدا بدون کسب عشق رسید با دین بدون عشق هم نمیتوان به خدا رسید. مزیت شیعه بر مملکتهای دیگر بر همین داشتن عشق است. با حذف خدا مرگ غیرقابل تحمل است. پارسا به عشق میرسد و این عشق به جای اینکه کارساز باشد، او را به مرگ میکشاند؛ چون خدا در باور او وجود ندارد. این پدیده چنان در هم تنیده شده که باور هر یک از اینها بدون دیگری محال است.


نام شخصیتها در این رمان نمادین است. پاره شدن و گره خوردن نخ بادکنک نیز کاری نمادین است و در واقع راه حل نویسنده است؛ نمادی از انقطاع موقت و اتصال مجدد با خداست.


ما تا آخر رمان نگران آدمی بودیم که این مجموع آدمهای دوروبرش میتوانند دست او را بگیرند و به خدا برسانند یا نه؟


https://t.me/mandegarmehr

كتاب «و باز هم سفر»

اثر: ناصر یوسفی

 ژانر: «رمان نوجوان»


ناصر یوسفی در رشته روانشناسی آموزش کودکان خردسال تحصیل کرده و دارای مدرک دکترای آموزش و پرورش است. این نویسنده جوایز ادبی شورای کتاب کودک و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را در کارنامه دارد. یوسفی به عنوان متخصص ارشد مسائل کودکان، مشاور سازمان‌های بین المللی مانند یونسکو و کمیساریای عالی سازمان ملل فعالیت دارد.


داستان رمان «و باز هم سفر» درباره شهری است که یک رسم درباره نوجوانان در آن اجرا می‌شده است؛ هر دختر و پسری که در این شهر به سن ۱۴ سالگی می‌رسید باید به سفر بزرگ می‌رفت. این بخشی از قانون بزرگ شدن بود. این داستان شخصیتی به نام سام دارد که شنیده بود گاهی سفر بچه‌ها ماه‌ها و سال‌ها طول می‌کشد. سام همچنین شنیده بود که بعضی از بچه ها، هیچ وقت به خانه برنگشته‌اند...


در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:


تا آخر شب که زمان خواب بود و چراغ‌ها خاموش شدند، فقط خودش بود. احساس خوبی داشت. مدت‌ها بود این همه آزادی را تجربه نکرده بود. با اینکه در زندان بود، اما به شدت آزاد بود و این آزادی را دوست داشت. با اینکه چراغ‌ها را خاموش کرده بودند اما نور مهتاب از پنجره کوچکی به اتاق می‌تابید. با خودش فکر کرد چقدر خوب! آن‌ها نمی‌توانند نور مهتاب را خاموش کنند. با اینکه ساعت خواب بود، اما دلش نمی‌خواست بخوابد. از اینکه می‌توانست به همه قوانین آن شهر بی‌توجه باشد، لذت می‌برد. زیر نور مهتاب با انگشتانش بازی کرد و نمایشی از نور و سایه برای خودش ترتیب داد. آن شب با حس خوبی خوابید. یکی از بهترین خواب‌هایش را در این شهر تجربه کرد.


https://t.me/mandegarmehr

كتاب  «و باز هم سفر»
كتاب داستان های کریسمس

كتاب داستان های کریسمس
نويسنده: چارلز دیکنز


مترجم: پرویز همتیان
انتشارات امیرکبیر


سال نشر : 1392


هدیه کریسمس : همون اسکروچ معروف خودمون .


زنگ ها : ثروتمندانی که معتقدند ازدواج فقرا اشتباه است .


جیرجیرکی در بخاری : باربری که عاشق همسر جوانش است .


نبرد زندگی : فیلیپ عاشق ماریان است هر چند به سفری باید برود .


تسخیر شده : مردی که با لمس بقیه سردی می یاره .


یک مجموعه داستان کوتاه از آقای دیکنز . همه با این موضوع که چیزای بد موقع تحویل سال می شه به چیزای خوب تبدیل بشه و چیزای خوب تشدید بشه . این که روح سال نو را دست کم نگیریم و به خوبی و بهتر شدن همه چیز اعتقاد داشته باشیم . خوب شاید به نظر یک جورایی ساده بیاد خیلی ارضا کننده نباشه اما نزدیک عید بودن بهش مناسبت خوبی می ده و می تونه لذت خوندنشو بیشتر و بهتر بکنه .
قسمت های زیبایی از کتاب:


کسی که اولین مسافرت خود را انجام می دهد خام است و به هر مسئله کوچک و بزرگی مشغول می شود
هیچ کس نمی تواند زمان را برای من به دورانی که از دست رفته است بازگرداند .


https://t.me/mandegarmehr

كتاب لطفاً گوسفند نباشيد


اثر: محمود نامني


درباره كتاب:


به خاطر بسپار:هرگاه ما چیزی را نفهمیم، آن را تصادفی یا اتفاقی می نامیم، در حالی که هیچ جز تصادفی در دنیا وجود ندارد

به خاطر بسپار: ما، تار و پود بدبختی را خود می بافیم و نام آن را می گذاریم : سرنوشت

 به خاطر بسپار: هرجا که ژرف ترین درد است ، عظیم ترین آموزش را به همراه دارد

 به خاطر بسپار: کسی که راه غلطی را می رود، بیشتر شانس آن را دارد که به راه درست آید. تا کسی که راه درست را غلط می رود

 سوال از مایکل جردن ستاره بسکتبال سیاهپوست آمریکا علت موفقیت شما چیست ؟ جواب : من حاضر نیستم در هیچ کاری به مقام دوم قناعت کنم

به خاطر بسپار:هولناک ترین ناباوری ، ناباوری نسبت به خودتان است.

 با خود بخوان : در زندگی ام شکست وجود ندارد ، تا زمانی که از چیزی درس گرفته باشم

 از اوقاتی که "بله" می گویید ولی در واقع منظورتان "نه” است آگاه باشید

 به خاطر بسپار: شکست ، یا می شکند یا شکسته می شود.. بستگی به شما دارد

یادت باشد : دیگران را آزاد بگذار، آزاد در پذیرفتن تو .. آزاد در روی برگردانیدن از تو

به خاطر بسپار: کسانی که نمی توانند گذشته را به یاد آورند ، محکومند که آن را تکرار کنند.
پس از دانلود کتاب لطفا گوسفند نباشید خواهید دانست :  اگر می خواهید دشمنتان را ناراحت کنید ، سکوت کنید و او را تنها بگذارید

      یادت باشد : یک دوست شاد ، شمعی است در محفل یاران .

   یادت باشد : بی نظمی ، مخالـف آرامش است . نظم ، فـضای آرامی را بـرای شما مهیا می کند و در آن احساس آرامش می کنید

   ببینید چه چیزی در زندگی شما مهم است ; پول ، مقام ، روابط و بر اساس آن زندگی را الویت بندی کنید.پس از آن دیگر در انجام کارهای روزانه ، نگران چیزهای بی اهمیت نخواهید بود

      یادت باشد : کردار خوب ، از نیت خوب بهتر است

      فراموش مکن : همواره اندیشه و قلمی از طلا داشته باشید

      به یاد بسپار : وقتی بدترینها را پذیرفته ایم ، چیزی برای از دست دادن نداریم . نتیجه : آرامش ذهنی

     برای شاد بودن به آنچه دارید بیندیشید و پیوسته بگویید : شُکر ، شُکر ، شُکر

      به یاد بسپار : خنده ، نوع دیگر نیایش است

      فراموش نکن : از آن جهت که شاد هستیم ، نمی خندیم ;چون می خندیم ، شاد هستیم

      مسئله ای داشتن ، نشانه زندگی است ، زیرا فقط مردگان ، مسئله ای ندارند

      فراموش مکن : خنده ، در حکم آفتاب در منزل است

      انسان تنها موجودی است که از موهبت خندیدن برخوردار است

   فراموش نکن : خوشبختی این نیست که (( که )) هستی یا (( چه )) داری ، خوشبختی صرفاً آن چیزی است که در فکر تو می گذرد

   به یاد بسپار : اگر سکوت را نه به عنوان نبودن صدا ، بلکه به عنوان لحظه آرامش و صلح و صفا در نظر بگیرید ، بزودی این حالت را تحسین خواهید کرد

      همواره بدان که شکست ، یک واقعه و رویداد است ، نه هویت تو

   یادت باشد : منشاء هر بیماری از روح و فکر آدمی است . هر عارضه جسمی ابتدا در روح مأوا می کند و بعد سراغ جسم می آید ، پس مراقب غذای روحت باش

      یادداشت کن : آدمها در یک چیز مشترک هستند ; متفاوت بودن

      به خاطر بسپار شکست ، یا می شکند یا شکسته می شود ; بستگی به شما دارد

    یادت باشد : خداوند بهترین رفیق است

      بخاطر بـسپار : لبخند ، لطیـف تـرین و سـاکت ترین سخـن است بـرای آن کـه بـگـویــی (( دوستت دارم . ))

      هرگز از یاد نبرید که قلب حق شناس از مواهب طبیعت بهره فراوان تری می برد

      می توانی به هر آنچه بخواهی شک کنی ، امّا برای لحظه ای به خود اعتماد کن و زندگیت را با آن سرشار کن

      یادت باشد:دیگران را آزاد بگذار ،آزاد در پذیرفتن تو ; آزاد در روی گردانیدن از تو

      فراموش نکن : ابراز نکردن رنجش ، راهیست است برای مردن عشق

      یادت باشد : احساساتی را که ابراز نمی کنی ، افسار زندگیت را به دست می گیرند

    عبارت تأکیدی دکتر شریعتی که می تواند مؤثرترین نیز باشد :

اگرتنها ترین تنهاها شـوم باز خـدا هست ; او جانـشین همه نداشـتن هاست . نفرین ها و آفرین ها بی ثمر است . اگر تمامی خلق گرگهای هار شوند ، و از آسمان هول و کینه بر سرم بارد ، تو مهربان آسیب ناپذیر من هسـتی ، ای پـناهـگاه ابـدی تو می توانی جانشین همه بی پناهی ها شوی .


كتاب لطفاً گوسفند نباشيد
کتاب باورهای عامیانه مردم ایران

کتاب باورهای عامیانه مردم ایران

اثر: دکتر حسن ذولفقاری
درباره کتاب:باورها بنیادی‌ترین مبانی جهان‌بینی انسان را در خود دارد. با تحول باورها، فرهنگ نیز گرایش و سمت‌وسوی دیگری به خود می‌گیرد؛ بنابراین با شناخت تحولات رخ‌داده در باورهای اقوام، به فرهنگ آن قوم می‌توان پی برد. این شناخت ما را به دیگر تحولات اجتماعی، اعتقادی، سیاسی و فکری رهنمون خواهد کرد. این پژوهش با توجّه به چنین ضرورتی انجام شد. یکجا کردن باورهای مشترک قومی راه مطالعه را بر ما آسان و امکان مطالعات تطبیقی را ممکن می‌سازد.

کتاب «باورهای عامیانه‌ی مردم ایرام» شامل ۶۵۰ مدخل و یازده هزار باور و بسامد رواج آن در مناطق مختلف ایران است. مولا کوشیده تا آنجا که ممکن باشد بازتاب باورهای عامّه را در شعر شاعران، امثال فارسی، سفرنامه‌ها، متون ادبی، خواب‌نامه‌ها و تمامی آثار مربوط به فرهنگ مردم جست‌وجو کند و نشان دهد. همچنین ذیل هر عنوان با دسته‌بندی و طبقه‌بندی باورها کوشیده نظمی منطقی به باورهای هر مدخل دهد. برای نشان دادن گستره‌ی جغرافیایی باورها و منطقه‌ی رخداد آن، نام شهر یا منطقه آمده است. منابع این کتاب شامل بیش از هزار کتاب و مقاله و پایان‌نامه است. برخی از مدخل‌های این فرهنگ عبارت‌اند از: آب، آتش، آسمان، آل، آهو، آیینه، ابلیس، اتاق، اجاق، ازدواج، اژدها، اسب، انار، انجیر، باران، بَخْتَک، برادر، برف، برنج، بلبل، بهشت، بینی (دماغ)، پادشاه (شاه)، پارچه، پرستو، پرنده، پروانه، پری، پلنگ، پنیر، پوست، پول، پیشانی، ترازو، تریاک (تریاق)، تسبیح، توت، توتون، تهمت، جارو، جبرییل، جگر جوجه‌تیغی (خارپشت) جوراب، جهنم (دوزخ) چارقد (روسری) چاقو، چانه (فک) چاه، چشمه، چلچله، چهل‌کلید (چل‌کلید)، حمام، حنا، خار، خرزهره و…

کتاب پس از تو


اثر: جو جو مویز (نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی و خالق رمان «پیش از تو») 


ترجمه: مریم مفتاحی


درباره کتاب:


به گفته ناشر این نویسنده این رمان «پس از تو» را در ادامه رمان «من پیش از تو» نوشته ات و این اثر به نوعی ادامه دهنده داستان رمان نخست از این نویسنده به شمار می‌رود.


در این رمان راوی دختری جوان با نام لوسیا کلارک است، دختر پرستاری که درهای دنیای بزرگتری به رویش گشوده شده است و سعی دارد تا با عبور از آنها زندگی را از سر بگیرد و آهنگی دیگر از بودنِ خویش بنوازد. لوسیا که اینک تحول عظیمی در او رخ داده است، با تجربه جدیدی رو به رو می‌شود و شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که یک بار دیگر در آزمون زندگی شرکت می‌کند و بر سر دوراهی می‌ایستد. در نهایت مجبور می‌شود انتخابش را انجام داده و بزرگترین تصمیم زندگی‌اش را بگیرد.


جوجو مویز، روزنامه‌نگار و نویسنده انگلیسی متولد ۱۹۶۹ لندن، فارغ‌التحصیل دانشگاه لندن و یکی از معدود نویسندگانی است که دو بار موفق شده جایزه داستان بلند رمانتیک سال را از انجمن رمان نویسان رمانتیک دریافت کند. وی که حدود ده سال برای روزنامه ایندیپندنت مقاله نوشته، سال‌هاست که فقط به نوشتن می‌پردازد.


رمان «من پیش از تو» به قلم جوجو مویز در صدر پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار دارد  و اقتباس فیلم سینمایی آن با نقش‌آفرینی دو بازیگر سرشناس انگلیسی، امیلیا کلارک و سام کلافین ساخته شده است.


در ایران نیز ترجمه این رمان توسط مریم مفتاحی نیز در سال گذشته جزو پرفروش‌ترین ترجمه‌های بازار کتاب در ایران بوده است.

کتاب پس از تو
کتاب گدا

کتاب گدا

 

اثر:  نجیب محفوظ

ترجمه:  محمد دهقانی


درباره کتاب:

کتاب در مورد روشنفکران جهان سوم است که در جوانی پرشور و ارمانخواه هستند . در میان سالی نومید و محافظه کار می شوند و در پیری دچار عذاب وجدان شده و به عرفان روی می اورند .

شخصیت اصلی داستان نیز وکیلی موفق به نام عثمان است که جوانی خود را برای شعر و سوسیالیست صرف کرده است اما با گذر ایام ارمان های خود را فراموش کرده و اکنون در ناخودآگاه خود به دنبال گمشده ای می گردد  از یک سو به ارمان های جوانیش با تمسخر نگاه می کند و از سوی دیگر نیز از وضعیت فعلی اش دلزده است . این عذاب وجدان او را از همسر محبوبش زینب و دخترانش بثینه و جمیله و پسرش سمیر و حتی دو دوست صمیمی اش مصطفی و عثمان دور کرده و به نوعی انحطاط اخلاقی می کشاند .

کتاب به این سوال منتهی می شه : اگر واقعا مرا می خواستی چرا ترکم کردی؟

 نجیب محفوظ یک نویسنده مصری و برنده جایزه نوبل سال 1988 هست .

 موضوعش خیلی قشنگه و خیلی هم پخته روی شخصیت ها و چهارچوب داستانش کار کرده . فقط نمی دونم مثل همون سریالهاشون هست که طراحی صحنه هاشون از تئاتر فاصله گرفته اما هنوز خامه و به صحنه های فیلم نزدیک نشده ها ، دقیقا همون حالتی یک جوری سبک نوشتنش خام بود فضا پردازی نداشت .

اما حتما توصیه می کنم بخونیدش حداقل موضوع و روند خیلی قشنگی داره

  

 قسمت های زیبایی از کتاب

 با شیفتگی در چشمانش نگریستی  و گفتی :
-عشق از خطر نمی ترسد .......
او به تو اویخت و اهسته گفت :
- اما خانوده ام .....
- من خانوده ات هستم ، من همه چیزم ، و عشقت تا قیامت همراه من است!
و امروز زندگی ات به ترانه ای  هرزه بند است .
- بخواب زینب ، به من و خودت رحم کن ..........

 

 چه خوب بود اگر می توانستیم مشکلات بزرگمان را با یک قرص بعد از غذا یا یک قاشق شربت قبل از خواب حل کنیم .

 

 -عمری گذشته است !
عثمان لبخند زد . عمر گفت :
- حتی یک لحظه هم فراموشت نکردیم . می بینم که قیافه ات مثل همیشه برای زندگی مصمم است .

 

  وقتی دانشمندان با معادلات نامفهوم خود توجه همه را جلب کردند ، هنرمندان بیچاره خواستند با ایجاد اثار عجیب و غریب و مرموز تحسین مردم را برانگیزند و معلوم است که وقتی نتوانی با تفکر ژرف و طولانی نگاه مردم را به سوی خود جلب کنی چاره ای نداری جز اینکه وسط میدان اوپرا لخت شوی ......

 

  وقتی از روی عقل حرف می زنی یعنی اینکه دیگر مرا دوست نداری .

 

   شعر زیباست ولی از آن زیباتر این است که شاعرانه زندگی کنیم !

 

  شما مردها به عشق ایمان نمی آورید مگر وقتی که ما به آن کفر بورزیم .

 

  تحمل کردم چون چاره ای به جز تحمل نداشتم .

 

 متاسفم و می ترسم تا ابد هم متاسف بمانم ......

 

 اگر تو تغییر کرده ای معنایش این نیست که حقیقت هم باید تغییر کند ......

 

 قلب تلمبه ای است که به وسیله شریان ها و وریدها کار می کند و مزخرف است اگر آن را وسیله ای برای رسیدن به حقیقت بدانیم .

 

 یقین دارم که رم را نرون به آتش نکشید بلکه آرزوهای ناکام ان را شعله ور ساخت .
گدا - نجیب محفوظ - محمد دهقانی.pdf

کتاب کورینویسنده: #ژوزه_ساراماگو


مترجم: مینو مشیری« كوري» يك رمان خاص است، يك اثر تمثيلی ، بيرون از حصار زمان و مكان، يك رمان معترضانه اجتماعی، سياسی كه آشفتگی واجتماع و انسانهای سر در گم را در دايره افكار خويش و مناسبات اجتماعی تصوير می‌كند.


ساراماگو تأكيد بر اين حقيقت دارد كه اعمال انسانی در « موقعيت» معنا می‌شود و ملاك مطلقی برای قضاوت وجود ندارد، زيرا موقعيت انسان ثابت نيست و در تحول دائمی است. در يك كلام ساده، دغدغه عمده ذهن ساراماگو در اين رمان فلسفی، مسئله سرگشتگی انسان معاصر يا « انسان در موقعيت» است كه از خلال ابعاد و لايه های مختلف و واكنشهای آنان بررسی می شود.


از ديگر مايه‌های اصلي رمان نقد خشونت و ميليتاريسم، اطاعات كوركورانه ، ديكتاتوری و سير تاريخی و فراگير بودن آن است.

در شهری كه اپيدمی وحشتناك كوري- نه كوری سياه و تاريك، كه كوری سفيد و تابناك- شيوع پيدا می‌كند و نمی‌دانيم كجاست و می‌تواند هر جايی باشد، خيابانها نام ندارد. شخصيتهای رمان نيز نام ندارد.


كوری مورد نظر ساراماگو كوری معنوی است. سازماندهی و قانونمندی و رفتار عاقلانه خود به نوعی آغاز بينایی است. ساراماگو كلام پيچيده و چند پهلويش را در دهان تك تك شخصيتهای كتاب و مخصوصا در پايان در دهان زن دكتر گذاشته است:« چرا ما كور شديم، نمی دانم ،شايد روزی بفهميم ، مي‌خواهی عقيده مرا بدانی ، بله ، بگو ، فكر نمی‌كنم ما كور شديم ، فكر می‌كنم ما كور هستيم، كور اما بينا، كورهايی كه می‌توانند ببينند اما نمی‌بينند.»


ساراماگو در « كوری» تعهد و باور عميق خود را به عدالت اجتماعی، احترام به خرد و عقل سليم همراه با تزكيه روح و جسم كه تنها را ضمانت پايدار ماندن هر جامعه‌ای است درغالب يك رمان هنرمندان و شگفت انگيز به ما ارمغان ميدهد.


#كوری در سال ۱۹۹۵ منتشر شد. ساراماگو می گويد:« اين كوری واقعی نيست ، تمثيلی است. كور شدن عقل و فهم انسان است. ما انسانها عقل داريم و عاقلانه رفتار نمي‌كنيم....»


کوری خوزه ساراماگو.pdf

کتاب کوری
كتاب سرنوشت زنان و دختران

كتاب سرنوشت زنان و دختران


اثر: آليس مونرو


ترجمه: مريم عروجيدرباره كتاب:


رمان «سرنوشت زنان و دختران» نوشته آلیس مونرو به تازگی با ترجمه #مریم_عروجی توسط انتشارات بوتیمار منتشر و راهی بازار نشر شده است.


#آلیس_مونرو نویسنده کانادایی برنده جایزه نوبل، این کتاب را در سال ۱۹۷۱ منتشر کرده است. مونرو مجموعه داستان‌های مختلفی به چاپ رسانده است اما «سرنوشت زنان و دختران» یکی از رمان‌های اوست و فصولش، توصیفی از تجربیات دوران نوجوانی دختری به نام دل جردن هستند.


مونرو مضامین داستان هایش را از زندگی روزمره مردم انتخاب می کند و نگاه ویژه‌ای به مسائل و جزئیات زندگی زنان دارد. هرچند به مشکلات و دغدغه‌های دختران جوان بیشتر علاقه دارد، اما در کتاب‌های اخیرش به مسائل زنان میانسال و سالمند توجه بیشتری نشان داده است.


این کتاب حاوی ۸ داستان کوتاه با این عناوین است: فلتس رُد، وارثان جسم زنده، پرنسس آیدا، عصر ایمان، تشریفات و تغییرات، #سرنوشت_زنان_و_دختران ، غسل تعمید، عکاس.


در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:


امیدوار بودیم که اقلا برای بنزین در جایی توقف کنیم که نوشابه گازدار سرد می‌فروخت. آرزو داشتم تا پاترفیلد یا بلوریور سفر کنم؛ شهرهایی که جاده شان به سادگی، ناشی از مکان‌هایی است که ما نمی‌شناسیم و شهرتشان به اندازه جوبیلی نیست. با راه رفتن در خیابان‌های یکی از این شهرها احساس گمنامی همچون شیئی تزئینی، یا مثل دم طاووس داشتم. اما گاهی وقت‌ها، هنگام عصر، این امیدها فروکش می‌کرد، یا بعضی از آن ها که همیشه خلئی به جای گذشته بود، برآورده می‌شد.


فرا رسیدن تاریکی و هوای سرد پیش رویی که از طریق سوراخ کف ماشین می‌آمد، سر و صدای موتور کهنه، سردی حومه شهر سبب شده بود که ما با یکدیگر کنار بیاییم و ما را به خانه سوق می‌داد. ما از منطقه‌ای عبور می‌کردیم که نمی‌دانستیم عاشقش هستیم، جاده‌هایی که صاف و هموار نبود، اما منقطع و فاقد توازن قابل تشخیص بود. همچنین تپه‌های هموار، زمین‌ها و چاله‌هایی که پر از علف هرز، باتلاق و شاخ و برگ بود. درختان نارون بلند، جداگانه، هر یک به سادگی، تصویری از خود به تماشا گذاشته بود که محکوم به فنا بود، اما ما نمی‌دانستیم که این گونه است. آن‌ها به شکل بادبزن‌های نیمه باز بودند که گاهی اوقات به شکل چنگ در می‌آمدند. جوبیلی، از ارتفاع سه مایلی، در بزرگراه شماره ۴ قابل رویت بود.


این کتاب با ۳۴۸ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۸۰ هزار ریال منتشر شده است.كتاب ماهي ها پرواز ميكنند!اثر: ليندا موللي هانت


مترجم: پروين علي پوربريده اي از  كتاب:


گاهی شجاعانه‌ترین کاری که می‌توانی بکنی،

کمک خواستن است!

ـ سی. کانُرس

«اَلای نیکرسون» دختری است که در کلاس ششم درس می‌خواند. الای مشکل خواندن دارد. اما هربار که به مدرسه‌ی جدیدی وارد می‌شود، با دردسرهایی که درست می‌کند، ناتوانی‌اش را در خواندن از دید همه پنهان می‌کند، او از شنیدن لقب «کُندذهن»، «دیر آمونه» و «احمق» به تنگ آمده، ولی می‌ترسد از کسی کمک بخواهد. فکر می‌کند: «چه فایده؟ مگر خنگی هم درمان دارد؟»

آیا نابغه‌هایی مانند انیشتن، ادیسون، داوینچی، والت دیسنی، چرچیل و... که در کودکی به آن‌ها لقب کُندذهن، بی‌استعداد و غیرخلّاق داده بودند، مثل قهرمان داستان ما، «دیسلکی» یا «خوانش‌پریشی» نداشتند؟کتاب ماهی‌ها پرواز می‌کنند! برنده‌ی بیش از 30 جایزه‌ و تقدیر است. از جمله:

 ـ برنده‌ی جایزه‌ی اشنایدر 2016؛

 ـ برنده‌ی جایزه‌ی بادبادک بلورین 2015؛

 ـ پرفروش‌ترین کتاب آمازون در زمینه‌ی «ناتوانی‌ها»؛

 ـ کتاب برگزیده‌ی «بارنز اَند نوبل» درباره‌ی قُلدری؛

 ـ کتاب ماه، و نیز کتاب سال، به

انتخاب آمازون؛


كتاب ماهي ها پرواز ميكنند!
کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین

کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین

کتاب: چهار اثر از فلورانس اسکاول شین


ترجمه: گیتی خوشدلدرباره کتاب:


کتابی که در ایران از چاپ شصتم فراتر رفته و
خوانندگان بسیاری را به خود جلب نموده است.نویسنده‌ی آمریکایی این کتاب، سالیان بسیار در مقام هنرمند (نقاش) و خطیب، نامی بلندآوازه داشت. افراد بی‌شماری در کلاس‌هایش شرکت می‌جستند و از این طریق، پیام معنویت را به گروهی وسیع می‌رساند. بزرگ‌ترین راز موفقیتش این بود که همواره خودش بود: ساده و صمیمی و بی‌تکلف و شوخ‌طبع. هرگز نخواست قراردادی و ادیب مآب یا دارای نفوذی تحمیلی باشد. در ادامه می توانید توضیحات تکمیلی و لینک های دانلود را مشاهده کنید.
بریده ای از کتاب:
زندگی، یک بازی است؛ بیشتر مردم زندگی را پیکار می‌انگارند. اما زندگی پیکار نیست، بازی است. زندگی، بازی بزرگ داد و ستد است. زیرا آنچه آدمی بکارد همان را درو خواهد کرد. یعنی هر آنچه از آدمی در سخن یا عمل آشکار شود یا بروز کند به خود او باز خواهد گشت؛ و هر چه بدهد بازخواهد گرفت. اگر نفرت بورزد، نفرت به او باز خواهد آمد. و اگر عشق ببخشد، عشق خواهد ستاند. اگر انتقاد کند، از او انتقاد خواهد شد. اگر دروغ بگوید به او دروغ خواهند گفت. و اگر تقلب کند به او حقه خواهند زد. همچنین به ما آموخته‌اند که قوه‌ی تخیل در بازی زندگی نقشی عمده دارد.
هر آنچه آدمی در خیال خود تصور کند- دیر یا زود- در زندگی‌اش نمایان می‌شود. مردی را می‌شناسم که از مرضی معین که بسیار نادر بود می‌ترسید. او آن قدر به آن مرض اندیشید و درباره‌اش مطالعه کرد که آن بیماری آشکارا بدنش را فراگرفت و مرد. او در واقع، قربانی خیال‌پردازی خود شد. برای پیروزی در بازی زندگی، باید نیروی خیالمان را آموزش دهیم. کسی که به قوه‌ی تخیل خود آموخته باشد که تنها نیکی را تصور کند و ببیند، خواهد توانست به همه‌ی مرادهای به حق دلش- خواه سلامت و خواه ثروت و خواه محبت و خواه دوستی و یا هر آرمان بزرگ دیگر – برسد.
در بازی زندگی، کلام نقشی تعیین کننده دارد؛ چه بسیارند کسانی که با کلام کاهلانه‌ی خود، به زندگی‌اشان مصیبت فرا خوانده‌اند. مثلاً زنی ثروتمند مدام به شوخی می‌گفت: «دارم خودم را برای زندگی در خانه‌ی مساکین آماده می‌کنم.» با تصویر نقش تنگدستی و تهیدستی بر ذهن نیمه هوشیار، چند سالی نیز نگذشت که کارش به همانجا کشید. خوشبختانه این قانون در هر دو جهت کار می‌کند. یعنی می‌توان فقر را نیز به ثروت بدل کرد. وفور نعمت همواره بر سر راه انسان است. اما از طریق آرزو، ایمان، یا کلام به زبان آمده، می‌تواند نمایان شود. خداوند آشکارا گفته است که نخستین حرکت را انسان باید انجام دهد. بخواهید که به شما داده خواهد شد. بطلبید که خواهید یافت. بکوبید که برای شما باز کرده خواهد شد.


دانلود کتاب کتاب_چهار_اثر_از_فلورانس_اسکاول_.pdf

کتاب امیرکبیر

کتاب: امیرکبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار


اثر: آیت لله اکبر هاشمی رفسنجانی


درباره کتاب:


«میرزا محمد تقی‌خان فراهانی» (۱۲۳۰–۱۱۸۶)
مشهور به امیرکبیر، یکی از صدراعظمهای ایران در دوره ناصرالدین‌شاه قاجار بود. اصلاحات امیرکبیر اندکی پس از رسیدن وی به صدارت آغاز گشت و تا پایان صدارت کوتاه او ادامه یافت. مدت صدارت امیر کبیر ۳۹ ماه (سه سال و سه ماه) بود. وی مؤسس دارُالفُنون بود که برای آموزش دانش و فناوری جدید به فرمان او در تهران تأسیس شد. همچنین انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه از جمله اقدامات وی به‌شمار می‌آید. امیرکبیر پس از این که با توطئه اطرافیان شاه از مقام خود برکنار و به کاشان تبعید شد، در حمام فین به دستور ناصرالدین‌شاه به قتل رسید. پیکر وی در شهر کربلا به خاک سپرده شده‌است. بی نینگ انگلیسی که همراه وزیر مختار انگلیس امیر را ملاقات کرده وی را فردی درشت و تنومند و هوشمند توصیف کرده است. بی نینگ می‌نویسد امیر در جوانی اهل کشتی بوده و اندام قوی و درشت وی هم موید همین مطلب است. از پهلوانی امیر اطلاعی در دست نیست اما ورزش زورخانه در زمان وی رایج‌ترین ورزش بود. لباس امیر جبه بود و به منشیانش نیر دستور داده بود جبه به تن کنند. امیر کلاه بلندی بر سر می‌گذاشت و موهای وی بلند و از نوع به اصطلاح پاشنه نخواب بود. وزیر مختار انگلیس در یکی از گزارش‌هایش می‌نویسد پول دوستی که صفت بارز ایرانیان است به هیچ وجه در امیر راهی ندارد. همه وی را فردی مورد اطمینان و غیر قابل فساد می‌دانستند. دکتر پلاک اتریشی می‌نویسد: پولهایی که به امیر می‌دادند و نمی‌گرفت همگی خرج کشتنش شدکتاب امیرکبیر
کتاب ابن مشغله

کتاب ابن مشغله

كتاب: ابن مشغله


نويسنده: نادر ابراهيمي


درباره كتاب:


داستان ابن مشغله را باید خواند این مخلص کلام است.اگر کسی طالب است که بیشتر بداند،ابتدا عرض کنم  که نادر ابراهیمی نویسنده پرکار سال های پیش و پس انقلاب ابن مشغله را در سال 52 نوشته است -یعنی 37 ساله بوده است این مرد متولد 1315-گمان می کنم که این جمله آخری زاید است--فضای نوشته نیز به خوبی نشان از اوضاع پیش از انقلاب دارد-رویای داشتن یک پیکان و پس انداز 10-15 هزار تومانی!!-


داستان از کشیدن آب حوض توسط ابن مشغله شروع می شود و پیش می رود تا از او مردی بسازد که نماند از هر کار و هنری که در آن دستی داشته.از کار در چاپخانه گرفته تا حسابداری حجره فرش فروشی و از کار در بانک گرفته تا نقد نویسی و مقاله نویسی


طوری روایت می کند داستان را که هر کس می خواند فرضش بر این است که ابن مشغله داستان خود او-نادر ابراهیمی-ست.واقعیت زندگی نادرابراهیمی نیز چیزی غیر از این را نشان نمی دهد هم رمان نوشته است و هم داستان کودکانه. هم تهیه کنندگی و کارگردانی فیلم را در کارنامه خود دارد و هم فیلمنامه نویسی را تجربه کرده است.شعر می سروده است و تدریس کردن را جز مهارت های خود ثبت کرده است.چه در دانشگاه هنر و چه در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم.بريده اي از كتاب:


"آقای موقوفه –یعنی وقف کننده-خودش مرا محاکمه کرد،ببخشید امتحان کرد.تابستان بود و من یک عینک آفتابی تیره رنگ به چشمم بود.گفت: «من به آدم هایی که عینک تیره به چشم بزنند کار نمی دهم.» زودی عینکم را برداشتم و گذاشتم ته جیبم. گفت: «من به آدم هایی که پدر مادر دار و از خانواده های محترم نباشند کار نمی دهم.» زودی عینکم را برداشتم و گذاشتم ته جیبم.ببخشید ،فورا جواب دادم:«من خیلی پدر مادر دار هستم.دو تا مادر دارم،دو تا پدر» گفت:«پدر و مادر زیادی به چه دردی می خورد؟ سواد چقدر داری؟»گفتم:«دانشجوی هستم. رشته حقوق»گفت :«مگر می شود هم دانشجو بود و هم کار کرد؟» گفتم «بله قربان.خیلی از دانشجوها برای آن که دانشجو بمانند مجبورند کار کنند» گفت : «زیاد وراجی می کنی. اما اگر آدم حرف شنو و مودبی باشی و کاملا راز نگهدار باشی،من زندگیت را رو به راه می کنم.» گفتم: « ممنون قربان!کسانی که رشته قضاوت را انتخاب می کنند اصولا  راز نگه دارند.»

.....


دوستان علاقمند به اين كتاب ميتوانند آن را از شعب شهركتاب تهيه نمايند.


کتاب بعضی ها هیچ وقت نمی فهمن

کتاب: بعضی ها هیچ وقت نمی فهمن!


اثر: کورت توخولسکی


ترجمه: دکتر محمد حسین عضدانلو


درباره کتاب:"بعضی ها هیچ وقت نمی فهمن" کتاب نود و دوصفحه ایه، نوشته ی "کورت توخولسکی" با ترجمه "محمد حسین عضدانلو". کتابی که شاید بشه اون رو نوشتههایی با زمینه ی طنز در باره ی مسائل اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و .... دونست. مجموعه ای پرمایه که با وجود حجم کم نمی شه اون را یه باره خوند و کنار گذاشت. نویسنده در کتاب به ظاهر کوچیک اش خیلی چیزها رو زیر سوال می بره یا نگاه آدم رو نسبت به اون ها تیز می کنه؛ از جنگ گرفته تا مخالفت های رسمی و غیر رسمی با سقط جنین،رابطه با فامیل، اینکه چرا بعضی آدم ها نمی تونن پولدار بشن و حتا درباره ی سوپ خوردن و پنچر گیری لاستیکی کنار جاده و در همه ی این ها سرگشتگی آدم ها رو نشان می ده. او با لحن طنزش طوری درباره ی یه مسئله ی بغرنج، حرف می زنه که انگار یه بچه داره راجع به اسباب بازی هاش حرف می زنه.  


 

کورت توخولسکی به سال 1890 در خانواده ای یهودی در برلین به دنیا اومد. او از سال 1907در روزنامه ها مطالب طنز چاپ می کرد. در زمان هیتلر از آلمان فرار کرد و به سوئیس رفت. نازی ها کتاب های او رو سوزوندن و حتی تابعیت آلمانی او رو  نیز لغو کردن.بعد به سوئد رفت و مدت ها تنها بود و در 21دسامبر 1935 در آپارتمانش خودکشی کرد.

 

وقتی این کتاب رو که در حول و حوش سال های 1930 نوشته شده می خوانی به این موضوع فکر می کنی که انگار تو این دنیا همیشه همه چیز در حال تکراره. چطور میشه جلوی این تکرار ها رو گرفت و قدمی به جلو بر داشت. ای کاش می دونستیم و می دونستند   ...

توخولسکی توی کارش هیچ راه کاری یا راه حلی را پیش روی آدم نمی ذاره، فقط از واقعیت هایی که حالا تبدیل به یک نکته ی تلخ یا طنز شدن حرف می زنه مثل وقتی که درباره ی آدمیزاد حرف می زنه...

 

اون معتقده که آدم ها وقتی مشکل دارن (مگه آدم بی مشکل هم پیدا میشه؟!) هر جای دنیا هم که برن، مشکلشون رو با خودشون می برن و فقط  با یک سری از آدم ها می تونن را بطه برقرار کنن:

"از اون ساعتی که بهت پودر نوزاد می زنن تا اون ساعتی که تو قبر کرایه ای می ذارنت، تمام وقایع عمرت فقط و فقط بین دویست نفر آدم می مونه."

 

درباره جنگ و آدمکشی (اون جنگ رو یه نوع آدمکشی می دونه، حالا هر  جنگی و  به هر دلیلی) هم حرف های زیادی برای گفتن داره و خودش میگه:

"تو زندگیم فقط یه آرزوی کوچولو دارم و اون اینه که یه بار چشامو باز کنم، ببینم زندونیای سیاسی آلمان و قاضیای اونا جاهاشون با هم عوض شده."

 

این آرزوی کوچولو حرف های زیادی برای آدم ها داره...

 

 

و اما گزیده هایی از این کتاب:  

 

آدمیزاد دو تا پا داره و دو تا اعتقاد: یکی برای وقتی که حالش روبراهه و یکی هم برای موقعی که حالش خرابه. اسم این دومی رو گذاشته دین.  

آدمیزاد وقتی حس می کنه کمرش دیگه شل شده، عالم و زاهد میشه. بعدشم از شیرینی لذات زندگی دنیوی چشم می پوشه. اسم این کار رو می ذاره درون نگری.

آدمیزاد دلش نمی خواد بمیره، چون نمی دونه بعد از مرگ چی به سرش می آد. اما برای خودش خیال می کنه که می دونه. با این حال بازم دلش نمی خواد بمیره. آخه می خواد همین زندگی رو یه کم دیگه هم ادامه بده. منظورش از یه کم، تا ابده. 

...

تو مدرسه سر ما رو کلاه گذاشتن و وقت و جوونی مون رو از مون گرفتن.  

هم کلاسی سابقم می گفت: - اگه آدم خودش تو خونه برای خودش کار نمی کرد و از تو خونه پدری درست و حسابی تربیت نمی شد... ! - . مث خود من که توی خونه درست و حسابی تربیت نشدم! خیلی بهش غبطه خوردممی گفت: - من هر چی رو که درباره تاریخ هنر ... تاریخ اقوام یا جغرافیای اروپا بلدم خودم تنهایی خوندم و یاد گرفتم - . وگرنه از کجا می خواست یاد بگیره ؟ از مدرسه؟

...

توی آلمان کاتولیکایی هستن که چاک دهنشونو جِر می دن از بس که می گن «کمونیست ها از مسکو دستور می گیرن». کسی نیست بگه خودتون از کجا دستور می گیرین؟ از رم! 

...

کتب راهنمای خوب، اون قدر کمه که نگو...حالا کتابایی داریم برای یادگیری رانندگی، برای پرورش زنبور عسل، برای کِشت جعفری... فقط در مورد بهترین راه برخورد آدم با هم نوعای خودشه که کتاب به درد بخور کمتر گیر می آد.  

... 

مرد مقدس مآبی هست که همه ی موجودای زنده رو دوست داره.این آقا ماهی گیری رو هم خیلی دوست داره. گاهی وقتا دم رودخونه چوب قلاب رو محکم تو دستش می گیره، به آب نیگا می کنه و مشغول دعا می شه و دعاهای پر سوز و گداز می کنه که هیچ کدوم از ماهی ها به دامش نیفتن...بعد باز به ماهی گیریش ادامه می ده!

شما بگین! م‍‍‍‍َثل ماهی گیر متدین مَثل خیلی از آدما نیست؟

...

یه عده از این «حق» برخوردارن که اجازه داشته باشن برای سرزمین آبا و اجدادی بمیرن. یه عده ی دیگه «اجازه دارن» برای یه حقوق بخور و نمیر کار کنن. اون وقت یه عده ی دیگه هستن که وظیفه ی ناگواری به عهده شونه: اونا مجبورن بیست و چهار کرسی شورای نظارت شرکت سهامی رو عهده دار شن!دانلود کتاب بعضی ها هیچ وقت نمیفهمن اثر کورت توخولسکی


بعضی ها هیچ وقت نمی فهمن.pdf


کتاب بعضی ها هیچ وقت نمی فهمن
کتاب صوتی از پاریز تا پاریس

کتاب صوتی از پاریز تا پاریس

دوستان عزیز مفتخریم که به استحضار برسانیم که زین پس هرچند هفته یکبار کتاب های صوتی را معرفی خواهیم کرد و در حد توان فایل صوتی آن را هم در اختیار شما عزیزان می گذاریم.کتاب: از پاریز تا پاریس


اثر: مرحوم دکتر باستانی پاریزی


درباره کتاب:

اين کتاب مملو از اطلاعات تاريخي، جغرافيايي، سياسي، مذهبي و... است.

از پاریز تا پاریس به قلم محمد ابراهیم باستانی پاریزی سفرنامه ایشان به کشورهای عراق، پاکستان، ترکیه، رومانی، فرانسه، انگلیس و کشورهای اروپایی است، که  با قلمی بی نظیر و گیرا همراه با حاشیه های جذاب یکی از شیرین‌ترین سفرنامه‌های صد سال اخیر ادبیات فارسی به شمار می‌رود.ورقی از کتاب:

سی چهل سال قبل که به پاریس رفتم، یک روز متوجه شدم که نامه ای از پاریز از آقای هدایت زاده برایم رسیده.
او در آن نوشته بود: «نور چشم من، حالا که در پاریس هستی، خواهش دارم یک روز بروی سر قبر ویکتور هوگو، و از جانبِ من سید اولاد پیغمبر، یک فاتحه بر مزار این آدم بخوانی.»

بالاخره پانتئون را پیدا کردم و رفتم و از پشت نرده ها، فاتحه معلم خود را خواندم. و در همان وقت با خود حساب کردم که نه نیروی ناپلئون، و نه قدرت دوگل، و نه میراژهای دوهزار، هیچکدام آن توانایی را نداشته‌اند- که مثل این مشت استخوان ویکتور هوگو، از طریق «بینوایان»، فرهنگ فرانسه را به زوایای روستاهای ممالک دنیا، از جمله ایران، خصوصا کرمان و بالاخص پاریز برسانند...دانلود فایل صوتی کتاب از پاریز تا پاریس اثر دکتر باستانی پاریزی

Az Pariz Ta Paris - 01.mp3

Az Pariz Ta Paris - 02.mp3

Az Pariz Ta Paris - 03.mp3

Az Pariz Ta Paris - 04.mp3

Az Pariz Ta Paris - 05.mp3

Az Pariz Ta Paris - 06.mp3

Az Pariz Ta Paris - 07.mp3

Az Pariz Ta Paris - 08.mp3

Az Pariz Ta Paris - 09.mp3

Az Pariz Ta Paris - 10.mp3

Az Pariz Ta Paris - 11.mp3

Az Pariz Ta Paris - 12.mp3

Az Pariz Ta Paris - 13.mp3

Az Pariz Ta Paris - 14.mp3

Az Pariz Ta Paris - 15.mp3

Az Pariz Ta Paris - 16.mp3

Az Pariz Ta Paris - 17.mp3

Az Pariz Ta Paris - 18.mp3

کتاب من پیش از تو

کتاب: من پیش از تو


اثر: جوجو مویس


ترجمه: مریم مفتاحی


درباره کتاب:


من پیش از تو (به انگلیسی: Me Before You) یک رمان عاشقانه نوشته جوجو مویس است. این کتاب نخستین بار در ۵ ژانویه ۲۰۱۲ در بریتانیا چاپ شد. ادامه‌ای بر این کتاب با نام پس از تو نوشته شد که از طریق کتاب‌های پاملا دورمن در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۵ منتشر شد. رمان من پیش از تو نوشته جوجو مویز در ایران با ترجمه مریم مفتاحی در نشر آموت منتشر شده است.


بریده ای از کتاب:


لوییزا کلارک ۲۶ ساله با خانواده‌اش زندگی می‌کند. او جاه طلب نیست و صلاحیت‌های کمی دارد و مدام از خواهر کوچک‌ترش، ترینا، کم می‌آورد. لوییزا که در تامین خانواده کمک می‌کند، شغلش را در یک کافه محلی از دست می‌دهد. بعد از چندین تلاش بی‌نتیجه، بالاخره یک موقعیت استخدامی خاص گیر می‌آورد: کمک برای مراقبت از ویل ترینر، یک مرد جوان موفق و ثروتمند که دو سال پیش در اثر سانحه موتورسیکلت فلج شده است. مادر ویل، کامیلا، لوییزای بی‌تجربه را استخدام می‌کند تا به زندگی ویل طراوت ببخشد. در این بین لوییزا با نیتن (پرستار مسائل پزشکی ویل) و استیون، پدر ویل، نیز ملاقات می‌کند.

در ابتدا بخاطر اوقات تلخی و رنجش ویل، رابطه او و لوییزا سخت است. وقتی دوست دختر سابقش، آلیسا با بهترین دوستش، روپرت ازدواج می‌کند اوضاع بدتر می‌شود. کم‌کم با مراقبت‌های لوییزا، ویل روشن فکرتر می‌شود. لوییزا متوجه مچ‌های زخمی ویل می‌شود و بعداً می‌فهمد وقتی کامیلا درخواست او مبنی بر مرگ آسان از طریق دیگنیتاس را رد کرده، اقدام به خودکشی کرده است. بعد از این ماجرا قرار شده ویل ۶ ماه زندگی کند و بعد درباره مرگ آسان تصمیم بگیرند.

لوییزا همراه با ترینا تصمیم می‌گیرد کاری کند این فکر از سر ویل خارج شود. طی چند هفته بعد، ویل آرام‌تر می‌شود و اجازه می‌دهد لوییزا صورت و موهایش را اصلاح کند. آن‌ها مدام باهم بیرون می‌روند و به هم نزدیک می‌شوند.

درنهایت بخاطر این رابطه، پاتریک، دوست پسر لوییزا، همه چیز را تمام می‌کند. در همین زمان، پدر لوییزا شغلش را از دست می‌دهد و مسائل مالی بیشتر پیش می‌آید. خوشبختانه آقای ترینر به آقای کلارک یک موقعیت شغلی اعطا می‌کند. لوییزا همراه با ویل به عروسی آلیسا و روپرت رفته و باهم می‌رقصند.

قرار می‌شود این دو باهم به تعطیلات بروند اما پیش از آن، ویل دچار ذات الریه مرگباری می‌شود. بنابراین برنامه‌ها عوض شده و باهم به جزیره موریس می‌روند. شب قبل از برگشت به خانه، لوییزا عشقش را به ویل اظهار می‌کند اما ویل می‌گوید با اینکه اوقات خاصی را باهم داشتند، اما نمی‌تواند زندگی در ویلچر را تحمل کند.

شب پرواز ویل به سوییس برای پایان دادن به زندگیش، لوییزا برای آخرین بار با او ملاقات می‌کند. آن‌ها قبول دارند که ۶ ماه اخیر بهترین اوقات زندگیشان بوده است. ویل اندکی بعد در کلینیک می‌میرد و طبق وصیت ثروت زیادی را برای لوییزا بجای می‌گذارد. با این پول او می‌تواند تحصیلاتش را ادامه دهد و بطور کامل زندگی را تجربه کند. رمان اینطور پایان می‌یابد که لوییزا در کافه‌ای در پاریس است و آخرین نامه ویل را می‌خواند.

کتاب من پیش از تو
کتاب وداع با اسلحه

کتاب وداع با اسلحه

کتاب: وداع با اسلحه


اثر: ارنست همینگوی


ترجمه: نجف دریابندری


درباره کتاب:

وداع با اسلحه (به انگلیسی: A Farewell to Arms) رمانی نوشته ارنست همینگوی (۱۸۹۹-۱۹۶۱)، نویسنده آمریکایی و برنده جایزه نوبل ادبیات است که در سال ۱۹۲۹ منتشر شد. داستان آن درباره جوانی آمریکایی با نام فردریک هنری (Frederic Henry) است که با درجه ستوان در جنگ جهانی اول در بخش آمبولانس‌ها در ارتش ایتالیا خدمت می‌کند. عنوان آن از شعری گرفته شده که جرج پیل در سده ۱۶ میلادی سروده‌است.


این کتاب بر پایه تجربیات واقعی همینگوی در ارتش ایتالیا در جنگ جهانی اول نوشته شده‌است. الهام‌بخش شخصیت کاترین بارکلی، پرستاری با نام اگنس ون کوروسکی بوده‌است که در بیمارستان صلیب سرخ آمریکا در شهر میلان از همینگوی زخمی مراقبت کرده‌است. همینگوی عاشق ون کوروسکی بوده و قرار بوده با یکدیگر ازدواج کنند که به دلایلی نامشخص این اتفاق نمی‌افتد. کیتی کانل، خبرنگار مُد اهل پاریس نیز الهام‌بخش شخصیت هلن فرگوسن (Helen Ferguson) بوده‌است. کشیش داستان نیز کشیشی واقعی و ناشناخته با نام Don Giuseppe Bianchi بوده که کشیش هنگ‌های ۶۹اُم و ۷۰اُم بریگاد آنکونا بوده‌است. شخصیت اصلی رینالدی (Rinaldi) که در کتاب، دوست ستوان هنری است شناخته شده نیست ولی در داستان در زمان ما اثر دیگری از همینگوی نیز حضور دارد.


این کتاب توسط نجف دریابندری به فارسی برگردانده و توسط انتشارات نیلوفر چاپ شده است. این ترجمه جزو ترجمه‌های اولیه دریابندری بوده‌است و وی در چاپ‌های بعدی ترجمه را مورد بازبینی قرار داد.


دانلود کتاب وداع با اسلحه - ارنست همینگوی.pdf

کتاب صد ساعت با فیدل

کتاب: صد ساعت با فیدل (زندگی و خاطرات فیدل کاسترو)


اثر: ایگناسیو رامونت


مترجم: کیومرث پارسای


درباره کتاب:

""فیدل كاسترو" در 13 اوت 1926 به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران كودكی و نوجوانی، به تحصیل حقوق در دانشگاه پرداخت. وی فعالیت‌های سیاسی خود را از دوران دانشجویی شروع كرد و دو سال را نیز ـ 1655 و 1652 ـ در زندان به سر برد. او در 12 ژوئن 1955 توسط "جنبش 26 ژوئیه" برای تعیین هدف و مسیر به رهبری برگزیده شد ولی در كم‌تر از یك ماه به مكزیك تبعید شد. كاسترو در سال 1956 به همراه چه‌گوارا و 79 تن دیگر به كوبا رفت و مبارزاتی را علیه باتیستا شروع كرد. او سخنرانی معروف و تاریخی خود را در ژانویه 1959 ایراد كرد و پس از آن به عنوان رهبر كوبا مشغول به فعالیت شد. او پالایشگاه‌های نفت، مراكز تولید نیشكر و شركت‌های تولید برق در كوبا را ملی اعلام كرد و به رغم تمامی تحریم‌های دولت آمریكا، فعالیت‌های خود را ادامه داد. كتاب حاضر حاوی 5 مصاحبه فیدل كاسترو و نیز خاطرات و زندگی‌نامه او است. وی در مصاحبه‌ها به برخی از رخدادهای تاریخ جهان اشاره كرده است." وی در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶ در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

این کتاب از آن جهت که به صورت پرسش و پاسخ، تنظیم شده و فرمانده فیدل جوابهای خود را شخصا ویراستاری کرده است، بسیار جالب توجه است. یک بار فیدل در یکی از گفتگوهای خود، این حادثه فاجعه آمیز را تعریف کرد و گفت: «وقتی که من در شب ٢۷ ماه ژوئیه به سختی بیمار شدم، تصور می کردم به آخر خط رسیده ام و در همان هنگام که پزشکان برای نجات زندگی من تلاش می کردند، رئیس دفتر شورای دولتی به درخواست من، متنی را قرائت می کرد و من اصلاحات لازم را به وی گوشزد می کردم».


بریده ای از کتاب:

- در حال حاضر، چه مسائلی بعنوان رهبر دولت، شما را نگران می کند؟ 

- امروز ما توجه خود را به مبارزه با تروریسم و مبارزه با جاسوسی متمرکز نموده ایم. ما برای آزادی پنج نفر قهرمان ملی کشورمان که در اسارت ایالات متحده آمریکا بسر می برند، مبارزه می کنیم. در امور داخلی، برعلیه هر گونه مظاهر فساد بمبارزه برخاسته ایم، کارزار باز هم جدی تری در راه دستیابی به منابع انرژی مقرون به صرفه تر و نوسازی کامل سیستم تولید انرژی کشور را آغاز کرده ایم و آن، یک انقلاب واقعی در امر تأمین انرژی است. همچنین، در راه ارتقاء باز هم بیشتر کیفیت و بازدهی سیستم آموزشی و تأمین بهداشت و سلامتی مردم کشور فعالیت می کنیم. ما برای توسعه و تقویت برنامه های انترناسیونالیستی دولت، از قبیل حضور هزاران پزشک و کارکنان بخش پزشکی کوبا در نقاط مختلف جهان، مثلا، در پاکستان که زمین لرزه قربانی  بسیار زیادی از میان انسانها گرفت و ویرانهای بزرگی ببار آورد و یا به در «عملیات شگفت انگیز» که در جریان آن نتایج خارق العاده ای بدست آوردیم، نیروی بزرگی صرف کرده و توجه زیادی معطوف داشته ایم. کشور ما بحران اقتصادی جهان را با نگرانی تعقیب می کند و ضمن نگرانی از مشکلات تأمین نفت، در جستجوی راههای ممکن برای مقابله با جنگ اقتصادی و سیاسی می باشد. کشور ما، توجه خود را به جدال در ژنو، کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد، متمرکز نموده است که در آنجاها، همانطور که همه می دانند، هر سال بیش از سال پیش، نمایشنامه های سراسر دروغ و افترا برعلیه ما به اجرا گذاشته می شود. آنها به مردم نمی گویند، که  ٨۰ درصد مصوبات این کمیسیون برای رعایت حقوق بشر، بر اساس پیشنهادات کوبا بوده است.

کتاب صد ساعت با فیدل
کتاب بچه های پابرهنه

کتاب بچه های پابرهنه

کتاب: بچه های پابرهنه


اثر: تقی کاغذچی


بریده ای از کتاب:

آب بالا آمده بود و همه جور خرت و پرت و آت و آشغالهای گندیده را در آغوش گل آلودش با خود میبرد. باد سردی شلاق کش میوزید و با تازیانه ای سرما صورت آمدم ها را کبود میکرد. صدای تازیانه باد بود و سوز و سرما. زمین از باران دیشب پر از گل و لای بود و آب باران توی چاله چوله های آن یه زده بود. روی پل تاکسی بار ها پشت هم صف کشیده بودند و راننده هایشان در انتظار بار، توی سرما این پا و آن پا میکردند. میدان صاحب الامر همهمه ای داشت که در باد گم میشد....


دانلود کتاب بچه های پا برهنه - کاغذ چی.pdf

کتاب جزء از کل

کتاب: جزء از کل


اثر: استیو تولتز

ترجمه: پیمان خاکسار


درباره کتاب:

«جزء از كل» قرائت مدرنی است از هابیل و قابیل - مارتین و تری- با این تفاوت كه تشخیص اینكه كدام‌شان هابیل و كدام‌شان قابیل است مشكل است و همین‌طور بازخوانی تازه‌ای از الگوی پدركشی و پسركشی - مارتین و جسپر- و البته یك جنایت و مكافات امروزی.

«جزء از كل» نخستین رمان استیو تولتز نویسنده استرالیایی است كه به خاطر نوشتن این اثر نامزد دریافت جایزه بوكر شده و خیلی سریع كتابش جایگاهی مهم در تاریخ ادبیات استرالیا پیدا كرده است. نوشتن از كلیت كتاب سخت است و چون نام آن فقط می‌توان به برخی از جزییاتش اشاره كرد. پاراگراف اول كتاب در حكم ورودیه‌ای به دنیای اثر است با ارایه لحن طنز و فلسفیدن و اشاره به اتفاقاتی كه در ادامه رخ می‌دهند نمونه‌ای مثال‌زدنی است كه به پاراگراف اول رمان بیگانه آلبر كامو - از بهترین شروع‌های تاریخ ادبیات- پهلو می‌زند: «هیچ‌وقت نمی‌شنوید ورزشكاری در حادثه‌ای فجیع حس بویایی‌اش را از دست بدهد. اگر كائنات تصمیم بگیرد درسی دردناك به ما انسان‌ها بدهد، كه البته این درس هم به هیچ درد زندگی آینده مان نخورد، مثل روز روشن است كه ورزشكار باید پایش را از دست بدهد، فیلسوف عقلش، نقاش چشمش، آهنگساز گوشش و آشپز زبانش. درس من؟ من آزادی‌ام را از دست دادم...».

داستانی كه برای نوشتنش از دست‌نوشته‌های پدر و نقل شفاهی او استفاده می‌كند و به اثر شكل داستان در داستان می‌دهد و از سوی دیگر با اشاره به چگونگی ساخت آن از مولفه‌های فراداستان نیز بهره می‌برد.

از ویژگی‌های بارز اثر، طنز سیاه و درخشانی است كه در سرتاسر اثر گسترده می‌شود و نمود آن را در عبارات و جمله‌ها و دیالوگ‌ها و نوع زیست و تفكر آدم‌ها و دیدگاه شان نسبت به هستی می‌توان یافت.


(این کتاب از جمله کتاب های جدید الانتشار است که پیشنهاد میکنیم آن را تهیه و مطالعه نمایید.)


مهرتان ماندگار

http://telegram.me/mandegarmehr

کتاب جزء از کل
کتاب گیله مرد

کتاب گیله مرد

کتاب: گیله مرد


اثر: بزرگ علوی


درباره کتاب:


بزرگ علوي در نخستين داستانهايش در مجموعه ي «چمدان» که رنگي از رمانتيسم داشت، سخت تحت تأثير صادق هدايت بود اما بعد با نوشتن رمان «چشمهايش» و برخي داستان هاي کوتاه خود در مجموعه ي «نامه ها» همچون «گيله مرد» که از زمره ي بهترين داستانهاي کوتاه امروز ماست، به فضاي رئاليستي خود دست يافت و در حقيقت اين اثر و برخي آثار ديگر او بود که فضاهاي روستا و زندان را در داستان نويسي ماپايه گذارد.

خلاصه ي داستان گيله مرد
اين داستان، شرح ماجراي سه مرد است، گيله مرد و دو محافظ او که وي را به فومن مي برند و در حقيقت داستان در همين حرکت و اقامت در قهوه خانه نزديک مقصد به تدريج باز مي شود. دو مأمور تفنگ به دست در ميان غرش باد و باران، گيله مرد را- که يک دهقان شورشي است- به فومن مي برند تا تحويل پاسگاه دهند.

گيله مرد در طول راه در فکر رهايي و فرار است. محمد ولي (مأمور اول) با توهين و رجز خواني به دنبال گيله مرد حرکت مي کند. مأمور دوم، بلوچ ساده اي است که پيشاپيش گيله مرد راه مي رود و او هم در فکر فرار از اين نوع زندگي است....دانلود کتاب گیله مرد اثر بزرگ علوی


گیله مرد - بزرگ علوی.pdf


کتاب بوف کور

کتاب: بوف کور


اثر: صادق هدایت


درباره کتاب:

بوف کور شناخته‌شده‌ترین اثر صادق هدایت نویسنده معاصر ایرانی، رمانی کوتاه و از شاهکارهای ادبیات ایران در سدهٔ ۲۰ میلادی است. این رمان به سبک فراواقع نوشته شده و تک‌گویی یک راوی است که دچار توهم و پندارهای روانی است. کتاب بوف کور تاکنون از فارسی به چندین زبان از جمله انگلیسی و فرانسه ترجمه شده است.


دانلود کتاب بوف کور اثر صادق هدایت

بوف کور.pdf


کتاب بوف کور
کتاب صحیفه سجادیه

کتاب صحیفه سجادیه

کتاب: صحیفه سجادیه


اثر: حضرت علی بن الحسین، زین العابدین (ع)


درباره کتاب:

« صحیفه کامله سجادیه » اثر جاودانه حضرت زین العابدین علیه السلام، یکی از جامع‌ترین و ارزنده‌ترین منابع فرهنگی ناب اسلامی است که در میان آثار به‌جا مانده از این امام از همه مهمتر است.
این کتاب شریف که دومین کتابی است که در صدر اسلام تدوین شده است.
از جهت اهمیت پس از قرآن و نهج البلاغه قرار دارد و « اخت القران » (خواهر قرآن) ، « زبور آل محمد » و « انجیل اهل بیت » لقب گرفته است.

انتساب صحیفه سجادیه به حضرت زین العابدین علیه السلام مورد قبول تمام علمای اسلام از همه‌ی فرقه‌هاست و هیچکس در این باره تردیدی ندارد. بسیاری از علما این مجموعه ارزشمند را از جمله متواترات دانسته‌اند که کمترین نیازی به بررسی صحت و سقم سند آن نیست.

با توجه به جایگاه والای صحیفه سجادیه، این « زبور آل محمد » که به «اخت القرآن» (خواهر قرآن) هم ملقب شده است، و انبوه حقایق و معارفی که در آن موجود است، سال‌های زیادی است که علمای بزرگ و اندیشمندان فرهیخته شرح و تفسیر‌های متعددی بر آن نوشته‌اند که تعدادشان از شصت تجاوز می‌کند.


دانلود کتاب صحیفه سجادیه اثر امام سجاد (ع)


صحیفه سجادیه.pdf

کتاب عبرت های عاشورا


کتاب: عبرت های عاشورا


اثر: علی اصغر الهامی نیا


درباره کتاب:


عبرت آموزی در قرآن و روایات، داستان سرایی هدف دار، واژه عبرت و اعتبار در قرآن، عبرت آموزی در کلام پیامبر و امامان، ارتجاع، عوامل زمینه ساز حادثه عاشورا و بیانات مقام معظم رهبری در نماز جمعه از جمله سرفصل های این کتاب الکترونیک است.
تحلیل صواب از حادثه عاشورا و مطالعه عوامل و زمینه‏ هاى پیدایى آن، مى ‏تواند چراغى فرا روى نسل امروز باشد و عبرت‏هایى را پیش روى آیندگان قرار دهد. «پیام‏هاى عاشورا» سلسله مباحثى است در تحلیل حادثه عاشورا، که دست‏مایه آن چند سخنرانى مقام معظم رهبرى«مدظله» در سال‏هاى اخیر درباره نقش خواصّ در حادثه عاشورا است. کتاب اوّل آن با عنوان «عبرت‏ هاى عاشورا» به تحلیل واقع‏بینانه از تجربه عاشورا پرداخته و نقش برخى از عوامل زمینه‏ ساز آن حادثه جانسوز را تبیین مى‏ کند، از جمله این عوامل است(ع) کنارگذاردن وصایاى پیامبراکرم(ص)، رنگ باختن معنویت پس از پیامبر(ص) و افول غیرت دینى.
دانلود کتاب عبرت های عاشورا.pdf اثر علی اضر الهامی نیاکتاب عبرت های عاشورا
کتاب یاران شیدای حسین بن علی (ع)

کتاب یاران شیدای حسین بن علی (ع)

كتاب : ياران شيداي حسين بن علی (ع)


اثر: استاد مرتضی آقا تهرانیدرباره کتاب:


این کتاب تلاشی است در بیان حالات و روحیات یاران امام حسین (ع). در این کتاب از اسناد دست اول بهره گرفته شده  است و مباحث بیشتر به صورت تاریخی بیان شده و نام یاران امام حسین بر اساس زمان شهادتشان رتبه  بندی شده  است.


نویسنده به دلیل اینکه در نوشته  ها کمتر عبرت  آموزی دیده می شود، در هر قسمت، بخشی را مزین به عبرتها کرده است؛ همچنین برای پرهیز از تکرار ملال  آور، گاه تلفیقی از چند خبر را در خبری آورده است اما هیچگاه خبری، بی  سند نیامده است تا برای اهل مطالعه امکان مراجعه به متن اصلی وجود داشته باشد.


کتاب از عبارات عربی خالی است مگر عباراتی که مهم بوده و یا انتسابی به معصومین علیهم السلام داشته است؛ همچنین در ترجمه  ی عبارات عربی تلاش شده تا ترجمه  ها به متن نزدیک و گویا باشد؛ اعراب گذاری  ها نیز در حد امکان انجام شده  است.


پیش از این کتاب، درباره یاران امام حسین در خلال مقاتل و تواریخ سخن گفته شده  است مانند کتاب ابصار العین، فرسان  الهیجاء و مقتل  الحسین اما در این کتاب تلاش شده تا حد امکان تقدیم و تاخیر یاران بر حسب تقدیم و تاخیر شهادت گردآوری و به تحلیل جزیی و معرفی بیشتر یاران پرداخته شود تا در سرمشق  گیری تاثیر بیشتری داشته باشد.


انسان نیازمند شناخت الگوهای راه یافته است و یاران امام حسین (ع) از برترین الگوهای تاریخ حماسه و ایثارند؛ از همین رو امام (ع) می فرمایند: من یارانی با وفاتر و بهتر از اصحاب خود نمی شناسم و اهل بیتی نیکوکارتر و وابسته تر از اهل بیت خویش سراغ ندارم....


دوران ما مانند روزگار امام حسین (ع) است که یارانی همچون یاران او برای مهدی فاطمه (س) لازم است؛ از این رو برای دست یافتن به آرزوی یاری آن حضرت باید حماسه کربلا و یاران امام را شناخت.


حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضی آقاتهرانی با درک این نیاز اساسی، کتاب یاران شیدای حسین بن علی (ع) را به رشته تحریر درآورده است. ایشان در مقدمه این کتاب دربارة خصوصیات این کتاب چنین می نویسید: در این نوشتار از اسناد دست اول به حد وسع بهره گرفته شده، رتبه بندی شهدا براساس زمان شهادت انجام شده، تا حد امکان از آوردن عبارات عربی پرهیز شده و تلاش شده ترجمه ها به متن نزدیک و گویا باشد. این کتاب شامل کلیات، بررسی حرکت امام حسین (ع) از مدینه به کربلا، سفیران امام ﴿زمینه سازان قیام﴾، اصحاب و یاران امام (ع) که این بخش شامل هفده مرحله است، شهادت یاران پس از امام (ع)و زنده کنندگان خون شهدای کربلا می باشد.دانلود یاران_شیدای_حسین_بن_علی_علیهما_السل.pdf

کتاب قیام امام حسین (ع)

کتاب: قیام امام حسین (ع)


اثر: دکتر سید جعفر شهیدی


درباره کتاب:
«پس از پنجاه سال»،‌ نَه روایت زندگی حسین (ع)، بلکه تحلیل و علت شناسی عاشوراست که به قلم توانمند و شیوای سید جعفر شهیدی در سال 1330 نگاشته شده است.

کتاب پس از پنجاه سال، پژوهش تازه پیرامون قیام امام حسین (ع) از جمله کتاب‌های مطرح درتحلیل واقعه عاشورا است که به رخدادی که در سال 61 هجری و درست پنجاه سال پس از وفات پیامبر در سال 11 هجری اتفاق افتاد، می‌پردازد.

دکتر شهیدی تحقیق و نگارش این کتاب را در سال 1330 انجام داده و کتاب را در سال 1357 با قلمی شیوا، متقن و مستند به منابع اصیل تاریخی مستند ساخت و تاکنون بیش ازسی ­و­ دو بار به چاپ رسیده است و هنوز پس از انتشار دهها هزار نسخه از رونق باز نایستاده است هر چند بیان حقایق تاریخی بخش عمده کتاب را تشکیل می‌دهد اما نوع مواجهه دکتر شهیدی با تاریخ در تحلیل حادثه عاشورا نو و بدیع است.


دانلود کتاب  قیام امام حسین علیه السلام.pdf اثر دکتر سید جعفر شهیدی

کتاب قیام امام حسین (ع)
کتاب حاجی آقا

کتاب حاجی آقا

کتاب: حاجی آقا


اثر: صادق هدایت


درباره کتاب:

حاجی آقا نام داستانی از صادق هدایت است. این داستان در زمان جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد و محوریت آن بر شخصی به نام حاجی آقا، یکی از بازاریان تهران است. نحو بیان داستان از دیدگاه سوم شخص است. هدایت در داستان حاجی آقا, به توصیف زندگی یک شخصیت تیپیک در قالبی نمایشی می‌پردازد. حاجی 'ابوتراب', نماینده طبقه‌ای است که با وجود ضعف و بیماری و افتادن در سراشیب زوال, همچنان بر مسند قدرت است و می‌کوشد دیکتاتوری سیاه رضا شاه را تجدید و تحکیم کند... پس از وقایع شهریور 1320 و سقوط رضاشاه, حاجی نیز چون بسیاری از همگنانش از تهران می‌گریزد؛ اما به زودی اوضاع عادی می‌شود و ....


دانلود کتاب حاجی آقا - صادق هدایت.pdf

کتاب پینوکیو آدمک چوبی

کتاب: پینوکیو آدمک چوبی


اثر: کارلو کلودی

برگردان: صادق چوبک


درباره کتاب:

"آنتونیو"ی نجار خوشحال است چون تکه چوبی پیدا کرده است و می تواند یک پایه ی میز چوبی از آن بسازد، اما با اولین تیشه بر چوب، انگار صدای نازکی می گوید: "یک خرده آهسته تر بزن." با هر تیشه صدای ناله از چوب بلند می شود و آنتونیو کار را ناتمام می گذارد. آنتونیو چوب را به دوستش "ژپتو" می دهد تا با آن آدمکی چوبی برای خیمه شب بازی بسازد و با آن نان در بیاورد.

ژپتو در حال ساخت آدمک است، اما هر عضو آن را که می سازد رویداد عجیبی پیش می آید. دماغ آدمک بزرگ می شود. دهانش با شکلک در آوردن ساخته می شود و دست و پا و شانه و گردنش مرتب می رقصند و ادا در می آورند. خلاصه ژپتو آدمک را تمام می کند و نامش را " پینوکیو" می گذارد و تصمیم می گیرد او را به مدرسه بفرستد. روزی که ژپتو در خانه نیست، پینوکیو تصمیم می گیرد از خانه او فرار کند و به سفر برود…

پینوکیو یک کتاب اخلاقی – تربیتی است اما نه از آن گونه کتاب های خشک اخلاقی که کودکان را خسته می کند، بلکه با زبان داستان به زیبایی به انسان دوستی، همدردی با مردم و صلح می پردازد و کینه، انتقام، ظلم و دروغ را از صفات نا پسندیده می انگارد. سفر پینوکیو سیری است معنوی همراه با مجازات و پاداشها. در این سفر او وسوسه ها و مجازات آن ها را  تجربه می کند. این داستان معانی، احساسات و نکات بسیاری را بیان می کند و همانند بهترین های ادبیات کودکان، هم داستانی فانتزی و سرگرم کننده برای کودکان است و هم اثری است دارای ژرف ساخت با نکاتی ظریف که تنها برای خوانندگان بزرگسال فرهیخته قابل دریافت است.

والت دیسنی" از روی این شاهکار کارلو کلودی فیلمی ساخته که خود شاهکار جداگانه ای است. در ایتالیا آن را به عنوان کتاب درسی تدریس می کرده اند. کتاب در ۱۸۸۱ میلادی به شکل پاورقی در روزنامه های کودکان ایتالیا به چاپ رسید و با استقبال کم نظیر کودکان روبه رو شد. "پینوکیو" بارها به صورت خیمه شب بازی اجرا شده است.


آدمک چوبی.pdf

کتاب پینوکیو آدمک چوبی
کتاب دو قرن سکوت

کتاب دو قرن سکوت

کتاب: دو قرن سکوت


اثر: عبدالحسین زرین کوب


درباره کتاب: 

دو قرن سکوت کتابی نوشته عبدالحسین زرین کوب درباره سرگذشت ایران در دو سدهٔ نخست پس از سلطهٔ اعراب است. نام کتاب به خفقان و سکوت حاکم بر ایران در آن دو قرن اشاره دارد. «دو قرن سکوت»، تاریخ حوادث سیاسی و اجتماعی ایران است در دو قرن آغازین اسلام. آنچه در آن دو قرنی که از سقوط دولت ساسانی تا روی کار آمدن دودمان طاهریان (نخستین دودمان ایرانی پس از اسلام) بر ایران گذشت.


دانلود کتاب دو قرن سکوت - عبدالحسین زرین کوب.pdf

کتاب یکی بود یکی نبود

کتاب: یکی بود یکی نبود


اثر: سید محمدعلی جمالزاده


درباره این کتاب:

یکی بود و یکی نبود مجموعه‌ای متشکل از یک دیباچه٬ شش داستان کوتاه و مجموعه‌ای از کلمات عوامانه‌ی فارسی نوشته‌ی سید محمدعلی جمالزاده‌ است که در سال ۱۳۰۰ منتشر شده‌است. این کتاب را آغازگر ادبیات واقع‌گرای فارسی و داستان‌کوتاه‌نویسی در ایران دانسته‌اند. «محمدعلی جمالزاده (۱۲۷۱-۱۳۷۶) نخستین نویسنده‌ی ایرانی است که با قصد و نیت آگاهانه صناعت داستان‌نویسی اروپایی را به کار گرفت.» مقدمه‌ای که او برای این کتاب نوشته به جهت نشان دادن اهداف کلی و اندیشه‌ی نویسنده بسیار بااهمیت است. او در این مقدمه ابتدا به استبداد ادبی در ایران اشاره می‌کند.


یکی_بود_یکی_نبود_سیدمحمد_علی_جمالزاده.pdf

کتاب یکی بود یکی نبود
کتاب خسی در میقات

کتاب خسی در میقات

کتاب: خسی در میقات


اثر: جلال آل احمد


درباره این کتاب:

خسی در میقات یکی از معروفترین سفرنامه های معاصر حج است که جلال آل احمد در سال 1343 و در سن 41 سالگی طی سفر حج نوشته است.

شاید اولین ویژگی "خسی در میقات" که به ذهن می رسد، موقعیت ویژه ای است که نویسنده در آن پا به چنین سفری گذاشته و به موجب آن این سفر می تواند فصل تازه ای از حیات نویسنده محسوب شود.
به عبارت دیگر این سفر برای آل احمد یک سفر معمولی نیست. آل احمدی که به این سفر می رود، همانست که روزی پیوستن به حزب توده را تجربه کرده؛ آل احمدی که گریز از خانوادۀ مذهبی خود را و بی نمازی را و انتشار کتاب در اعتراض به سنت های دینی را تجربه کرده است.

سفرنامه از فرودگاه جدّه آغاز می شود، محل آشنایی اولیۀ مسافران با یکدیگر. مسافرانی که از دهاتی ها و پیرزن ها تا نخبه هایی مثل جلال، همه به یک رنگ در آمده اند. دردسر ها و سختی ها و کمبود امکانات در سفر، برای همه یکسان است.

توصیفات دقیق و جملات کوتاه و برنده جلال و حس و حال و گاهی تحلیلهایی که در طول سفرنامه نوشته از ویژگیهای خاص خسی در میقات است.


خسی در میقات.pdfنهج البلاغه ترجمه دکتر سید جعفر شهیدی

کتاب: نهج ابلاغه

اثر: سيد شريف ابو الحسن محمد رضى

ترجمه: استاد دكتر سيد جعفر شهيدىتوضيح ناشر

شك نيست كه ترجمه فنى است ظريف و دقيق و دشوار، و اين معنى در مورد كتابى كه آن را «فروتر از كلام خدا و فراتر از سخن بشر» گفته‌اند بمراتب صدق بيشترى دارد، كتابى كه گردآورندۀ خبير و بصير آن، سيد شريف ابو الحسن محمد رضى، در بارۀ آن گويد: «سخنان برگزيدۀ سرور ما، امير مؤمنان، سر چشمه و آبشخور فصاحت و منشأ و خاستگاه بلاغت است و اصول و قوانين سخن و سخنورى از آن اقتباس شده و روش آن سرمشق هر خطيب اديب و سخنور اريبى گشته و با اين همه كس در فراخناى بلاغت و پهنۀ رسايى به گرد آن نرسيده است، زيرا اين كلام نمونه‌اى از علم الهى است و بوى سخن پيامبر گرامى صلى اللّه عليه و آله از آن به مشام جان مى‌رسد» ، يا به تعبير پيراسته و مسجع مترجم فاضل، استاد دكتر سيد جعفر شهيدى، «كتابى كه طراز فصاحت است و پيرايه بلاغت، عربيت را بها فزايد و دين و دنيا را به كار آيد، كه بلاغتى چنان نه در گفتارى فراهم آمده است، و نه يكجا در كتابى هم. . . فصاحت خود را به كلام حضرتش آرايد تا به جمال رسد و بلاغت در كنار او زايد و به كمال رسد.»


دانلود کتاب نهج البلاغه ترجمه دکتر سید جعفر شهیدی

کتاب پرندگان می روند در پرو می میرند

کتاب پرندگان می روند در پرو می میرند


اثر: رومن گاری 

ترجمه: ابوالحسن نجفی


 مجموعه کتاب رمان پرندگان می روند در پرو می میرند نوشته رومن گاری از تاثیرگذارترین اثرهای اوست که سال ۱۹۶۸ از روی آن فیلمی ساخته شد. داستان ماجرای پرندگانی است که از جزایر «گوانو» به سمت ساحلی در صدکیلومتری «لیما» حرکت می کنند تا به هر زحمتی شده به آن جا برسند و بمیرند. این کتاب مجموعه پنج داستان کوتاه است شامل «پرندگان می روند در پرو می میرند»، «بشردوست»، «ملالی نیست جز دوری شما»، «همشهری کبوتر» و «کهن ترین داستان جهان» که اولین بار سال ۱۳۵۲ «ابوالحسن نجفی» آن را به فارسی برگرداند و پس از چاپ سومش در سال ۱۳۵۷ اجازه چاپ مجدد نگرفت. .


دانلود کتاب رمان پرندگان می روند در پرو می میرند نوشته رومن گاری


کتاب طب الرضا

کتاب: طب الرضا(ع)

نویسنده: جمعی از راویان


درباره کتاب:

رساله ذهبیه امام رضا ع مجموعه بیانات ارزشمند علمی و پزشکی امام است که در آن با شرح خواص اغذیه و اشربه، راهکارهای بهزیستی و بهداشت و سلامت را به انسان می‌آموزد و تکنیک‌های مقابله با بیماری‌ها و آسیب‌های روحی و روانی را مورد توجه و نقد و بررسی قرار می‌دهد. این رساله با اهمیت پزشکی، به درخواست مأمون خلیفه عباسی، توسط امام تقریر و تحریر شده است که امام، آن را بزرگوارانه ظاهراً خطاب به مأمون تقریر فرموده؛ اما در متن بیانات، افاضات جنبه‌ی خطاب عمومی داشته و از مفاد آن شمیم افادات همگانی به مشام می‌رسد، بخشی از آن رساله‌ی گرانمایه به بحث درباره‌ی اهمیت حیاتی حجامت و فصد(شکافتن رگ بیمار) پرداخته و این راهکار حیات‌بخش را درمانگر بسیاری از بیماری‌های لاعلاج رقم زده است. اهمیت و تأثیر اعجاب‌آور این اثر گوهربار به قدری بود که مأمون را بر آن داشت تا دستور دهد آن را با آب طلا بنویسند.


دانلود کتاب طب الرضا (ع)

کتاب طب الرضا
کتاب بی بی یون اثر مرحوم حسین پناهی

کتاب بی بی یون اثر مرحوم حسین پناهی

کتاب بی بی یون

اثر: مرحوم حسین پناهی

من حسینم , پناهی ام
خودمو می بینم
خودمو می شنفم
تا هستم جهان ارثیه بابامه.
سلاماش و همه عشقاش و همه درداش , تنهائیاش
وقتی هم نبودم مال شما.
اگه دوست داری با من ببین , یا بذار باهات ببینم
با من بگو یا بذار باهات بگم
سلامامونو , عشقامونو , دردامونو , تنهائیامونو


دانلود کتاب بی بی یون اثر مرحوم حسین پناهی

کتاب پدر مادر ما متهمیم اثر دکتر علی شریعتی

کتاب پدر مادر ما متهمیم

اثر: دکتر علی شریعتی

کتاب پدر مادر ما متهمیم به تاریخ انتشار ۱۳۵۰ ازمجموعه سخنرانیهای دکتر علی شریعتی در حسینیه ارشاد است.
موضوع این کتاب بشارت و انذار است؛
دکتر شریعتی در این سخنرانی سعی دارد عمق فاجعه ی دین ستیزی را نشان دهد و البته ریشه ی آن را در سطحی نگری قشر متدین جامعه می داند.
او جامعه را به چند دسته تقسیم می کند جامعه ی سنتی متدیّن ، جامعه ی روشنفکر و جامعه ای که میان این دو سرگردان است. از نظر ایشان جامعه ی سنّتی متدیّن جامعه ای است که همه ی دغدغه ی آن انجام عبادات است و همین که همین ها را رعایت کند و اطرافیانش یز رعایت کنند خیالش جمع است.
و جامعه ی روشنفکر را در تقابل کامل با جامعه ی سنتی متدین می داند و اعتقاد دارد که این دو گروه تمام مدت با یکدیگر مشغول نزاعند بدون اینکه بدانند چه چیز را تکفیر می کنند... تمام ناله ی دکتر در این مجال از تعصبات کور و بی پایه و اساس است.

دانلود کتاب پدر مادر ما متهمیم اثر دکتر علی شریعتیکتاب پدر مادر ما متهمیم اثر دکتر علی شریعتی
کتاب الف اثر پائولوکوئلیو

کتاب الف اثر پائولوکوئلیو

کتاب الف

اثر: پائولوکوئلیو

پائولو کوئلیو، نویسنده معاصر برزیلی است که آثار او از پر‌فروش‌ترین کتاب‌های دنیا قرار گرفته است. وی پس از عمری سرگردانی در بحران‌های روحی و روانی، سرانجام تحت تأثیر عرفان‌ سرخ‌پوستی و فرقة رام، زندگی جدیدی را تجربه کرد. وی در نوشته‌های خود، که غالباً در قالب رمان عرضه شده‌اند، سعی نموده نوع تجربه جدید زندگی خود را به خوانندگان آثارش القاء کند.
بازخوانی رمان‌های وی و بررسی مبانی نظری شیوه زندگی مطرح شده از سوی وی، کاری دشوار ولی بایسته است. باید اعتراف کرد تکه‌گویی‌هایی که از مبانی او شده، راه را برای فهم مبانی وی میسر نمی‌کند. بی‌شک اگر منظومه‌ای نظام‌مند و جامع از اندیشه‌های او، با استناد مناسب به آثار وی ارائه شود، راه فهم و نقد این اندیشة‌ وارداتی برای نسل جوان آسان خواهد شد. برای تحقیق در این موضوع، مهم‌ترین گام خواندن همة آثار پائولو کوئلیو بود.
در این زمینه، همه کتاب‌های وی به دقت مطالعه شد و با فیش برداری دقیق، مجموعه آموزه‌های او در مورد خداشناسی و انسان‌شناسی طبقه‌بندی شد. این مقاله، بر اساس نظرات و کلمات پائولو در این زمینه تدوین شده است، نه بر اساس همه بحث‌های خداشناسانه و انسان‌شناسانه وی. چه‌بسا در این دو موضوع، بحث‌های مهمی وجود داشته باشد که پائولو اصلاً به آنها اشاره نکرده باشد. در واقع، آنچه برای ما در این نوشتار مهم است، پائولوشناسی است، نه انسان‌شناسی و یا خداشناسی.

دانلود کتاب الف اثر پائولوکوئلیو

مجموعه ۱۴ جلدی آشنایی با قرآن اثر استاد مرتضی مطهری

مجموعه ۱۴ جلدی آشنایی با قرآن

 اثر: استاد مرتضی مطهری

«مجموعه آثار استاد شهید مطهری»، دربردارنده مجموعه تالیفات و متن سخنرانی‌های شهید مرتضی مطهری ، به زبان فارسی می‌باشد که شورای نظارت بر نشر آثار ایشان، از سال ۱۳۶۸ ش به بعد، شروع به تهیه و تدوین آنها کرده است.گردآورندگان معتقدند که مناسب‌ترین آثار از نظر صحت، غنای محتوا، شیوایی بیان و پرداختن به شبهات القایی زمان برای معرفی مکتب اسلام، آثار استاد شهید مطهری می‌باشد، ازاین رو اقدام به تنظیم این مجموعه کرده‌اند.


دانلود مجموعه ۱۴ جلدی آشنایی با قرآنمجموعه ۱۴ جلدی آشنایی با قرآن اثر استاد مرتضی مطهری
کتاب مدیر مدرسه اثر جلال آل احمد

کتاب مدیر مدرسه اثر جلال آل احمد

کتاب مدیر مدرسه

اثر: جلال آل احمد

خلاصه:

راوی داستان که از آموزگاری به تنگ آمده است، برای آسودگی خود و داشتن درآمد بیشتر و بی دردسر به مدیری دبستان رو می آورد، بی آنکه بداند چه دردسرهایی در پی خواهد داشت."


دانلود کتاب مدیر مدرسه اثر جلال آل احمد
 

مطالب پر بازدید


در کار خیر سهیم باشیدما در شبکه های اجتماعی ...مؤسسه مهر ماندگار ناصری در چهارچوب فعالیت های عام المنفعه فرهنگی،آموزشی، و دستگیری ازنیازمندان واقعی، اقدام به شناسایی مناطق محروم در سراسر ایران نموده است

بازدید کل: 90798 بازدید

تهران - خیابان خواجه عبدالله انصاری - خیابان ابوذر شمالی - پلاک 60 - واحد 2

پرداخت آنلاین کمکخرید قبوض خیریه